04/06/2019, HPŽ ČR neplodnostlegislativa
Hnutí Pro život ČR podalo žalobu na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která odmítla poskytnout kompletní informace o počtu zdravotních výkonů souvisejících s léčbou příčin neplodnosti a umělým oplodněním.
„Žádali jsme o informace, podle kterých je možné určit, jaké procento neplodných párů je před odesláním na umělé oplodnění do reprodukčních klinik léčeno. VZP tyto informace má a podle našeho právního rozboru nám je musí poskytnout,“ říká předseda Hnutí Pro život ČR Radim Ucháč.
Hnutí Pro život ČR dlouhodobě poukazuje na nepřijatelný trend, který se již stal standardem, kdy páry, které nemohou otěhotnět, jsou místo léčení automaticky posílány do reprodukčních klinik, přestože umělé oplodnění je až na výjimky méně účinné, mnohonásobně dražší a představuje pro organismus ženy extrémní zátěž.
„Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění v oblasti asistované reprodukce a my požadujeme, aby v ní byla definována minimální úroveň léčby příčin neplodnosti, která musí být páru poskytnuta, než může být odeslán na reprodukční kliniku,“ říká Radim Ucháč.
Téměř úplná absence léčby příčin neplodnosti se týká především mužů, a to v rozporu s doporučenými postupy České urologické společnosti i evropskými doporučeními a evropskou praxí. Přitom nejčastější příčina mužské neplodnosti, žilní onemocnění varikokéla, se dá dobře léčit. Úspěšnost je po dvouleté terapii 60–75 %.
Chci také podpořit nečekaně těhotné ženy, které chtějí dát šanci svému nenarozenému dítěti
Pomáháme ženám a rodinám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci, a ženám, které se trápí po ztrátě nenarozeného dítěte.
Lobbujeme za lepší podmínky pro rodiny čekající nečekaně dítě. Nevěnujeme se jiným společenským a politickým tématům.