EN
 


Jak komunikovat s lékařem: Vždy máte právo se ptát

13/05/2017 linka pomoci

I když se bojíte nebo stydíte, vždy se lékaře ptejte, k čemu plánované vyšetření, které je vám nabízeno, slouží. Nespokojte se s odbornými nesrozumitelnými termíny. Vše lze říci tak, aby i laik porozuměl správně a plnohodnotně. Ptejte se vždy před tím, než s čímkoliv vyslovíte, resp. podepíšete souhlas.

Dejte šanci lékaři se změnit

Je vhodné ošetřujícímu lékařem říci o vašich postojích a hodnotách, aby si uvědomil proč je pro vás důležité např. některá vyšetření nepodstupovat. Kultivované ale jasné vystupování dá lékaři šanci se možná poprvé setkat s argumenty, o kterých dosud nepřemýšlel. Dejte lékařům, kteří respektují morální požadavky, najevo svou úctu a vděčnost, jste-li jejich pacientkami. Mají těžkou pozici a často se tak připravují o podstatnou část výdělku.

Stydíte se chodit ke gynekologovi?

Vaše reakce je zcela přirozená a zdravá. Jste žena a gynekolog zůstává stále mužem. Máte-li možnost, dejte přednost gynekoložce.

Revers - ano, můžete ho podepsat!

Máte právo vyšetření odmítnout. V takovém případě budete muset podepsat tzv. negativní revers. Lékař má povinnost toto po vás chtít, chrání tím také sám sebe před případnou žalobou nebo ztrátou licence.

Má lékař vždycky pravdu?

I když je lékař odborník např. v gynekologii, nemusí se plně orientovat v souvisejících oborech - endokrinologii, interně, kardiochirurgii, neonatologii atd. Už vůbec nemusí mít pravdu u otázek obecně lidských, jak je patrné zvláště tam, kde se jedná o lidský život (umělé potraty, umělé oplození, eutanazie apod.).

Lze si najít i jiného lékaře

Pokud lékař, k němuž chodíte, na vás nemá čas nebo není ochoten komunikovat nebo vás dokonce zastrašuje, změňte ho. Vyplatí se to. Dáte-li nám vědět, co se stalo, pomůžete tím ostatním.

Máte dobrou zkušenost se svým lékařem?

Dejte nám o nich vědět. Pomůžete tak dalším pacientům.
Kam dál?


Čekáte nečekaně dítě? Mimořádnou okamžitou pomoc státu lze využít i na splátky hypotéky

Díky zkušenostem z jarní vlny konoraviru napomohlo Hnutí Pro život ČR rozšíření státní Mimořádné okamžité pomoci o možnost jejího využití na úhradu splátek hypotéky. Na Linku pomoci pro těhotné ženy, které se dostaly do složité životní situace, se během jarní vlny koronaviru začaly obracet i těhotné ženy střední třídy. Jedním z důvodů, které hrály roli při zvažování umělého potratu, byla i finanční zátěž splácení hypoték.Tělo si potrat pamatuje
Rozhovor s psycholožkou Vlaďkou Bartákovou o práci s ženami po umělém potratu

Naše nejvděčnější dítě
Spousta lidí si myslí, že starat se o více než dvě děti je nad lidské schopnosti. Radek a Magdalena Valovi mají dětí šest a z toho jedno těžce postižené, vyžadující nepřetržitou péči. Jak to zvládají?

Česko v karanténě. Hnutí Pro život ČR píše dvěma tisícům gynekologů
Dopisy s vloženými vizitkami, na nichž je kontakt na Linku pomoci Hnutí Pro život ČR, jdou dvěma tisícům ambulantních a nemocničních gynekologů. "Vážený pane doktore, vážená paní doktorko, ve Vaší praxi se určitě setkáváte s pacientkami, které by si rády ponechaly počaté dítě, ale cítí se být nuceny k umělému ukončení těhotenství ekonomickými či jinými životními okolnostmi, a to zvláště nyní kvůli vládním opatřením proti COVID-19."


načíst další


© 2021  Hnutí Pro život ČR