EN
 


Stále více gynekologů přistupuje k těhotenství pozitivně, zjistil výzkum Hnutí Pro život ČR

14/10/2019, HPŽ ČR statistika

Jak se v čase mění reakce gynekologů na oznámení jejich pacientek, že jsou těhotné, zjišťoval průzkum Hnutí Pro život ČR letos na jaře. Výsledky jsou povzbudivé, ukazují, že stále více gynekologů reaguje pozitivně a povzbudivě. A naopak klesá počet těch, kteří se ptají, zda pacientka chce v těhotenství pokračovat.

Průzkum hodnotil změny v přístupu gynekologů k těhotným pacientkám ve třech po sobě následujících desetiletích v období od roku 1989 do roku 2019 a zúčastnilo se jej 948 žen, které v tomto období porodily celkem 2 490 dětí.

“Zda plánují pokračovat v těhotenství, se v 90. letech zeptalo 28% gynekologů, zatímco v posledním desetiletí reagovalo takto negativně již jen 17%. Také zatímco v letech 1989 - 1999 gratulovaly ženám k těhotenství pouze 3% gynekologů, v letech 2010 - 2019 blahopřálo již 11,5%,” upřesňuje Radim Ucháč z Hnutí Pro život ČR a pokračuje: “Průzkum také ukázal, že 24% lékařů se v letech 2010 - 2019 zeptalo rovnou, zda má žena radost, zatímco v letech 1989 - 1999 to bylo jen 17%.“

Z průzkumu dále vyplynulo, že drtivá většina oslovených žen (95%) pozitivně vnímá, pokud gynekolog má z jejich těhotenství radost nebo jim přímo gratuluje, a kladně také hodnotily, pokud jim sdělil informace spojené s jejich těhotenstvím, aniž by zjišťoval, jak se k těhotenství staví (85% respondentek). A naopak vysoké procento žen (70%) vnímalo negativně, když jejich gynekolog zareagoval otázkou, zda plánují v těhotenství pokračovat.

 

Model dítěte ve 12. týdnu

Objednejte si něco hezkého
Podpoříte tak projekty na obnovu společenského respektu k nenarozeným dětem. Pomáhejte s námi.

Hnutí Pro život ČR oslovilo veřejnost e-mailem a prostřednictvím Facebooku. Průměrný věk respondentek činil 38 let, více než 60% z nich bylo vysokoškolského vzdělání a více než polovina z nich měla 3 a více dětí. Podle Radima Ucháče mohou být výsledky výzkumu částečně zkresleny tím, že ženy mají v posledních dvou desetiletích větší možnost si vybrat gynekologa, který vyhovuje jejich očekávání, a že tuto možnost využívají ve větší míře právě ženy s vyšším vzděláním. „Přesto si myslíme, že náš výzkum dokládá pozitivní vývoj v přístupu gynekologů k jejich pacientkám a těhotenství obecně. Za to jim děkujeme a věříme, že počet těch, kdo se zeptají, zda si maminka chce dítě ponechat, bude klesat dále a snad i rychleji,“ dodává Radim Ucháč.


Kam dál?

V roce 2018 potraty opět klesly. Více dětí se nerodí, chybí nám třetí děti
Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu klesl v roce 2018 počet umělých potratů na 18 175. Je to o 1240 méně než v roce 2017. Umělé potraty podstupují nejčastěji ženy se dvěma dětmi. V roce 2018 se narodilo 114 036 dětí.

Třetí dítě? Cikáni? Ne, především vzdělaní
„Hodně dětí mají prý jen pitomci!“ Tak se jmenuje článek, který napsal nedávno do časopisu Reflex ekonom Vladimír Pikora. Jistě to nemyslel vážně – se svou manželkou, také ekonomkou Markétou Šichtařovou, mají totiž pět dětí. Narážel ale na známou, a bohužel stále rozšířenou představu, že hodně dětí mají jen „cikáni a katolíci“.

Dotazníkové šetření na gynekologiích u žen podstupujících potrat
Co vede ženy k potratu? Rozhodly se samy, nebo pod nátlakem? Co na to jejich okolí? Věnovali se jim lékaři? Stály dalšímu dítěti v překážce finanční důvody nebo kariéra? S kým svoji situaci probírají? Ke komu se obracejí o radu? Byl to pro ně snadný krok nebo ne? Uvažovaly i o jiném řešení? Je to jejich první potrat nebo už za sebou nějaký mají?


načíst další


© 2019  Hnutí Pro život ČR