POTŘEBUJETE POMOC

PODPOŘTE

KDO JSME

CO DĚLÁME

KONTAKT


VYHLEDAT

 


Podpora rodin se třemi a více dětmi se stává prioritou české vlády. Konečně!

22/07/2019, HPŽ ČR legislativa

Premiér Andrej Babiš požádal ministryni pro místní rozvoj, aby v plánu čerpání peněz z evropských fondů na roky 2021 až 2027 zohlednila i podporu ekonomicky aktivních rodin se třemi a více dětmi. To je hlavní výsledek schůzky premiéra Babiše s předsedou Hnutí Pro život ČR Radimem Ucháčem a poslancem za ANO a členem parlamentního Výboru pro sociální politiku Alešem Juchelkou.

„S panem premiérem jsme se shodli, že podpora rodin se třemi a více dětmi je cesta, jak řešit řadu současných i budoucích problémů. Usilujeme o to, aby pět tisíc třetích dětí, které jsou každoročně potráceny z ekonomických důvodů, dostalo šanci. Z pohledu státu představuje podpora demografie cestu, jak řešit hrozící nedostatek kvalifikované pracovní síly a nedostatek peněz na důchody a zdravotní péči,“ říká Radim Ucháč.

Schůzka s premiérem Andrejem Babišem byla vyvrcholením téměř roční snahy Hnutí Pro život ČR prosadit myšlenku, že by alespoň malá část z pěti set miliard korun z evropských fondů v příštích sedmi letech měla být využita na podporu rodin se třemi a více dětmi. „Získali jsme pro ni poslance z parlamentního sociálního výboru napříč politickým spektrem, kteří toto několikrát požadovali po příslušných ministerstvech. Podobně se nakonec v červnu vyjádřilo i plénum Senátu. Ministerstva však nejdříve argumentovala, že takové investice do rodin s dětmi z fondů EU nejsou možné, později poslance mlhavě ujišťovala, že tuto investiční podporu bude možné vyjednat s EU později. Věříme, že rozhodnutí premiéra neznamená pouhou naději, ale jistotu,“ říká Radim Ucháč.

 

Ručičky dítěte v 10. týdnu po početí vyrobené ze starostříbra vypadají hezky na baťohu, mikině nebo saku.

Chci také podpořit

nečekaně těhotné ženy, které chtějí dát šanci svému nenarozenému dítěti

Hnutí Pro život ČR v posledních měsících vypracovalo konkrétní a realistické návrhy, jakým způsobem by rodiny se třemi a více dětmi mohly být z evropských fondů podpořeny. První možností je podpora bydlení, v jejímž rámci by ekonomicky aktivní rodiny se dvěma dětmi mohly čerpat výhodně úročené půjčky na energeticky úsporné (vlastní) bydlení, s jejichž splácením by jim stát při narození třetího a dalších dětí významně pomáhal. A právě energeticky úsporné bydlení je jedno z opatření, do kterých chce EU svoji podporu v budoucnu směřovat.

Druhou velkou investicí, která je v současné době pro ekonomicky aktivní rodiny se třemi dětmi v podstatě nevyhnutelná, je nákup auta, do kterého se vejdou minimálně tři dětské autosedačky. Zde by stát mohl dát rodinám příspěvek na nákup takového auta, které zároveň splňuje nejnovější ekologické limity na ochranu ovzduší. I to je jedna z oblastí, kam EU doporučuje peníze z jejích fondů investovat.

Důvodem, proč se Hnutí Pro život ČR dlouhodobě angažuje v otázce využití peněz z evropských fondů, je skutečnost, že největší skupinou žen, které každoročně v ČR podstoupí umělé ukončení těhotenství, jsou ženy se dvěma dětmi žijící ve funkčních vztazích. „Považujeme za nepřijatelné, aby kvůli ekonomickým obavám přišlo každý rok o život skoro pět tisíc počatých dětí jenom proto, že stát neumí ocenit demografický přínos ekonomicky aktivních rodin s více dětmi,“ říká Zdeňka Rybová, tisková mluvčí Hnutí Pro život ČR a vedoucí Linky pomoci provozované Hnutím Pro život ČR.

SOCIO-DEMOGRAFICKÁ FAKTA
Ekonomicky aktivní rodiny, mají-li třetí dítě:
 • řeší skokové náklady/zadlužení v řádech cca 300-900 tisíc
 • větší auto a větší byt;
 • neřeší jesle, školky ani "slučování" práce a rodiny;
 • nechtějí riskovat nestabilitu nájemného (dostupného) bydlení;
 • než aby řešily sociální propad, raději dítě nemají (!).
Třetí děti jsou zcela klíčové pro:
 • nastartování demografického růstu;
 • udržení průběžného důchodového systému;
 • udržení pracovního trhu a prevenci nutnosti imigrace.
Demografie:
 • porodnost: 1.7 dítěte na ženu;
 • minimální počet dětí k zastavení vymírání jsou 3;
 • ročně nám chybí 30 tisíc dětí, narodí se 114 tisíc dětí, z nich 17 tisíc třetích;
 • ročně je potraceno "na žádost" 5 tisíc třetích dětí;
 • "husákovy děti" přestaly rodit a bez investic hrozí demografický propad slabých ročníků z 90. let.
Prevence vydírání těhotných žen

Podle dostupných údajů je v ČR 600 až 1200 žen ročně donuceno k potratu postupem, který může vykazovat znaky trestného činu vydírání. Od 1. července 2023 začne platit ustanovení chránící těhotné ženy před vydíráním mj. k podstoupení potratu. Změnu přibližuje Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.Vláda musí ocenit přínos ekonomicky aktivních rodin se třemi a více dětmi
Letošním Národním pochodem pro život chce Hnutí Pro život ČR podpořit požadavky na investice do ekonomicky aktivních rodin, které mají tři a více dětí. Tyto rodiny zvláště nesou břímě nákladů na výchovu další generace. Hnutí Pro život ČR navrhuje dvě opatření: bezúročná podpora bydlení z fondu SFPI a odpuštění DPH na pořízení vozidla pro rodiny 3+.

Gibraltar: Doživotí se stalo záminkou pro zrušení ochrany nenarozených dětí
Šedesát dva procent oprávněných voličů hlasovalo pro zrušení jednoho z nejdůslednějších zákonů na ochranu života v Evropě. Při hlasování však nešlo o trest doživotí za potrat, který se stejně nepoužíval, ale pouze se stal záminkou k legalizaci umělých potratů.

Doplacení nevyčerpaného rodičovského příspěvku schváleno
Rodičům dětí narozených od 28. července 2021 Úřad práce vyplatí jednorázově zbývající část rodičovského příspěvku, který rodina z důvodu narození dalšího dítěte nestačila vyčerpat do zákonem stanovené celkové výše 300 tisíc korun, u vícerčat 450 tisíc korun.


načíst další


CO DĚLÁME
Pomáháme nečekaně těhotným ženám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci, a ženám trápícím se po potratu. Pomáháme lobbingem zlepšit podmínky pro přijetí nenarozených dětí. Nevěnujeme se a odmítáme být spojováni s jakýmikoliv jinými společenskými a politickými tématy.

© 2023  Hnutí Pro život ČR