Společnost přívětivou k nastávajícím maminkám a jejich rodinám
Pomáháme těhotným ženám a jejich rodinám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci. Jsme tu i pro ženy, které se trápí po ztrátě nenarozeného dítěte. Připomínáme mužům jejich odpovědnost. Usilujeme o zlepšení celospolečenských podmínek pro přijetí nečekaně počatého dítěte.
Nesoudíme. Pomáháme
Nejlepší je prostě pomoct
Nasloucháme ženám, společně hledáme řešení, pomáháme využít prostředky státu, zprostředkováváme odbornou pomoc, hradíme služby právníků a psychologů, poskytujeme hmotnou i finanční výpomoc a to zvláště středně příjmovým rodinám, kterým nikdo nepomáhá.
Všechno, co pomáhá ženám a jejich dosud nenarozeným dětem a zároveň neohrožuje životy či zdraví těhotných žen ani jejich počatých dětí.
Sdružujeme všechny, kteří s námi chtějí pomáhat ženám čekajícím dítě a jejich rodinám, aby našly odvahu dát mu šanci. Nevěnujeme se jiným společenským tématům. Podporují nás lidé, kteří nechtějí jen přihlížet.
Jsme financováni výhradně díky tisícům drobných dárců, občanů České republiky. Nejsme příjemci grantů a dotací, ani finančních prostředků ze zahraničí.
Individuální pomoc na Lince pomoci v těhotenství vyhledalo v loňském roce 334 žen, což představuje více než 1500 kontaktů konzultantek s klientkami. Patnáct tisíc umělých potratů ročně považujeme za tragédii. Proto pomáháme ženám a jejich rodinám, které čekají dítě, aby našly odvahu mu dát šanci. Nejlepší je prostě pomoct.
Usilujeme také o koncepční pomoc rodinám čekajícím dítě. Iniciovali jsme několik opatření pro vysokoškolačky: Byla schválena možnost flexibilnějších změn termínů zkoušek např. z důvodu těhotenských nevolností, nemoci dětí apod. Dále bylo schváleno hlídačkovné ve výši třetiny minimální mzdy měsíčně, které umožní zvládnout vysokoškolské studium i s miminkem. A mezi skupiny zvláště zranitelných osob byly zařazeny osamělé těhotné ženy.
Iniciovali jsme započítání doby vysokoškolského studia do 270 dní, které jsou podmínkou pro získání mateřské, pro studentky, které studium přeruší např. z důvodu těhotenství.
Od roku 2020 jsme poskytli individuální finanční podporu 66 těhotným ženám a jejich rodinám ve výši 1,44 mil. Kč.
Všem 4,2 milionům domácností v ČR jsme poslali dopis o existenci dostupné pomoci v případě nečekaného těhotenství.
Iniciovali jsme změnu zákona o doplacení rodičovského příspěvku při nečekaném početí dalšího dítěte. Rodiny průměrně přicházely o 80 tisíc Kč. V roce 2022 se opatření odrazilo v nárůstu počtu narozených dětí na 112 tisíc a úhrnná plodnost dosáhla 1,83 dítěte na ženu.
V průzkumu mezi 1 484 žadatelkami o umělé ukončení těhotenství realizovaném ve spolupráci s agenturou IPSOS v období 8/2020-4/2021 pouze 44 % žen rozhodně vylučuje, že „byly k podstoupení ukončení těhotenství přinuceny“. Explicitní přinucení k podstoupení zákroku uvádělo 9 % žen, což v absolutních číslech představuje 1 400 žen ročně.
V trestním zákoníku následně došlo k zakotvení vyšší ochrany těhotných žen před vydíráním k podstoupení legálního potratu.
Česká televize zařadila do vysílání spotovou kampaň „Dvě čárky stačí, miláčku“.
Na gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice Vyškov proběhla experimentální translokace embrya z vejcovodu do dělohy ženě s mimoděložním těhotenstvím. Operace proběhla úspěšně, nenarozené dítě však několik dní po zákroku zemřelo.
V souvislosti s vládními proticovidovými opatřeními jsme poskytli 28 těhotným klientkám Linky pomoci v těhotenství finanční podporu ve výši přes 400 tisíc Kč.
Česká televize zařadila do vysílání spotovou kampaň „Třetí dítě - odvaha někdy nestačí“.
Poprvé jsme měli možnost představit na kongresu České gynekologické a porodnické společnosti, jak prakticky pomáháme těhotným ženám.
Dohodli jsme se zdravotními pojišťovnami možnost nasmlouvání a proplácení konzultačního výkonu gynekologům pro jejich nečekaně těhotné pacientky.
Česká televize a Český rozhlas zařadili do vysílání spotovou kampaň „Miláčku, já jsem těhotnej“.
Byl schválen zákon o pohřebnictví, který umožňuje rodičům po ztrátě nenarozeného dítěte důstojné rozloučení a pohřbení, garantuje pietní zacházení s ostatky všech takto zemřelých a vylučuje jejich likvidaci ve spalovně biologického odpadu.
Spustili jsme projekt "Nesoudíme. Pomáháme" pro těhotné ženy, které se cítí být nuceny k podstoupení umělého potratu, aby svému nenarozenému dítěti mohly dát šanci.
Založili jsme Linku pomoci v těhotenství, abychom prakticky pomáhali ženám čekajícím nečekaně dítě a ženám trápícím se po umělém potratu a jiných těhotenských ztrátách.
Zorganizovali jsme první Pochod pro život.
Začali jsme vydávat časopis.
Rozloučili jsme se se zakladatelem MUDr. Zdeňkem Hejlem, který odešel na věčnost.
Po letech působení v disentu jsme 27. dubna 1992 založili občanské sdružení.