Pomáháme ženám a jejich rodinám, které čekají nečekaně dítě, aby našly odvahu mu dát šanci. Patnáct tisíc umělých potratů ročně považujeme za tragédii. Prostřednictvím lobbingu proto usilujeme o koncepční prorodinná opatření. Individuální pomoc na Lince pomoci v těhotenství vyhledá průměrně 300 žen ročně, což představuje více než 1500 kontaktů s klientkami. Nejlepší je prostě pomoct.
Iniciovali jsme započítání doby vysokoškolského studia do 270 dní, které jsou podmínkou pro získání mateřské, pro studentky, které studium přeruší z důvodu těhotenství.
Od roku 2020 jsme poskytli individuální finanční podporu 66 nečekaně těhotným ženám a jejich rodinám ve výši 1,44 mil. Kč.
Všem 4,2 milionům domácností v ČR jsme poslali dopis o existenci dostupné pomoci v případě nečekaného těhotenství.
Iniciovali jsme změnu zákona o doplacení rodičovského příspěvku při nečekaném početí dalšího dítěte. Rodiny průměrně přicházely o 80 tisíc Kč. V roce 2022 se opatření odrazilo v nárůstu počtu narozených dětí na 112 tisíc a úhrnná plodnost dosáhla 1,83 dítěte na ženu.
V průzkumu mezi 1 484 žadatelkami o umělé ukončení těhotenství realizovaném ve spolupráci s agenturou IPSOS v období 8/2020-4/2021 pouze 44 % žen rozhodně vylučuje, že „byly k podstoupení ukončení těhotenství přinuceny“. Explicitní přinucení k podstoupení zákroku uvádělo 9 % žen, což v absolutních číslech představuje 1 400 žen ročně.
V trestním zákoníku následně došlo k zakotvení vyšší ochrany těhotných žen před vydíráním k podstoupení legálního potratu.
Česká televize zařadila do vysílání spotovou kampaň „Dvě čárky stačí, miláčku“.
Na gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice Vyškov proběhla experimentální translokace embrya z vaječníku do dělohy klientky Linky pomoci s mimoděložním těhotenstvím. Operace proběhla úspěšně, nenarozené dítě však několik dní po operaci zemřelo.
Česká televize zařadila do vysílání spotovou kampaň „Třetí dítě - odvaha někdy nestačí“.
Poprvé jsme měli možnost představit na kongresu České gynekologické a porodnické společnosti, jak prakticky pomáháme nečekaně těhotným ženám.
Dohodli jsme se zdravotními pojišťovnami možnost nasmlouvání a proplácení konzultačního výkonu gynekologům pro jejich nečekaně těhotné pacientky.
Česká televize a Český rozhlas zařadili do vysílání spotovou kampaň „Miláčku, já jsem těhotnej“.
Byl schválen zákon o pohřebnictví, který umožňuje rodičům po ztrátě nenarozeného dítěte důstojné rozloučení a pohřbení, garantuje pietní zacházení s ostatky všech takto zemřelých a vylučuje jejich likvidaci ve spalovně biologického odpadu.
Spustili jsme projekt "Nesoudíme. Pomáháme" pro těhotné ženy, které se cítí být nuceny k podstoupení umělého potratu, aby svému nenarozenému dítěti mohly dát šanci.
Založili jsme Linku pomoci v těhotenství, abychom prakticky pomáhali ženám čekajícím nečekaně dítě a ženám trápícím se po umělém potratu a jiných těhotenských ztrátách.
Zorganizovali jsme první Pochod pro život.
Začali jsme vydávat časopis.
Rozloučili jsme se se zakladatelem MUDr. Zdeňkem Hejlem, který odešel na věčnost.
Po letech působení v disentu jsme 27. dubna 1992 založili občanské sdružení.