EN
  
 


Doplacení nevyčerpaného rodičovského příspěvku schváleno

28/07/2021, HPŽ ČR legislativa

Rodičům dětí narozených od 28. července 2021 Úřad práce vyplatí jednorázově zbývající část rodičovského příspěvku, který rodina z důvodu narození dalšího dítěte nestačila vyčerpat do zákonem stanovené celkové výše 300 tisíc korun, u vícerčat 450 tisíc korun.

Největší skupinou žen podstupujících umělý potrat jsou ženy se dvěma dětmi. Podle všech dostupných údajů jsou to ekonomické důvody, které přivedou asi 4 500 žen ročně k extrémnímu řešení – potracení třetího dítěte. To je v tak bohaté zemi, jakou je Česká republika, ostudné.

Na počátku roku 2018 iniciovalo Hnutí Pro život ČR podání novely zákona, která umožní rodinám dočerpat část rodičovského příspěvku, která při narození dalšího dítěte propadá státu. Jen v roce 2020 přišlo téměř dvanáct tisíc rodin průměrně o 80 tisíc korun kvůli tomu, že počali další dítě dříve a nestihli dočerpat státní příspěvek na dítě předcházející. Novelu připravil poslanec Aleš Juchelka (ANO) za významné podpory Jana Bauera (ODS ), Olgy Richterové (Piráti), Lucie Šafránkové (SPD) a mnoha dalších napříč politickým spektrem. Proti však bylo Ministerstvo práce a sociálních věcí, kterému vadilo, že doplacení údajně mění filosofický smysl rodičovského příspěvku. Ministerstvo financí ze zásady odmítá vše, co má dopad na rozpočet.

 

#blok4life, poznámkový sešit okořeněný ostrovtipem G. K. Chestertona

Objednejte si něco hezkého
Podpoříte tak projekty na obnovu společenského respektu k nenarozeným dětem. Pomáhejte s námi.

A tak jako stovky dalších novel, i tato byla zaparkovaná v Poslanecké sněmovně, přestože měla dohodnutou podporu napříč Sněmovnou. V lednu 2021 se však naskytla příležitost novelu přepsat do pozměňovacího návrhu, který po dohodě s klíčovými garanty parlamentních stran podal poslanec Juchelka při projednávání vládního návrhu zákona o státní sociální podpoře.

Na konci dubna 2021 byl návrh výraznou většinou Poslanecké sněmovny schválen. V Senátu jej dokonce samo Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci se zpravodajkou senátorkou Šárkou Jelínkovou (KDU-ČSL) upravilo a rozšířilo okruh příjemců. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) pak návrh pochvalovala jako významný demografický prvek, který by mohl vést ke zvýšení porodnosti: „Víte, že ČR v tuto chvíli má velký problém, co se týká dvoudětných rodin, už v tuto chvíli bohužel převažují jedináčci v českých rodinách.“ Dosavadní úprava měla za důsledek, že rodiny plánovaly narození dalších dětí často až po úplném vyčerpání rodičovského příspěvku. Kvůli tomu ale docházelo k oddalování doby narození dalších dětí, ale také ke zvyšování věku rodičů a zvětšování věkových rozdílů mezi sourozenci.

Rodičům dětí narozených od 28. července 2021 Úřad práce vyplatí jednorázově zbývající část rodičovského příspěvku, který rodina z důvodu narození dalšího dítěte nestačila vyčerpat do zákonem stanovené celkové výše 300 tisíc korun, u vícerčat 450 tisíc korun. Jednorázová výplata proběhne poté, co rodič oznámí Úřadu práce, že se do rodiny narodilo další (nové) nejmladší dítě. Podmínkou jednorázové výplaty částky je, že alespoň jeden z rodičů pracuje – lze mu k datu narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině stanovit denní vyměřovací základ, nebo že je alespoň jeden z rodičů k tomuto datu samostatně výdělečně činný.

Hnutí Pro život ČR věří, že novela napomůže nejen porodnosti, ale zvláště bude působit jako prevence umělých potratů a ulehčí rodinám přijetí třetího nečekaně počatého dítěte.
Kam dál?


Gibraltar: Doživotí se stalo záminkou pro zrušení ochrany nenarozených dětí

Šedesát dva procent oprávněných voličů hlasovalo pro zrušení jednoho z nejdůslednějších zákonů na ochranu života v Evropě. Při hlasování však nešlo o trest doživotí za potrat, který se stejně nepoužíval, ale pouze se stal záminkou k legalizaci umělých potratů.Prevence vydírání těhotných žen
Podle dostupných údajů je v ČR 600 až 1200 žen ročně donuceno k potratu postupem, který může vykazovat znaky trestného činu vydírání. Od 1. července 2023 začne platit ustanovení chránící těhotné ženy před vydíráním mj. k podstoupení potratu. Změnu přibližuje Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.

Když nenabízí nic než potracení dítěte
Skupina senátorů v čele s Václavem Láskou se rozhodla legalizovat potratovou turistiku. Navrhují to v novele zákona o umělém přerušení těhotenství. Celkem se netají tím, že má jít o pomoc „utiskovaným“ polským ženám.

Skupina senátorů chce uzákonit potratovou turistiku
Senátor Václav Láska spolu s dalšími sedmi senátory navrhuje odstranění paragrafu, který nyní znemožňuje cizinkám podstoupení potratu. Pouhé zrušení jedné věty ze starého komunistického zákona z roku 1986 je však nekoncepční. Ministerstvo zdravotnictví by mělo celou zastaralou normu novelizovat systémově a to po celospolečenské a odborné diskusi, která je nyní prakticky znemožněna koronavirovými opatřeními.


načíst další


© 2021  Hnutí Pro život ČR