Trápíte se a nevíte, zda potíže, které zažíváte, souvisí s podstoupeným potratem? Následující věty vám to pomohou rozpoznat. Spočítejte si, s kolika větami můžete souhlasit. Pokud se ztotožníte s více než dvěma takovými symptomy, je možné, že prožíváte tzv. posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD).
Příznaky posttraumatické stresové poruchy (PTSD) se nemusí nutně projevit současně všechny najednou. Také není pravděpodobné, že některá žena prožije kompletní vyjmenovaný seznam. Některé příznaky se mohou objevit okamžitě po potratu a ostatní mnohem později.
PTSD je v tomto případě souhrn především psychologických příznaků objevující se v důsledku prožitého traumatu - umělého, ale i spontánnního potratu. Jde o prožité trauma zasahující nejen ženu, ale také partnera-otce dítěte a někdy i jejich děti, rodinu a přátele, kteří se účastní rozhodnutí o potratu. Jako u každého traumatu se člověk často snaží "zapomenout" na zlý zážitek a popírá nebo přezírá jakoukoli bolest, která může následovat.
Výsledek vašich odpovědí
Souhlasím s 0 - 1 větou:
V současné době zřejmě netrpíte psychickými následky po provedeném potratu. Pokud by se symptomy projevily později, neváhejte a vyhledejte pomoc psychologa.
Souhlasím s 2 - 5 větami:
Je možné, že trpíte slabšími příznaky PTSD. Možná by vám pomohlo, pokud byste své starosti sdílela s jinými ženami nebo o svých obavách pohovořila na Lince pomoci.
Souhlasím s 6 - 12 větami:
Pokud souhlasíte s 6 - 12 větami a prožíváte několik těchto příznaků (záleží také na jejich intenzitě), pak procházíte PTSD. PTSD je lékařský termín. Odkazuje k souboru příznaků a symptomů, které mají tendenci se vyskytovat spolu. V tomto případě odkazuje ke skupině především psychologických příznaků a symptomů, které se, jak ukazují poznatky vědy a klinická praxe, mají sklon vyskytnout po umělém potratu. S prodělaným potratem se žena smíří sama jen velmi obtížně. Pokusit se událost zapomenout či vytěsnit není dobré řešení. Pomoc ale existuje a je dobré ji vyhledat. Můžete využít Linku pomoci.
Souhlasím s 13- 20 větami:
Po umělém potratu se vám takřka zhroutil svět. Život není jednodušší, jak jste si, podobně jako další ženy, od potratu slibovala. Naopak procházíte těžkými stavy, které si neumíte vysvětlit. Východiskem je terapie u psychologa, který umí léčit PTSD, nebo kontaktujte Linku pomoci.
Publikace, které mohou pomoci na cestě k uzdravení:
Čas k uzdravení
Proč pláčeš, Miriam
Co může potkat ženu po potratu? Jaké jsou možnosti uzdravení?
Ženy, které z jakéhokoliv důvodu podstoupily umělý potrat nebo o dítě přišly spontánně, provází "něco" vážného, s čím nepočítaly. To "něco" se projevuje různě intenzivně, ale přesto více méně podobně: pláč, pocit viny, nechuť se milovat s partnerem, strach o žijící dítě, vykořeněnost a pocit prázdnoty, nesnesitelný odpor vůči těhotným ženám a stálé myšlenky na zkušenost potratu.
Pokud si nejste jistá, zda právě Vy trpíte tzv. posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD), zkuste si udělat malý test.
Pomáháme ženám a rodinám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci, a ženám, které se trápí po ztrátě nenarozeného dítěte.
Lobbujeme za lepší podmínky pro rodiny čekající nečekaně dítě. Nevěnujeme se jiným společenským a politickým tématům.