Senátor Václav Láska spolu s dalšími sedmi senátory navrhuje odstranění paragrafu, který nyní znemožňuje cizinkám podstoupení potratu. Pouhé zrušení jedné věty ze starého komunistického zákona z roku 1986 je však nekoncepční. Ministerstvo zdravotnictví by mělo celou zastaralou normu novelizovat systémově a to po celospolečenské a odborné diskusi, která je nyní prakticky znemožněna koronavirovými opatřeními.
Návrh senátorů umožnit v České republice potratovou turistiku je podle důvodové zprávy reakcí na říjnové rozhodnutí polského Ústavního soudu o neústavnosti výjimky zákona o ochraně lidského plodu z roku 1993. Ta připouštěla provedení potratu nemocného nenarozeného dítěte. Ovšem i při schválení senátního návrhu by v těchto případech nemohl být v ČR potrat ze zdravotních důvodů proveden, protože se nejedná podle české legislativy o komerční službu ani o urgentní péči. Novela tak pouze zapříčiní rozvoj komerčního potratového průmyslu, který bude zneužívat obtíže nečekaně těhotných žen místo poskytnutí skutečné ekonomické a sociální pomoci.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný v odpovědi na žádost pirátského poslance Františka Kopřivy, aby Česká republika umožnila Polkám podstoupit potrat v České republice, napsal v listopadu, že "podle trestního zákoníku je interrupce provedená 'jinak než způsobem přípustným podle zákona o umělém přerušení těhotenství' trestným činem".
Po únorové medializaci tématu ale Ministerstvo zdravotnictví posunulo výkladem smysl a znění platného zákona a oproti současné praxi tvrdí, že je potratová turistika možná. Výsledkem je tak právní nejistota, nicméně řada zdravotnických zařízení i Česká lékařská komora trvá na tom, že potrat provedený cizinkám bez trvalého pobytu v ČR je v rozporu se zákonem a zdravotnický personál riskuje trestní stíhání.
Polská republika je demokratická země, jejímž občanům nic nebrání získat společenskou většinu a usilovat o změnu zákonů demokratickými prostředky. Necítí-li se v dané společnosti dobře, mohou využít práva EU a usadit se v jiné zemi. Česká republika nemá legitimitu vnucovat svůj liberální přístup k potratům polské společnosti a svádět polské občany k porušování zákonů.
Ručičky dítěte v 10. týdnu po početí vyrobené ze starostříbra vypadají hezky na baťohu, mikině nebo saku.
nečekaně těhotné ženy, které chtějí dát šanci svému nenarozenému dítěti
Obavy těhotných žen jsou celosvětově ideologicky zneužívány, místo aby se opatření soutředila na ekonomickou podporu rodin, sociální pomoc a zohlednění obrovského medicínského pokroku v prenatální a neonatologické péči. Zkušenost z ČR ukazuje, že se zavedením "práva na potrat" dochází k faktickému odstranění právní ochrany těhotných žen, které se pak ve velkém měřítku stávají obětí vydírání a bývají nuceny k podstoupení potratu ze strany partnera.
Podle rozsáhlého průzkumu společnosti IPSOS z roku 2020 rozhodně souhlasí s potratem zdravého nenarozeného dítěte kvůli ekonomickým problémům tři procenta gynekologů a spíše souhlasí devatenáct procent.
CO DĚLÁME
Pomáháme nečekaně těhotným ženám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci, a ženám trápícím se po potratu. Pomáháme lobbingem zlepšit podmínky pro přijetí nenarozených dětí. Nevěnujeme se a odmítáme být spojováni s jakýmikoliv jinými společenskými a politickými tématy.