Hypotéka, únava
a čekáte třetí dítě?
„Manžel mě má rád, ale neuměl si představit, jak z jednoho platu splácíme hypotéku, auto a do toho běžný provoz... Díky, že jste nám to pomohli zvládnout. Jakmile to bude možné, také rádi pomůžeme jiné těhotné ženě...“ - Markéta
Jsme tu pro rodiče s dětmi, kteří pracují „od nevidím do nevidím“ a nedokáží si představit, jak by zvládli další dítě.
Můžete nám nyní volat na 800 108 000 nebo psát na poradna@linkapomoci.cz.
Na chatu budeme ve čtvrtek od 18 hodin.
Zaskočilo nás nečekané těhotenství.
Nečekané těhotenství není nikdy jednoduchá situace. Hlavou se vám asi honí tisíce myšlenek. Možná jste ochromená obavami. Není nutné vše vyřešit teď hned. Možná cítíte tlak na novou situaci rychle zareagovat, ale máte dostatek času urovnat si myšlenky, promluvit si s otcem nenarozeného dítěte a o všem v klidu popřemýšlet. Možná uvítáte možnost si v bezpečí a diskrétně o všem promluvit. U nás toto prostředí umíme nabídnout.
Zvládneme to finančně?
Je to legitimní otázka a obava. Rozpočet rodiny není nafukovací a zdá se, že každé přicházející dítě znamená ohrožení ekonomické stability. Mnohé rodiny žijí se dvěma dětmi a splácejí hypotéku nebo leasing. Pak je třetí nebo pro některé i druhé dítě velkou výzvou. Kromě odvahy je ke zvládnutí občas lepší si nechat i poradit. To na Lince pomoci v těhotenství umíme nabídnout, stejně jako zcela konkrétní pomoc do startu nebo ke zvládnutí splátek, které na vaši rodinu doléhají.
Nejsem na dítě příliš stará?
Fertilní období ženy trvá zpravidla do období kolem padesáti let. Být těhotná po čtyřicítce není dnes nic výjimečného. Je ale přirozená obava, zda to zvládnete. Roli hraje celá řada věcí, které jsou ryze individuální, a není vhodné srovnávat se s ostatními nebo nechat jiné rozhodovat za vás. Utřídění myšlenek je klíč k dobrému rozhodnutí. Zavolejte nebo napište, můžeme vše probrat.
Jsem sobecká, když si chci dítě nechat?
Můžete se setkávat s dobře míněnými radami, např. že mít (další) dítě ve vaší situaci není rozumné, že již narozené děti budou sourozencem ohrožené, že byste měla podstoupit interrupci, protože vlastně za nějaký čas, až bude lepší doba, si můžete dítě „pořídit“ znovu. Jenže tohle je váš život, ne druhých. Nikdo není sobcem, když bere ohled na miminko, které čeká.
Je mi trapné někoho prosit o pomoc, mohu se přesto poradit?
Ano, může to být i velmi těžké, protože dosud jste v rodině zvládali všechno sami a nebyli závislí na pomoci zvenčí. Ale je to dobrý začátek k tomu, aby se věci hnuly dobrým směrem. Můžete si s námi o vašich obavách popovídat.
Co mám dělat, když nemám oporu v partnerovi?
Někdy muži potřebují delší čas na vyrovnání se s nečekaným těhotenstvím. Ve zmatku může jejich vyjádření vyznít odmítavě, i když to tak třeba nemyslí a nechtějí vám ublížit. Většinou mají obavy, jak se postarají o vás i o dítě, které čekáte. Opravdový vztah k dítěti často zažijí, až když cítí jeho první pohyby a zvláště když drží narozené miminko v náručí. Někdy může v partnerských neshodách pomoci mediace u odborníka, který rozumí lidským vztahům. Tuto pomoc nabízíme také u nás.
Co mohu udělat pro zdravé těhotenství?
Základem je pochopitelně alespoň průměrně zdravý životní styl. Trh je plný doplňků pro ženy, které plánují otěhotnění, ale i pro těhotné nebo kojící matky. Těhotenství může být paradoxně nečekanou příležitostí zvolnit, odpočinout si a "hodit se do pohody", nakolik je to možné. A mít někoho, s kým můžete případně starosti a obavy sdílet, někoho, kdo vám bude naslouchat a projeví vám pochopení.
Zvládnu mateřství a zaměstnání?
Nikdy nebylo jednoduché skloubit mateřství, péči o rodinu a zaměstnání. Určitě to vyžaduje organizaci času, promyšlené plánování a možná třeba i kontaktování někoho, kdo poskytne dobrou konzultaci. Na Lince pomoci v těhotenství vás umíme doprovodit, abyste si mohla urovnat ve svém životě priority tak, jak vám připadá správné. Sladit péči o rodinu se zaměstnáním má řadu možností. Pomůžeme vám se v nich zorientovat.
Co mám dělat, když se za mne snaží rozhodovat ostatní?
Možná to nemyslí zle, ale je to každopádně zásah do vašeho osobního intimního prostoru. Pouze vy jste zodpovědná za svůj život a také za život dítěte, které čekáte. Tíhu rozhodnutí za vás nikdo jiný neponese. Můžete se bránit vhodnou reakcí, která ale dá jasně najevo, že vám nevyžádané rady nejsou ani příjemné a ani užitečné.
Kdy je možné se s vámi spojit?
Můžete nám volat bezplatně na 800 108 000, psát na poradna@linkapomoci.cz nebo chatovat.
Služby konzultantek na telefonu a e-mailu:
Pondělí | 9 - 12 | 18 - 21 | |
Středa | 9 - 12 | 18 - 21 | |
Čtvrtek | 18 - 21 | ||
Pátek | 9 - 12 | 18 - 21 |
Služby konzultantek na chatu:
Pondělí | 12 - 15 | 18 - 21 | |
Středa | 12 - 15 | ||
Čtvrtek | 18 - 21 | ||
Pátek | 12 - 15 | 18 - 21 |
Když nechcete, nemusíte si ho nechat vzít
„Potkala jsem prince. Čtyři měsíce se mi dvořil, nosil kytky, spousta dárečků a nabídka k přestěhování na princův hrad. Sen o dokonalém rodinném štěstí se rozplynul při zjištění těhotenství... Nebylo to snadné. Těhotná, bez partnera, s hypotékou a bankovním účtem na nule. Pomoc na Lince pomoci v těhotenství byla velkorysá. Dnes má moje milovaná, krásná a šťastná princezna jedenáct měsíců.“ – Eva
Můžete nám nyní volat na 800 108 000 nebo psát na poradna@linkapomoci.cz.
Na chatu budeme ve čtvrtek od 18 hodin.
Jak poznám, jestli jsem těhotná?
„Nedostala jsem to.“ Jedna z nejčastějších vět, které pronese žena, když se obává, že došlo k nečekanému otěhotnění. Nejjednodušší je ověření skrze těhotenský test. Dvě čárky jsou prakticky jistota, že se o těhotenství jedná. Může se stát, že „čárka“ na testu je jen slabá. Test může být falešně pozitivní nebo vadný. Pokud pociťujete příznaky, kterými jsou kromě vynechání menstruace také např. bolest v podbřišku, špinění či slabé krvácení, napětí v prsou apod., vyhledejte lékaře. To je třeba i v případě potvrzeného těhotenství testem, a i když se vám bude jevit, že se na testu objevil „duch“, tedy že druhá čárka je jen velmi slabá.
Co mám dělat, když mě partner nutí k interrupci?
Především se nemusíte bát. Je-li to možné, dejte najevo, že vám to není příjemné a cítíte se v ohrožení a pod nátlakem. Muži někdy reagují zkratovitě, ve strachu z toho, co přinese nejasná budoucnost, která jim vyvstává s novou rolí otce rodiny, a pak je to mrzí. V každém případě nutit ženu k podstoupení interrupce je nejen odsouzeníhodné, ale také nezákonné. Trestní zákoník za toto jednání ukládá podle §175 sankci se zvýšenou sazbou odnětí svobody v délce od dvou do šesti let. Máte-li obavy, pomůžeme vám.
Moje miminko bude asi nemocné. Prenatální diagnostika mi nevyšla dobře.
Takové životní situace jsou náročné, ale je dobré a důležité neztratit klid a rozvahu. Můžeme vám nabídnout konzultaci u odborníků. Míra případného onemocnění dítěte bývá velmi různá, od nemocí řešitelných již v období prenatálním, a to včetně nitroděložních operačních výkonů, až po zdravotní zákroky bezprostředně po porodu. Doprovázíme i rodiny, které čekají dítě s onemocněním neslučitelným se životem. Je povinností lékaře nabídnout ženě ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů. Je ale i právem těhotné ženy nabídku nepřijmout, pokud si není jistá, nebo nechce. U nás najdete plný respekt a veškerou podporu.
Dá se zvládnout studium s miminkem?
Nemusíte se vzdávat ani miminka, ani studia. Střední i vysoké školy jsou zpravidla nakloněny k úpravě studijních povinností u těhotných studentek. Vše je ale o lidech. Lze nicméně využívat celou řadu možností, které pomohou sloučit rodičovství a studium, a to včetně finanční podpory. Můžeme vám o tom na Lince pomoci v těhotenství říci více.
Bojím se, že budu na dítě sama.
Vztahy mezi lidmi bývají náročné a složité. Mohou skutečně vyústit do situace, která přináší obavy z toho, že zůstaneme s dítětem či s dětmi samy. Leckdy se sice dá mnohé v rámci vztahu zachránit, ale je dobré k tomu mít i dobrou radu či bezpečný a diskrétní prostor. Tento prostor vám na Lince pomoci v těhotenství nabízíme a zprostředkujeme osvědčenou odbornou pomoc.
Kvůli předchozím císařským řezům mám jít na potrat.
Na Lince pomoci v těhotenství doprovázíme těhotné ženy i po několika císařských řezech. Každý operační zásah do lidského těla jej samozřejmě poznamenává. České zdravotnictví je ale na špičkové úrovni. Těhotenství po předchozím císařském řezu se sice vždy považuje za rizikové, zpravidla však především z preventivních důvodů. Je vhodné konzultovat tuto záležitost ve zdravotnických zařízeních, kde mají s (i přirozenými) porody po předchozích císařských řezech zkušenosti.
Uvažuji o možnosti svěřit dítě k adopci.
Adopce je dobré řešení, aby miminko dostalo šanci vyrůstat v milující rodině. Lze využít klasickou cestu, kdy hned po porodu je dítě svěřeno do péče adoptivní rodiny prostřednictvím Orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Možná je také přímá adopce, kdy si žena sama najde pro své dítě adoptivní rodiče. V každém případě zákon pamatuje na ochrannou lhůtu po porodu, kdy rozhodnutí lze vzít zpět. Můžete se s námi o tom poradit.
Jaké jsou podmínky pro interrupci a kolik stojí?
Ukončení těhotenství je ze zákona možné podstoupit do 12. týdne těhotenství bez udání důvodů a do 24. týdne těhotenství ve výjimečných případech ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo matky. Podmínkou je podepsání žádosti po ultrazvukovém vyšetření gynekologem ověřující stáří plodu. Od 16 do 18 let věku dívky mají být rodiče zdravotnickým zařízením pouze informováni, ale s ohledem na anestezii je vyžadován souhlas zákonného zástupce. Ukončení těhotenství včetně všech souvisejících poplatků stojí od 4 do 11 tisíc Kč.
Jak probíhá interrupce?
Chirurgické ukončení těhotenství se provádí v celkové narkóze. Po roztažení hrdla děložního je plod odstraněn z dělohy kyretou a odsáním. Nenastanou-li komplikace, žena v den výkonu odchází domů. Pokud si výkon před uspáním rozmyslí, sdělí to lékaři a zaplacený poplatek je jí vrácen.
Při farmakologickém ukončení těhotenství je ženě ve zdravotnickém zařízení podána první dávka (mifepriston) pro ukončení života plodu. Za 36-48 hodin se vrací pro druhou dávku (prostaglandin) k vypuzení plodu. V rámci hodin až dnů se dostaví vaginální krvácení, které trvá zpravidla 12 dní. Po dvou až třech týdnech žena přichází ke kontrolnímu vyšetření. Pokud změní názor po podání první dávky, lze na odborném pracovišti požádat o podání progesteronu k zachování těhotenství.
K ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů ve druhém trimestru bývají ženě podávány prostaglandiny k vyvolání děložních stahů a porodu plodu.
Rizika všech postupů jsou uvedena v informovaném souhlasu, který žena podepisuje před výkonem.
Bez ohledu na délku těhotenství a důvod ukončení má žena nebo jí osoba blízká právo vyzvednout do 96 hodin ostatky nenarozeného dítěte k pohřbení.
Kdy je možné se s vámi spojit?
Můžete nám volat bezplatně na 800 108 000, psát na poradna@linkapomoci.cz nebo chatovat.
Služby konzultantek na telefonu a e-mailu:
Pondělí | 9 - 12 | 18 - 21 | |
Středa | 9 - 12 | 18 - 21 | |
Čtvrtek | 18 - 21 | ||
Pátek | 9 - 12 | 18 - 21 |
Služby konzultantek na chatu:
Pondělí | 12 - 15 | 18 - 21 | |
Středa | 12 - 15 | ||
Čtvrtek | 18 - 21 | ||
Pátek | 12 - 15 | 18 - 21 |
Nečekaně těhotná.
Co budeš dělat?
Přišla jste
o nenarozené dítě
„Je to devět měsíců, co jsem se špatně rozhodla. Udělala jsem to pro manžela: ‚Třetí už bychom neuživili‘. Skoro jsem přes slzy neviděla před sebe. Pořád jsem doufala, že mi někdo na sále řekne ‚nedělejte to‘. Nikdo mi nenabídl jiné řešení. Zpět už to vzít nemůžu.“ - Jana
Rozumíme vašemu trápení, bolesti, smutku, zlosti, prázdnotě i opuštěnosti. Nemusíte na to zůstat sama.
Můžete nám nyní volat na 800 108 000 nebo psát na poradna@linkapomoci.cz.
Na chatu budeme ve čtvrtek od 18 hodin.
Je normální po potratu zažívat pocity prázdnoty a lítosti?
Po prodělaném umělém nebo spontánním potratu může žena prožívat psychické příznaky a obtíže různé intenzity. Mohou se objevit návaly úzkosti a zlosti, noční můry, „výroční syndrom“, nekontrolované výbuchy pláče, strach z neplodnosti či nadměrná touha znovu otěhotnět, vyhýbání se specifickým podnětům a úzkost z nich (těhotné ženy, malé děti, gynekologická vyšetření), problémy ve vztahu k vlastním dětem a partnerovi, psychosexuální poruchy, deprese, zvýšená konzumace alkoholu a jiné. Ne každá žena ale tyto pocity zažívá. Můžeme vám zprostředkovat odbornou pomoc.
Jsem po interrupci. Nepoznávám se. Co mám dělat?
Prošla jste těžkou zkušeností interrupce. Není mnoho zákroků, které ženu mohou takto niterně ovlivnit a způsobit zmatek, neporozumění sama sobě, vyvolat pocity, jimž nerozumí. Bolest, pocit viny, prázdnoty, smutku… jsou přirozenou reakcí. Je dobré mít někoho, s kým toto budete mít možnost probrat a třeba být i v terapeutickém kontaktu delší čas. Jsme tu pro vás.
Můžeme naše nenarozené miminko pohřbít?
Je nám líto, že musíte tyto nesmírně těžké a bolestivé otázky řešit. Pohřeb je důležitou částí truchlení a rozloučení se. Po spontánním potratu, zamlklém těhotenství nebo jakékoli jiné těhotenské ztrátě máte právo tělíčko svého miminka uložit na hřbitově. Do 96 hodin může vyzvednout ostatky v nemocnici jakákoliv blízká osoba. Dále se můžete domluvit s knězem na zádušní mše svaté a se správou hřbitova na uložení ostatků. Finančně náročná asistence pohřební služby není nezbytná. Ostatky všech nenarozených dětí, které si jejich blízcí nevyzvednou, jsou ze zákona pietně zpopelněny. V případě potřeby vám rádi pomůžeme.
Partner už o tom nechce nic slyšet.
Umělé ukončení těhotenství je zpravidla považováno za „hotovou věc“, ke které se žena rozhodla dobrovolně. Ale najednou zjistíte, že se ve vás mísí řada emocí, strachů, pocitů, kterým je těžké porozumět a tím obtížněji vysvětlit partnerovi, co prožíváte. Nemusíte zůstat se svým trápením osamocena.
Nemám nikoho, komu bych se mohla svěřit.
Někdy se nám to tak zdá. Důvodem tohoto pocitu může být i skutečnost, že nemáme dost sil a neumíme najít ta správná slova, abychom popsali, co se nám děje a rozuměli nám naši nejbližší. Je určitě moudré v tom nezůstat sama a vyhledat bezpečné a diskrétní místo. U nás můžete anonymně sdílet to, čím je ovládáno vaše nitro. Ale skoro vždy máme kolem sebe alespoň jednu bytost, které můžeme s důvěrou říci to nejdůležitější slovo, které je v této situaci třeba: pomoc!
Kde najdu odpuštění?
Odpuštění je jako cesta, má své kroky. Přiznat si vinu, bez výmluv, svalování viny na druhé, zlobení se na Boha. A pak cítíme, že k odpuštění a smíření vždy potřebujeme druhého. Poprosme nenarozené miminko o odpuštění, dejme mu jméno a potvrďme, že patří do naší rodiny. Psychologická pomoc může výrazně ulevit naší bolesti. Jistou cestou k odpuštění a smíření je Boží odpuštění ve zpovědi. V případě zájmu o více informací nebo o rozhovor s katolickým knězem vám můžeme poradit.
Co je s mým dítětem?
Doufáme, že je u Boha. Člověk je člověkem od početí, bez ohledu zda má pět milimetrů nebo metr osmdesát, je mu týden, nebo sto let. Smrt nemá konečné slovo. Můžete se k dítěti „přihlásit“ obřadem, mší svatou, o kterou lze požádat kteréhokoliv katolického kněze.
Kdy je možné se s vámi spojit?
Můžete nám volat bezplatně na 800 108 000, psát na poradna@linkapomoci.cz nebo chatovat.
Služby konzultantek na telefonu a e-mailu:
Pondělí | 9 - 12 | 18 - 21 | |
Středa | 9 - 12 | 18 - 21 | |
Čtvrtek | 18 - 21 | ||
Pátek | 9 - 12 | 18 - 21 |
Služby konzultantek na chatu:
Pondělí | 12 - 15 | 18 - 21 | |
Středa | 12 - 15 | ||
Čtvrtek | 18 - 21 | ||
Pátek | 12 - 15 | 18 - 21 |
Jak funguje pomoc v číslech
77 %
našich těhotných klientek
řeší ekonomické obavy své rodiny
52 %
těhotných vnímá nátlak
k podstoupení umělého potratu
7 091
ženám a jejich rodinám
jsme pomohli od roku 2006
Pomáháme ženám a jejich rodinám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci. Nasloucháme ženám, které se trápí po ztrátě nenarozeného dítěte. Usilujeme o celospolečenskou pomoc rodinám čekajícím nečekaně dítě. Nevěnujeme se jiným společenským tématům.
Hnutí Pro život ČR, z.s.
Hlubočepská 85/64, 152 00 Praha
info@hnutiprozivot.cz
tel.: 603 976 231
číslo účtu: 2900089089/2010
přehled přijatých darů
IČO: 46260358
sídlo: Jánská 2269/26, 586 01 Jihlava
ID datové schránky: 2vg2ke2
výpis ze spolkového rejstříku
Linka pomoci v těhotenství
tel.: 800 108 000
poradna@linkapomoci.cz
rozpis služeb
Linka pomoci v těhotenství
ZANECHTE VZKAZ ODPOVÍDÁME...
Služby jsou poskytovány v rámci České republiky.
Pokud jste v zahraničí a potřebujete pomoc,
napište na adresu info@hnutiprozivot.cz.
Děkujeme.
Nyní nejsme online. Přejete si odpovědět e-mailem nebo do chatu?