POCHOD PRO ŽIVOT 2024

POTŘEBUJETE POMOC
CO DĚLÁME
E-SHOP
BLOG

KONTAKT

 


Doplacení nevyčerpaného rodičovského příspěvku schváleno

28/07/2021, HPŽ ČR legislativa

Rodičům dětí narozených od 28. července 2021 Úřad práce vyplatí jednorázově zbývající část rodičovského příspěvku, který rodina z důvodu narození dalšího dítěte nestačila vyčerpat do zákonem stanovené celkové výše 300 tisíc korun, u vícerčat 450 tisíc korun.

Největší skupinou žen podstupujících umělý potrat jsou ženy se dvěma dětmi. Podle všech dostupných údajů jsou to ekonomické důvody, které přivedou asi 4 500 žen ročně k extrémnímu řešení – potracení třetího dítěte. To je v tak bohaté zemi, jakou je Česká republika, ostudné.

Na počátku roku 2018 iniciovalo Hnutí Pro život ČR podání novely zákona, která umožní rodinám dočerpat část rodičovského příspěvku, která při narození dalšího dítěte propadá státu. Jen v roce 2020 přišlo téměř dvanáct tisíc rodin průměrně o 80 tisíc korun kvůli tomu, že počali další dítě dříve a nestihli dočerpat státní příspěvek na dítě předcházející. Novelu připravil poslanec Aleš Juchelka (ANO) za významné podpory Jana Bauera (ODS ), Olgy Richterové (Piráti), Lucie Šafránkové (SPD) a mnoha dalších napříč politickým spektrem. Proti však bylo Ministerstvo práce a sociálních věcí, kterému vadilo, že doplacení údajně mění filosofický smysl rodičovského příspěvku. Ministerstvo financí ze zásady odmítá vše, co má dopad na rozpočet.

A tak jako stovky dalších novel, i tato byla zaparkovaná v Poslanecké sněmovně, přestože měla dohodnutou podporu napříč Sněmovnou. V lednu 2021 se však naskytla příležitost novelu přepsat do pozměňovacího návrhu, který po dohodě s klíčovými garanty parlamentních stran podal poslanec Juchelka při projednávání vládního návrhu zákona o státní sociální podpoře.

Na konci dubna 2021 byl návrh výraznou většinou Poslanecké sněmovny schválen. V Senátu jej dokonce samo Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci se zpravodajkou senátorkou Šárkou Jelínkovou (KDU-ČSL) upravilo a rozšířilo okruh příjemců. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) pak návrh pochvalovala jako významný demografický prvek, který by mohl vést ke zvýšení porodnosti: „Víte, že ČR v tuto chvíli má velký problém, co se týká dvoudětných rodin, už v tuto chvíli bohužel převažují jedináčci v českých rodinách.“ Dosavadní úprava měla za důsledek, že rodiny plánovaly narození dalších dětí často až po úplném vyčerpání rodičovského příspěvku. Kvůli tomu ale docházelo k oddalování doby narození dalších dětí, ale také ke zvyšování věku rodičů a zvětšování věkových rozdílů mezi sourozenci.

Rodičům dětí narozených od 28. července 2021 Úřad práce vyplatí jednorázově zbývající část rodičovského příspěvku, který rodina z důvodu narození dalšího dítěte nestačila vyčerpat do zákonem stanovené celkové výše 300 tisíc korun, u vícerčat 450 tisíc korun. Jednorázová výplata proběhne poté, co rodič oznámí Úřadu práce, že se do rodiny narodilo další (nové) nejmladší dítě. Podmínkou jednorázové výplaty částky je, že alespoň jeden z rodičů pracuje – lze mu k datu narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině stanovit denní vyměřovací základ, nebo že je alespoň jeden z rodičů k tomuto datu samostatně výdělečně činný.

Hnutí Pro život ČR věří, že novela napomůže nejen porodnosti, ale zvláště bude působit jako prevence umělých potratů a ulehčí rodinám přijetí třetího nečekaně počatého dítěte.


Chci také podpořit nečekaně těhotné ženy, které chtějí dát šanci svému nenarozenému dítětiPrahou projde Pochod pro život: Aby se o pomoci ženám čekajícím nečekaně dítě vědělo
Tisková zpráva, Praha, 4. dubna 2024: V sobotu 6. dubna 2024 se bude v Praze konat Pochod pro život, který organizuje Hnutí Pro život ČR. Jde o společenské gesto vyjadřující podporu ženám a rodinám čekajícím nečekaně dítě. Zároveň má pomoci zvýšit povědomí o existenci profesionální pomoci a upozornit na pasivitu vlády v zavedení prorodinných a demografických opatření. Ročně se jedná o 16 tisíc žen a jejich nenarozených dětí, které šanci nedostanou, a to zejména kvůli obavám z ekonomických a sociálních dopadů na životy rodin.

Malta aneb O demokracii
Malta je ostrovní republika ve Středozemním moři, jen kousek pod Sicílií. Rozlohou zabírá zhruba dvě třetiny Prahy a počtem obyvatel je o něco větší než Brno. A tahle nejmenší členská země Evropské unie jako by si neuvědomovala, co je dnes hlavním celosvětovým trendem a na jakém místě politické mapy se nachází: docela nedávno se zde událo velké společenské vzedmutí – proti potratům nenarozených dětí.

Je fakt strašně dobrý a mají to skvěle propracované
Tento článek je mimořádný tím, že je z velké části převzatý z Deníku Alarm (a2larm.cz), jehož „tým nezávislých novinářů dlouhodobě pracuje na vizi udržitelné společnosti založené na hodnotách rovnosti a solidarity. Vytvářením konzistentního mediálního obsahu bez předsudků vnáší do veřejné debaty nový pohled na klíčová témata dneška.“ Jinými slovy – co se týče Hnutí Pro život ČR – zastává Deník Alarm extrémní levicovo-anarchistické postoje a právo na potrat vnímá jako hlavní ukazatel míry osvobození žen.


načíst další


Pomáháme ženám a rodinám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci, a ženám, které se trápí po ztrátě nenarozeného dítěte.
Lobbujeme za lepší podmínky pro rodiny čekající nečekaně dítě. Nevěnujeme se jiným společenským a politickým tématům.

© 2024  Hnutí Pro život ČR