POTŘEBUJETE POMOC
CO DĚLÁME
E-SHOP
BLOG

KONTAKT

 


Vláda musí ocenit přínos ekonomicky aktivních rodin se třemi a více dětmi

29/04/2022, HPŽ ČR legislativapochod pro život

Letošním Národním pochodem pro život chce Hnutí Pro život ČR podpořit požadavky na investice do ekonomicky aktivních rodin, které mají tři a více dětí. Tyto rodiny zvláště nesou břímě nákladů na výchovu další generace. Hnutí Pro život ČR navrhuje dvě opatření: bezúročná podpora bydlení z fondu SFPI a odpuštění DPH na pořízení vozidla pro rodiny 3+.

S příchodem třetího dítěte řeší rodiny skokové náklady nebo zadlužení na větší bydlení a automobil v řádu stovek tisíc až miliónu korun. Podle posledních statistik 4 308 žen se dvěma dětmi žijící ve funkčních vztazích jsou nejpočetnější skupinou, která podstupuje umělý potrat. "Považujeme za nepřijatelné, aby kvůli ekonomickým obavám přišlo každý rok o život skoro čtyři a půl tisíce dětí přicházejících do rodin jako třetí," říká Zdeňka Rybová, vedoucí Linky pomoci Hnutí Pro život ČR. Exkluzivní průzkum agentury Ipsos mezi jedním a půl tisícem žen, které podstoupily umělý potrat mezi srpnem 2020 a dubnem 2021, potvrzuje, že ekonomické obavy byly pro rozhodnutí žen podstoupit umělý potrat významným důvodem.

"Třetí děti jsou zcela klíčové pro zastavení demografického propadu, udržení průběžného důchodového systému a udržení pracovního trhu," upozorňuje Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR. Na naléhavost investic poukazují i závěry důchodové komise z roku 2017, podle kterých ekonomicky aktivní rodina s dětmi oproti ekonomicky aktivní rodině bez dětí odvede za životní cyklus do státního rozpočtu o 3,5 milionu korun více na každé vychované dítě. "I když nyní je Česká republika v porodnosti s 1,83 dítěte na jednu ženu v Evropě na přední pozici, bez významných investic do rodin s dětmi lze v příštích letech očekávat propad porodnosti kvůli početně výrazně slabším populačním ročníkům konce devadesátých let," dodává Radim Ucháč.

Ulehčit rodinám přijetí počatého dítěte patří k dlouhodobým cílům Hnutí Pro život ČR. Během posledních let přispělo svými připomínkami a návrhy např. k doplacení propadajícího rodičovského příspěvku při narození nečekaně počatého dítěte nebo k rozšíření ochrany těhotných žen před vydíráním. Na Lince pomoci Hnutí Pro život ČR pomáhá těhotným ženám, které chtějí dát šanci svému nenarozenému dítěti, a ženám, které se po potratu trápí. Prostřednictvím projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ pak nabízí pomoc zvláště těm ženám, které se cítí být okolím nebo okolnostmi k podstoupení potratu nuceny. Nečekaně těhotným ženám a jejich rodinám pomáhá Hnutí Pro život ČR sociálně-právním poradenstvím, materiálně i finančně.


Chci také podpořit nečekaně těhotné ženy, které chtějí dát šanci svému nenarozenému dítětiPrahou projde Pochod pro život: Aby se o pomoci ženám čekajícím nečekaně dítě vědělo
Tisková zpráva, Praha, 4. dubna 2024: V sobotu 6. dubna 2024 se bude v Praze konat Pochod pro život, který organizuje Hnutí Pro život ČR. Jde o společenské gesto vyjadřující podporu ženám a rodinám čekajícím nečekaně dítě. Zároveň má pomoci zvýšit povědomí o existenci profesionální pomoci a upozornit na pasivitu vlády v zavedení prorodinných a demografických opatření. Ročně se jedná o 16 tisíc žen a jejich nenarozených dětí, které šanci nedostanou, a to zejména kvůli obavám z ekonomických a sociálních dopadů na životy rodin.

Aby se ve společnosti vědělo, že nejlepší je prostě pomoct
S Radimem Ucháčem, předsedou Hnutí Pro život ČR, jsme si povídali o nadcházejícím Pochodu pro život, který se bude konat v Praze 6. dubna. Současně jsme ale trochu hlouběji probrali smysl činnosti Hnutí Pro život ČR. Bavili jsme se o tom, proč dělají to, co dělají, i o tom, jak „odstínit křiklouny“, a položili i šťouravé otázky.

Malta aneb O demokracii
Malta je ostrovní republika ve Středozemním moři, jen kousek pod Sicílií. Rozlohou zabírá zhruba dvě třetiny Prahy a počtem obyvatel je o něco větší než Brno. A tahle nejmenší členská země Evropské unie jako by si neuvědomovala, co je dnes hlavním celosvětovým trendem a na jakém místě politické mapy se nachází: docela nedávno se zde událo velké společenské vzedmutí – proti potratům nenarozených dětí.


načíst další


Pomáháme ženám a rodinám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci, a ženám, které se trápí po ztrátě nenarozeného dítěte.
Lobbujeme za lepší podmínky pro rodiny čekající nečekaně dítě. Nevěnujeme se jiným společenským a politickým tématům.

© 2024  Hnutí Pro život ČR

Anonymně pište...
Linka pomoci 800 108 000 - offline ×
Služby jsou poskytovány pouze ženám v České republice.

Pokud jste v zahraničí a potřebujete pomoc, napište emailem na adresu info@hnutiprozivot.cz. Děkujeme.