POTŘEBUJETE POMOC

PODPOŘTE

KDO JSME

CO DĚLÁME

KONTAKT


VYHLEDAT

 


Vláda musí ocenit přínos ekonomicky aktivních rodin se třemi a více dětmi

29/04/2022, HPŽ ČR legislativapochod pro život

Letošním Národním pochodem pro život chce Hnutí Pro život ČR podpořit požadavky na investice do ekonomicky aktivních rodin, které mají tři a více dětí. Tyto rodiny zvláště nesou břímě nákladů na výchovu další generace. Hnutí Pro život ČR navrhuje dvě opatření: bezúročná podpora bydlení z fondu SFPI a odpuštění DPH na pořízení vozidla pro rodiny 3+.

S příchodem třetího dítěte řeší rodiny skokové náklady nebo zadlužení na větší bydlení a automobil v řádu stovek tisíc až miliónu korun. Podle posledních statistik 4 308 žen se dvěma dětmi žijící ve funkčních vztazích jsou nejpočetnější skupinou, která podstupuje umělý potrat. "Považujeme za nepřijatelné, aby kvůli ekonomickým obavám přišlo každý rok o život skoro čtyři a půl tisíce dětí přicházejících do rodin jako třetí," říká Zdeňka Rybová, vedoucí Linky pomoci Hnutí Pro život ČR. Exkluzivní průzkum agentury Ipsos mezi jedním a půl tisícem žen, které podstoupily umělý potrat mezi srpnem 2020 a dubnem 2021, potvrzuje, že ekonomické obavy byly pro rozhodnutí žen podstoupit umělý potrat významným důvodem.

"Třetí děti jsou zcela klíčové pro zastavení demografického propadu, udržení průběžného důchodového systému a udržení pracovního trhu," upozorňuje Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR. Na naléhavost investic poukazují i závěry důchodové komise z roku 2017, podle kterých ekonomicky aktivní rodina s dětmi oproti ekonomicky aktivní rodině bez dětí odvede za životní cyklus do státního rozpočtu o 3,5 milionu korun více na každé vychované dítě. "I když nyní je Česká republika v porodnosti s 1,83 dítěte na jednu ženu v Evropě na přední pozici, bez významných investic do rodin s dětmi lze v příštích letech očekávat propad porodnosti kvůli početně výrazně slabším populačním ročníkům konce devadesátých let," dodává Radim Ucháč.

Ulehčit rodinám přijetí počatého dítěte patří k dlouhodobým cílům Hnutí Pro život ČR. Během posledních let přispělo svými připomínkami a návrhy např. k doplacení propadajícího rodičovského příspěvku při narození nečekaně počatého dítěte nebo k rozšíření ochrany těhotných žen před vydíráním. Na Lince pomoci Hnutí Pro život ČR pomáhá těhotným ženám, které chtějí dát šanci svému nenarozenému dítěti, a ženám, které se po potratu trápí. Prostřednictvím projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ pak nabízí pomoc zvláště těm ženám, které se cítí být okolím nebo okolnostmi k podstoupení potratu nuceny. Nečekaně těhotným ženám a jejich rodinám pomáhá Hnutí Pro život ČR sociálně-právním poradenstvím, materiálně i finančně.

 

Model nenarozeného dítěte ve 12. týdnu těhotenství. Přednášíte? Rádi zašleme větší množství.

Chci také podpořit

nečekaně těhotné ženy, které chtějí dát šanci svému nenarozenému dítěti

Gibraltar: Doživotí se stalo záminkou pro zrušení ochrany nenarozených dětí

Šedesát dva procent oprávněných voličů hlasovalo pro zrušení jednoho z nejdůslednějších zákonů na ochranu života v Evropě. Při hlasování však nešlo o trest doživotí za potrat, který se stejně nepoužíval, ale pouze se stal záminkou k legalizaci umělých potratů.Prevence vydírání těhotných žen
Podle dostupných údajů je v ČR 600 až 1200 žen ročně donuceno k potratu postupem, který může vykazovat znaky trestného činu vydírání. Od 1. července 2023 začne platit ustanovení chránící těhotné ženy před vydíráním mj. k podstoupení potratu. Změnu přibližuje Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.

Doplacení nevyčerpaného rodičovského příspěvku schváleno
Rodičům dětí narozených od 28. července 2021 Úřad práce vyplatí jednorázově zbývající část rodičovského příspěvku, který rodina z důvodu narození dalšího dítěte nestačila vyčerpat do zákonem stanovené celkové výše 300 tisíc korun, u vícerčat 450 tisíc korun.

Když nenabízí nic než potracení dítěte
Skupina senátorů v čele s Václavem Láskou se rozhodla legalizovat potratovou turistiku. Navrhují to v novele zákona o umělém přerušení těhotenství. Celkem se netají tím, že má jít o pomoc „utiskovaným“ polským ženám.


načíst další


CO DĚLÁME
Pomáháme nečekaně těhotným ženám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci, a ženám trápícím se po potratu. Pomáháme lobbingem zlepšit podmínky pro přijetí nenarozených dětí. Nevěnujeme se a odmítáme být spojováni s jakýmikoliv jinými společenskými a politickými tématy.

© 2023  Hnutí Pro život ČR