14/10/2019, HPŽ ČR statistika
Jak se v čase mění reakce gynekologů na oznámení jejich pacientek, že jsou těhotné, zjišťoval průzkum Hnutí Pro život ČR letos na jaře. Výsledky jsou povzbudivé, ukazují, že stále více gynekologů reaguje pozitivně a povzbudivě. A naopak klesá počet těch, kteří se ptají, zda pacientka chce v těhotenství pokračovat.
Průzkum hodnotil změny v přístupu gynekologů k těhotným pacientkám ve třech po sobě následujících desetiletích v období od roku 1989 do roku 2019 a zúčastnilo se jej 948 žen, které v tomto období porodily celkem 2 490 dětí.
“Zda plánují pokračovat v těhotenství, se v 90. letech zeptalo 28% gynekologů, zatímco v posledním desetiletí reagovalo takto negativně již jen 17%. Také zatímco v letech 1989 - 1999 gratulovaly ženám k těhotenství pouze 3% gynekologů, v letech 2010 - 2019 blahopřálo již 11,5%,” upřesňuje Radim Ucháč z Hnutí Pro život ČR a pokračuje: “Průzkum také ukázal, že 24% lékařů se v letech 2010 - 2019 zeptalo rovnou, zda má žena radost, zatímco v letech 1989 - 1999 to bylo jen 17%.“
Z průzkumu dále vyplynulo, že drtivá většina oslovených žen (95%) pozitivně vnímá, pokud gynekolog má z jejich těhotenství radost nebo jim přímo gratuluje, a kladně také hodnotily, pokud jim sdělil informace spojené s jejich těhotenstvím, aniž by zjišťoval, jak se k těhotenství staví (85% respondentek). A naopak vysoké procento žen (70%) vnímalo negativně, když jejich gynekolog zareagoval otázkou, zda plánují v těhotenství pokračovat.
Hnutí Pro život ČR oslovilo veřejnost e-mailem a prostřednictvím Facebooku. Průměrný věk respondentek činil 38 let, více než 60% z nich bylo vysokoškolského vzdělání a více než polovina z nich měla 3 a více dětí. Podle Radima Ucháče mohou být výsledky výzkumu částečně zkresleny tím, že ženy mají v posledních dvou desetiletích větší možnost si vybrat gynekologa, který vyhovuje jejich očekávání, a že tuto možnost využívají ve větší míře právě ženy s vyšším vzděláním. „Přesto si myslíme, že náš výzkum dokládá pozitivní vývoj v přístupu gynekologů k jejich pacientkám a těhotenství obecně. Za to jim děkujeme a věříme, že počet těch, kdo se zeptají, zda si maminka chce dítě ponechat, bude klesat dále a snad i rychleji,“ dodává Radim Ucháč.
Chci také podpořit nečekaně těhotné ženy, které chtějí dát šanci svému nenarozenému dítěti
Pomáháme ženám a rodinám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci, a ženám, které se trápí po ztrátě nenarozeného dítěte.
Lobbujeme za lepší podmínky pro rodiny čekající nečekaně dítě. Nevěnujeme se jiným společenským a politickým tématům.