EN
 


Nová studie: Každá druhá země na světě vymírá. Prý se máme radovat

10/11/2018, BBC, weforum.org statistika

Vědci ke svému překvapení zjistili, že od roku 1950 se výrazně propadl počet narozených dětí. Propad úhrnné plodnosti ukazuje, že v polovině zemí světa chybí děti pro zachování populace. Vědci na základě studie financované Billem Gatesem považují vymírání lidstva za úspěch, protože odráží ekonomický růst a je přínosné pro životní prostředí.

Rozsáhlou studii publikoval přední lékařský časopis The Lancet. Zjištění, že v polovině ze 195 zemí bude více prarodičů než vnoučat, vědci považují za "obrovské překvapení". V roce 1950 měly ženy průměrně 4,7 dětí. V roce 2017 pak toto číslo kleslo na 2,4 dítěte na ženu. Jedná se o průměr, kde se např. v západoafrickém Nigéru rodí 7,1 dítěte na jednu ženu, zatímco ve středomořském Kypru pouze jedno.

Magickým číslem úhrnné plodnosti je hodnota 2,1 dítěte na jednu ženu, což zajišťuje udržení stavu populace. V roce 1950 nebyla pod touto hodnotou žádná země na světě. Nízkou míru plodnosti mají ekonomicky vyspělejší země - většina Evropy, USA, Jižní Korea a Austrálie. Neznamená to, že počet obyvatel v těchto zemích už klesá, jelikož se zde spojuje míra plodnosti, délka dožití a migrace. Ve druhé polovině světa se zatím stále rodí dostatek dětí, ale s růstem ekonomiky i v těchto zemích míra plodnosti klesá.

 

#blok4life, poznámkový sešit okořeněný ostrovtipem G. K. Chestertona

Objednejte si něco hezkého
Podpoříte tak projekty na obnovu společenského respektu k nenarozeným dětem. Pomáhejte s námi.

Vědci za klíčové faktory nízké míry plodnosti považují klesající míru dětské úmrtnosti, antikoncepci, studium a zaměstnanost žen. Zveřejněnou studii komentují protichůdnými řešeními a upozorňují na rizika podpory migrace, porodnosti nebo přizpůsobení se dané situaci např. zvyšováním věku odchodu do důchodu.

Studii globálního měření zdraví financovala Nadace Billa a Melindy Gates. Bill Gates v září 2018 varoval na stránkách Světového ekonomického fóra před růstem populace zvláště v Africe. Děti považuje za příčinu chudoby a řešení vidí v investici do antikoncepce a vzdělávání.

V České republice je současná úhrnná plodnost 1,67 dítěte na jednu ženu, tzn. že ročně chybí přibližně 30 tisíc dětí. Hnutí Pro život ČR systematicky upozorňuje politiky na nutnost podpory rodin s třemi a více dětmi, protože početí třetího dítěte je jednou z nejčastějších situací, kdy přicházejí nenarozené děti o život.


Kam dál?


Smutné prvenství - Sovětský svaz a potraty

Bolševická touha zbořit starý svět s jeho tradicemi a hodnotami se projevila okamžitě po vítězství říjnové revoluce. Jen pár týdnů od dobytí Zimního paláce zlegalizovali bolševici rozvody a zavedli povinné civilní sňatky.Ztracený život jednoho nenarozeného dítěte je tragédie. Tisíce jsou statistika...
Statistický úřad zveřejnil nedávno předběžnou statistiku potratů za rok 2019. Oproti roku 2018 počet umělých potratů poklesl o 3% na 17 757. Žádný zázrak, ale alespoň něco.

Stále více gynekologů přistupuje k těhotenství pozitivně, zjistil výzkum Hnutí Pro život ČR
Jak se v čase mění reakce gynekologů na oznámení jejich pacientek, že jsou těhotné, zjišťoval průzkum Hnutí Pro život ČR letos na jaře. Výsledky jsou povzbudivé, ukazují, že stále více gynekologů reaguje pozitivně a povzbudivě. A naopak klesá počet těch, kteří se ptají, zda pacientka chce v těhotenství pokračovat.

V roce 2018 potraty opět klesly. Více dětí se nerodí, chybí nám třetí děti
Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu klesl v roce 2018 počet umělých potratů na 18 175. Je to o 1240 méně než v roce 2017. Umělé potraty podstupují nejčastěji ženy se dvěma dětmi. V roce 2018 se narodilo 114 036 dětí.


načíst další


© 2020  Hnutí Pro život ČR