EN
 


Jak komunikovat s lékařem: Vždy máte právo se ptát

13/05/2017 linka pomoci

I když se bojíte nebo stydíte, vždy se lékaře ptejte, k čemu plánované vyšetření, které je vám nabízeno, slouží. Nespokojte se s odbornými nesrozumitelnými termíny. Vše lze říci tak, aby i laik porozuměl správně a plnohodnotně. Ptejte se vždy před tím, než s čímkoliv vyslovíte, resp. podepíšete souhlas.

Dejte šanci lékaři se změnit

Je vhodné ošetřujícímu lékařem říci o vašich postojích a hodnotách, aby si uvědomil proč je pro vás důležité např. některá vyšetření nepodstupovat. Kultivované ale jasné vystupování dá lékaři šanci se možná poprvé setkat s argumenty, o kterých dosud nepřemýšlel. Dejte lékařům, kteří respektují morální požadavky, najevo svou úctu a vděčnost, jste-li jejich pacientkami. Mají těžkou pozici a často se tak připravují o podstatnou část výdělku.

Stydíte se chodit ke gynekologovi?

Vaše reakce je zcela přirozená a zdravá. Jste žena a gynekolog zůstává stále mužem. Máte-li možnost, dejte přednost gynekoložce.

Revers - ano, můžete ho podepsat!

Máte právo vyšetření odmítnout. V takovém případě budete muset podepsat tzv. negativní revers. Lékař má povinnost toto po vás chtít, chrání tím také sám sebe před případnou žalobou nebo ztrátou licence.

Má lékař vždycky pravdu?

I když je lékař odborník např. v gynekologii, nemusí se plně orientovat v souvisejících oborech - endokrinologii, interně, kardiochirurgii, neonatologii atd. Už vůbec nemusí mít pravdu u otázek obecně lidských, jak je patrné zvláště tam, kde se jedná o lidský život (umělé potraty, umělé oplození, eutanazie apod.).

Lze si najít i jiného lékaře

Pokud lékař, k němuž chodíte, na vás nemá čas nebo není ochoten komunikovat nebo vás dokonce zastrašuje, změňte ho. Vyplatí se to. Dáte-li nám vědět, co se stalo, pomůžete tím ostatním.

Máte dobrou zkušenost se svým lékařem?

Dejte nám o nich vědět. Pomůžete tak dalším pacientům.


Kam dál?


Bylo to čtvrté miminko ze Slovenska, z Čech prý zatím žádné neměli

Milan a Renáta Labantovi žijí na Slovensku. Mají dvě děti, dceru Kristýnku (2 roky) a syna Martínka (5 měsíců). O život svého syna bojovali s pomocí slovenských a švýcarských lékařů již před jeho narozením.Jak podpořit kamarádku
Především naslouchat, podpořit a až pak hledat konkrétní pomoc. To říká Zdeňka Rybová, zakladatelka a vedoucí Linky pomoci, která radí již léta ženám, které se ocitly v situaci nečekaného těhotenství a doma se cítí bez podpory. Pomoc kamarádky může být v takové chvíli klíčová.

Příběhy z Linky pomoci. Podobných jsou ročně čtyři stovky
Volal nám pár, který potřeboval pomoct a poradit. Manželka podstoupila v nemocnici chemický potrat. Po požití první tablety personál viděl, že jí není dobře. Psychicky. Když pak odmítla druhou tabletu, dali jí naštěstí kontakt na nás. Jen škoda, že jí ho nedali ještě před první tabletou...

Mimoděložní těhotenství krok za krokem: jak poznat, jak postupovat při podezření a co vás čeká
V současné době představují mimoděložní těhotenství asi 2% všech těhotenství (v ČR asi 1400 případů ročně) a jejich výskyt podle odborníků stoupá. Je to stav, kdy embryo (označované i jako oplodněné vajíčko) nedoputovalo až do dělohy a uhnízdilo se mimo ni, nejčastěji v jednom z vejcovodů (v 95%). K uhnízdění může dojít také v děložním hrdle, na vaječníku nebo na pobřišnici.


načíst další


© 2020  Hnutí Pro život ČR