EN
 


Dítě lze zachránit i po užití potratové tablety!

13/03/2015, Priests for Life prenatální léčba

Americká organizace Priests for Life a Americká společnost porodníků a gynekologů pro život představila na tiskové konferenci ve Washingtonu D.C. jednoduchý a bezpečný lékařský postup na záchranu dětí, jejichž matky užily první část tzv. potratové tablety.

První takové dítě zachránil dr. Matt Harrison v roce 2007 (viz Informační zpravodaj Hnutí Pro život ČR 1/2014). Od té doby se narodilo 78 zdravých dětí a dalších 49 je ještě v děloze.

Lékařský postup spočívá v podání progesteronových injekcí. Progesteron je protilátkou mifepristonu, účinné látky v první části potratové tablety. Ta blokuje činnost progesteronu a dítě v děloze tak zbavuje výživy. Druhá část potratové tablety obsahuje misoprostol, která se má užít o pár dní později a která způsobí vypuzení dítěte z dělohy. Progesteron je třeba podat během prvních 24 až 48 hodinách po užití tablety mifepristonu, a pak během celého prvního trimestru těhotenství.

U takto narozených dětí zatím nebyly zaznamenány žádné novorozenecké vady, terapie však není vždy účinná. Od roku 2007 bylo provedeno 223 terapií, z nichž 127 bylo úspěšných. Podle lékařů je důležité začít s progesteronovou terapií co nejdříve po užití první potratové tablety obsahující mifepriston. Dosavadní výsledky byly publikovány ve studii lékařů George Delgada a Mary Davenportové v odborném časopise Annals of Pharmacotherapy.
Kam dál?


Myslím, že Markétka je šťastná

Na narození Markétky jsme se těšili. První těhotenství bylo komplikované. Syn Míra se narodil necelé tři měsíce před termínem a měl řadu zdravotních komplikací. Plánovali jsme, že na podruhé si to užijeme v pohodě jako "normální" rodiny.Co medicína zmůže pro záchranu nenarozených dětí a co už ne
Velký pokrok techniky a medicínských a ošetřovatelských postupů dnes umožní přežít dětem, které byly jen několik let zpět odsouzeny k úmrtí. Technický pokrok, léčba a vývoj respektující postupy umožní přežití a otevřou možnost vyvíjet se dál. To ale neznamená, že medicína zvládne všechno a že záchrana života předčasně narozených dětí nepřináší dětem i maminkám problémy.

Mimoděložní těhotenství krok za krokem: jak poznat, jak postupovat při podezření a co vás čeká
V současné době představují mimoděložní těhotenství asi 2% všech těhotenství (v ČR asi 1400 případů ročně) a jejich výskyt podle odborníků stoupá. Je to stav, kdy embryo (označované i jako oplodněné vajíčko) nedoputovalo až do dělohy a uhnízdilo se mimo ni, nejčastěji v jednom z vejcovodů (v 95%). K uhnízdění může dojít také v děložním hrdle, na vaječníku nebo na pobřišnici.

Záchrana dítěte při mimoděložním těhotenství
Možná jste s námi sledovali příběh ženy s diagnostikovaným mimoděložním těhotenstvím. V říjnu šla na operaci, během které se bohužel nepodařilo dítě zachránit – v době operace již nežilo. Lékaři však alespoň odstranili možnou příčinu mimoděložního těhotenství a napodruhé to snad vyjde.


načíst další


© 2020  Hnutí Pro život ČR