EN
  
 


Léčba příčin neplodnosti: Hnutí Pro život ČR se soudní cestou domáhá informací od VZP

04/06/2019, HPŽ ČR neplodnostlegislativa

Hnutí Pro život ČR podalo žalobu na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která odmítla poskytnout kompletní informace o počtu zdravotních výkonů souvisejících s léčbou příčin neplodnosti a umělým oplodněním.

„Žádali jsme o informace, podle kterých je možné určit, jaké procento neplodných párů je před odesláním na umělé oplodnění do reprodukčních klinik léčeno. VZP tyto informace má a podle našeho právního rozboru nám je musí poskytnout,“ říká předseda Hnutí Pro život ČR Radim Ucháč.

Hnutí Pro život ČR dlouhodobě poukazuje na nepřijatelný trend, který se již stal standardem, kdy páry, které nemohou otěhotnět, jsou místo léčení automaticky posílány do reprodukčních klinik, přestože umělé oplodnění je až na výjimky méně účinné, mnohonásobně dražší a představuje pro organismus ženy extrémní zátěž.

„Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění v oblasti asistované reprodukce a my požadujeme, aby v ní byla definována minimální úroveň léčby příčin neplodnosti, která musí být páru poskytnuta, než může být odeslán na reprodukční kliniku,“ říká Radim Ucháč.

Téměř úplná absence léčby příčin neplodnosti se týká především mužů, a to v rozporu s doporučenými postupy České urologické společnosti i evropskými doporučeními a evropskou praxí. Přitom nejčastější příčina mužské neplodnosti, žilní onemocnění varikokéla, se dá dobře léčit. Úspěšnost je po dvouleté terapii 60–75 %.

Kam dál?


Gibraltar: Doživotí se stalo záminkou pro zrušení ochrany nenarozených dětí

Šedesát dva procent oprávněných voličů hlasovalo pro zrušení jednoho z nejdůslednějších zákonů na ochranu života v Evropě. Při hlasování však nešlo o trest doživotí za potrat, který se stejně nepoužíval, ale pouze se stal záminkou k legalizaci umělých potratů.Prevence vydírání těhotných žen
Podle dostupných údajů je v ČR 600 až 1200 žen ročně donuceno k potratu postupem, který může vykazovat znaky trestného činu vydírání. Od 1. července 2023 začne platit ustanovení chránící těhotné ženy před vydíráním mj. k podstoupení potratu. Změnu přibližuje Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.

Doplacení nevyčerpaného rodičovského příspěvku schváleno
Rodičům dětí narozených od 28. července 2021 Úřad práce vyplatí jednorázově zbývající část rodičovského příspěvku, který rodina z důvodu narození dalšího dítěte nestačila vyčerpat do zákonem stanovené celkové výše 300 tisíc korun, u vícerčat 450 tisíc korun.

Když nenabízí nic než potracení dítěte
Skupina senátorů v čele s Václavem Láskou se rozhodla legalizovat potratovou turistiku. Navrhují to v novele zákona o umělém přerušení těhotenství. Celkem se netají tím, že má jít o pomoc „utiskovaným“ polským ženám.


načíst další


© 2021  Hnutí Pro život ČR