V sobotu 26. dubna 2025 vyjádří účastníci Pochodu pro život, podporu nečekaně těhotným ženám. Patnáct tisíc žen ročně čelí nejistotě nečekaného mateřství. Často neví, že existuje dostupná pomoc. „Gynekolog nemá nástroje, aby pomohl vyřešil hypotéku, studium, vyčerpanost a stovky dalších problémů. My pomoci můžeme,“ vysvětluje Zdeňka Rybová, vedoucí Linky pomoci v těhotenství Hnutí Pro život ČR, která ročně pomáhá stovkám žen. „Ztrátu života každého nenarozeného dítěte považujeme za tragédii jak pro ženu, její rodinu i celou společnost. Nejlepší je prostě pomoct a proto vedle individuální pomoci přicházíme s koncepčními legislativními opatřeními ulehčujícími přijetí nečekaně počatého dítěte,“ říká Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.
Ve společnosti příliš nerezonuje téma nucení žen k umělému ukončení těhotenství. Přitom jde o nesmírně závažné a zavrženíhodné jednání. Jde o jednu z forem násilí na ženách, ale kupodivu to nikoho, dokonce ani aktivistická média, pro něž je násilí na ženách důležité téma, nijak moc netrápí.
Švédsko je země počtem obyvatel podobná té naší. Přesahuje ji však plochou a bohatstvím. Tím materiálním. Je etalonem liberální společnosti a současně se často skloňuje sociální systém země, který nikoho nenechá padnout. Tedy až na jednu výjimku – nenarozené děti. Na ty švédský sociální systém myslí pouze v kategoriích „reprodukčního zdraví“ a v tom mu snaživě sekunduje luteránská Švédská církev.