EN
 


Jak komunikovat s lékařem: Vždy máte právo se ptát

13/05/2017 linka pomoci

I když se bojíte nebo stydíte, vždy se lékaře ptejte, k čemu plánované vyšetření, které je vám nabízeno, slouží. Nespokojte se s odbornými nesrozumitelnými termíny. Vše lze říci tak, aby i laik porozuměl správně a plnohodnotně. Ptejte se vždy před tím, než s čímkoliv vyslovíte, resp. podepíšete souhlas.

Dejte šanci lékaři se změnit

Je vhodné ošetřujícímu lékařem říci o vašich postojích a hodnotách, aby si uvědomil proč je pro vás důležité např. některá vyšetření nepodstupovat. Kultivované ale jasné vystupování dá lékaři šanci se možná poprvé setkat s argumenty, o kterých dosud nepřemýšlel. Dejte lékařům, kteří respektují morální požadavky, najevo svou úctu a vděčnost, jste-li jejich pacientkami. Mají těžkou pozici a často se tak připravují o podstatnou část výdělku.

Stydíte se chodit ke gynekologovi?

Vaše reakce je zcela přirozená a zdravá. Jste žena a gynekolog zůstává stále mužem. Máte-li možnost, dejte přednost gynekoložce.

Revers - ano, můžete ho podepsat!

Máte právo vyšetření odmítnout. V takovém případě budete muset podepsat tzv. negativní revers. Lékař má povinnost toto po vás chtít, chrání tím také sám sebe před případnou žalobou nebo ztrátou licence.

Má lékař vždycky pravdu?

I když je lékař odborník např. v gynekologii, nemusí se plně orientovat v souvisejících oborech - endokrinologii, interně, kardiochirurgii, neonatologii atd. Už vůbec nemusí mít pravdu u otázek obecně lidských, jak je patrné zvláště tam, kde se jedná o lidský život (umělé potraty, umělé oplození, eutanazie apod.).

Lze si najít i jiného lékaře

Pokud lékař, k němuž chodíte, na vás nemá čas nebo není ochoten komunikovat nebo vás dokonce zastrašuje, změňte ho. Vyplatí se to. Dáte-li nám vědět, co se stalo, pomůžete tím ostatním.

Máte dobrou zkušenost se svým lékařem?

Dejte nám o nich vědět. Pomůžete tak dalším pacientům.


Kam dál?


Prenatální léčba

Podporujeme rozvoj prenatální léčby a informujeme o jejích možnostech, aby každé nemocné nenarozené dítě dostalo šanci.Příběhy z Linky pomoci. Podobných jsou ročně čtyři stovky
Volal nám pár, který potřeboval pomoct a poradit. Manželka podstoupila v nemocnici chemický potrat. Po požití první tablety personál viděl, že jí není dobře. Psychicky. Když pak odmítla druhou tabletu, dali jí naštěstí kontakt na nás. Jen škoda, že jí ho nedali ještě před první tabletou...

Mimoděložní těhotenství krok za krokem: jak poznat, jak postupovat při podezření a co vás čeká
V současné době představují mimoděložní těhotenství asi 2% všech těhotenství (v ČR asi 1400 případů ročně) a jejich výskyt podle odborníků stoupá. Je to stav, kdy embryo (označované i jako oplodněné vajíčko) nedoputovalo až do dělohy a uhnízdilo se mimo ni, nejčastěji v jednom z vejcovodů (v 95%). K uhnízdění může dojít také v děložním hrdle, na vaječníku nebo na pobřišnici.

Z veselé holky jen hromádka neštěstí
Chtěla jsem se s vámi podělit o mou zkušenost a zároveň tím upozornit další ženy, aby vše důkladně zvážily, než půjdou na potrat. Zároveň si myslím, že v České republice lékaři neupozorňují na případné reakce, deprese a psychické problémy, které pak přetrvávají řadu let. Lékařská péče je u nás na vysoké úrovni, ale psychikou se bohužel nikdo moc nezabývá.


načíst další


© 2019  Hnutí Pro život ČR