Poslanecká sněmovna na podzim schválila několik návrhů, které pomohou nečekaně těhotným vysokoškolačkám, aby snáze zvládly mateřství i studium. Od ledna 2025 by měla vejít v platnost následující opatření:
Jde o výsledek více než dvouletého trpělivého hledání cest, analýzy potřeb klientek Linky pomoci v těhotenství, pochopení politiků, odborníků i úředníků. Konkrétní opatření se našla, státní rozpočet zatíží zcela minimálně – do budoucna spíše naopak.
Málo se ví, že studentky patří mezi druhou nejpočetnější skupinu žen, které podstupují umělý potrat. Důvod je nasnadě: ne právě vstřícný přístup škol a vzdělávacího systému k těhotným studentkám obecně a to přesto, že typicky studium medicíny a následné atestace znamená odkládat založení rodiny do období po třicátém roce věku, kdy dochází ke snížení přirozené plodnosti žen.
Přitom je to donebevolající: vysokoškolské studentky jsou ve věku, kdy mít dítě je ze zdravotních i dalších hledisek ideální a jestli s rodinou slučují studium nebo zaměstnání , to zas tak velký rozdíl není.
Obojí je náročné. Zmíněná konkrétní opatření ale mohou napomoci, že se neblahé statistiky umělých potratů i neplodnosti mohou začít měnit k lepšímu.
Jak získat mateřskou
Dosud studentky či doktorandky, které nečekaně otěhotněly, pobíraly pouze rodičovský příspěvek. Na mateřskou neměly nárok, pokud neměly „odpracováno“ 270 dní, přesněji: neplatily nemocenské pojištění. Nově mohou získat i nárok na mateřskou.
O přihlášení se k nemocenskému pojištění, si na rozdíl od důchodového a zdravotního pojištění musíte zažádat, je totiž nepovinné. Pokud nebudete mít chuť zkusit s miminkem drobné podnikání, můžete později živnostenské oprávnění kdykoli přerušit či ukončit.
Pro nárok na mateřskou je klíčová účast na nemocenském pojištění po dobu nejméně 270 dní. Nově se do této lhůty započítává i doba přerušeného studia, takže pokud jste alespoň na konci prvního ročníku studia na vysoké škole, máte tuto podmínku splněnou.
Jak na hlídačkovné
Narozením dítěte vzniká nárok na rodičovský příspěvek, který je zároveň podmínkou pro získání tzv. hlídačkovného. Jde o stipendium, které činí polovinu minimální mzdy, tedy 10 400 Kč od ledna 2025, a umožní studujícím rodičům pobírajícím rodičovský příspěvek si snáze zajistit hlídání kojenců a batolat během přednášek, cvičení, laboratoří či zkoušek. Částka by měla pokrýt 12 hodin hlídání týdně.
Požádejte na studijním oddělení o stipendium „v případech zvláštního zřetele hodných“ podle § 91 odst. 6 a nárok prokazujete oznámením Úřadu práce o přiznání rodičovského příspěvku.
Jak na flexibilní zkoušky
Toto opatření má umožnit sladění studia a rodičovství pomocí flexibilnější možnosti změn termínů zkoušek včetně státnic např. z důvodu těhotenských nevolností, nemoci dětí apod.
Zmíněná opatření nejsou samospasitelná. Nezmírní nároky mateřství ani studia. Ale těm, které o to stojí, mohou obojí citelně ulehčit a mít radost z obojího. Umožní rozlousknout oříšek uměle vytvořeného dilematu.
V případě jakýchkoliv dotazů či obtíží se můžete obrátit na naši Linku pomoci v těhotenství.