Žena, kterou zasáhne traumatický zážitek ztráty dítěte, ať již skrze umělý nebo spontánní potrat, velmi často potřebuje pomoc a doprovázení. Obvykle zůstává s bolestí sama, protože ne vždy umí správně pomoci ti, kteří jsou nejblíže.
Každá žena je jiná a prožívá potrat odlišně. Některé ženy, a není jich málo, pociťují smutek, vinu, šok. Jde o traumatizující zážitek a proto je dobré, když máte někoho, kdo vám bude umět být maximálně nablízku a s kým si o tom všem můžete popovídat (kamarádka, rodiče, partner, rodinné poradny).
Potíže nevymizí obvykle tak rychle, jak by si žena představovala. Nelze jednoduše zapomenout a potlačovat v sobě zármutek a pocity není dobré řešení.
Cílem terapie a její podstata je v tom, aby si trpící osoba samostatně odkryla pravdu o sobě, prožila si smutek po potratu, znovu zlidštila zemřelé dítě, vytvořila si zdravé postoje vůči sobě i světu, který ji obklopuje. Naučila se také, jak se nově v životě orientovat, aby uměla stanovovat reálná očekávání vůči sobě i druhým. Smířila se se svými viníky i oběťmi. Dokázala prožívat radost a tak, aby dosáhla trvalého zlepšení psychického i fyzického stavu.
Nejdůležitějším prvkem terapie je právě přijetí vlastní hodnoty a života v realitě, kterou žiji, odpuštění a smíření se sebou, Bohem a nejbližšími lidmi. Podstatné je ale rozhodnutí přijmout na sebe závazky vyplývající z terapie. I když bývá terapie náročnou cestou a vyžaduje opravdu ochotu na sobě pracovat, bývá velmi účinná.
Je tedy třeba hledat někoho zvenku, kdo umí situaci vidět objektivním pohledem a je v oboru pomoci takové ženě profesionál. U nás takovou pomoc najdete. Nabízíme vám:
Jestliže není nikdo okolo, kdo by byl v tuto chvíli s vámi, nebo máte zábrany mluvit o tomto citlivém tématu s někým známým, můžete nás kontaktovat.
Služby jsou poskytovány bezplatně a v souladu s nařízením GDPR
© 2021 Hnutí Pro život ČR