POCHOD PRO ŽIVOT 2024

POTŘEBUJETE POMOC
CO DĚLÁME
E-SHOP
BLOG

KONTAKT

 


Nové statistiky asistované reprodukce - léčba příčin neplodnosti stále popelkou

23/11/2018, uzis.cz, HPŽ ČR neplodnosttiskové zprávystatistika

Z aktuálních statistik zveřejněných Ústavem zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že v roce 2016 se prostřednictvím technik asistované reprodukce narodilo 4 504 dětí, z nichž 48 % prošlo procesem zmrazení. Průměrná úspěšnost porodit dítě z jednoho cyklu byla 11 %. Léčba příčin neplodnosti párů u gynekologů a urologů již prakticky zcela ustoupila technikám asistované reprodukce.

I přes vysoké náklady asistované reprodukce z veřejného zdravotnictví není párům, které nemohou počít dítě, nabízena léčba příčin neplodnosti. Terénní gynekologové nemají od ČGPS vydané doporučené postupy diagnostiky a léčby příčin neplodnosti. Neexistují standardizovaná vyšetření a postupy, které musí gynekolog nabídnout pacientce v případě, že se na něj obrátí s problém neplodnosti. U mužů je spermiogram v centrech asistované reprodukce interpretován jako "vstupenka k asistované reprodukci", přestože urologové mají doporučené postupy léčby hlavních příčin neplodnosti u mužů a tato léčba je nesrovnatelně levnější než asistovaná reprodukce.

Léčbu příčin neplodnosti nabízí například brněnské Centrum naděje a pomoci, které udává úspěšnost léčby a následné porodnosti 80 %.

Ústav zdravotnických informací a statistiky eviduje v roce 2016 celkem 41 017 cyklů asistované reprodukce, z nichž se narodilo 4 504 dětí. Celková úspěšnost asistované reprodukce u páru je zvyšována opakováním jednotlivých cyklů. Průměrný věk žen podstupujících asistovanou reprodukci je 36 let. Protože efektivita zásadně závisí na věku ženy, rozlišují se tři věkové kategorie. U žen do 35 let je uváděna úspěšnost IVF 19,9 % porodů, nad 35 do 39 let 13,8 % a nad 40 let 3,9 %. Po kryoembryotransferu, tj. cyklu s transferem rozmražených embryí uchovaných z předcházejícího cyklu IVF, porodilo 20,7 % žen do 35 let, 16,2 % žen nad 35 do 39 let a 10,4 % žen nad 40 let.

Současná legislativa chrání především poskytovatele asistované reprodukce. Je zakázáno sbírat statistické ukazatele ohledně zdravotních dopadů technik asistované reprodukce na takto počaté děti. Obchod s pohlavními buňkami je chráněn anonymitou, což přináší především zdravotní rizika u počatého dítěte. Není ani omezen počet dětí jednoho komerčního masturbátora. Je umožněna reprodukční prostituce (náhradní mateřství).

Asistovaná reprodukce se vlivem vágní zákonné regulace stala výnosnou oblastí podnikání. V České republice bylo v roce 2016 registrováno 41 center asistované reprodukce, z nichž 35 vlastnily soukromé subjekty, pět působilo v rámci fakultních nemocnic a jedno v pražském ÚPMD. Významnou část soukromých center vlastní svěřenský fond Andreje Babiše a společnost NEAC International se sídlem na Kypru.

Příloha: Tisková zpráva v PDF

Chci také podpořit nečekaně těhotné ženy, které chtějí dát šanci svému nenarozenému dítěti



Prahou projde Pochod pro život: Aby se o pomoci ženám čekajícím nečekaně dítě vědělo
Tisková zpráva, Praha, 4. dubna 2024: V sobotu 6. dubna 2024 se bude v Praze konat Pochod pro život, který organizuje Hnutí Pro život ČR. Jde o společenské gesto vyjadřující podporu ženám a rodinám čekajícím nečekaně dítě. Zároveň má pomoci zvýšit povědomí o existenci profesionální pomoci a upozornit na pasivitu vlády v zavedení prorodinných a demografických opatření. Ročně se jedná o 16 tisíc žen a jejich nenarozených dětí, které šanci nedostanou, a to zejména kvůli obavám z ekonomických a sociálních dopadů na životy rodin.

Národní pochod pro život podpoří pět legislativních opatření, aby každé počaté dítě mohlo dostat šanci
V sobotu 15. dubna se bude v Praze konat Národní pochod pro život, který organizuje Hnutí Pro život ČR. Účastníci podpoří pět legislativních opatření pro rodiny, těhotné ženy a pro jejich nenarozené děti. Ty zbytečně přicházejí o život zejména kvůli ekonomickým obavám. Hnutí Pro život ČR proto žádá vládu a především Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby v současné ekonomické situaci byla prioritou opatření, která ulehčí rodinám čekajícím nečekaně dítě jeho přijetí, a to zvláště rodinám očekávajícím třetí dítě.

Ženy podstupují umělý potrat především kvůli nespolehlivosti partnera a z ekonomických důvodů. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu Ipsos pro Hnutí Pro život ČR
Nespolehlivost partnera je pro čtvrtinu žen důvodem pro umělý potrat nečekaně počatého dítěte. Jako další významný důvod k podstoupení umělého potratu uvedly respondentky ekonomické důvody. To jsou jen některé ze zjištění exkluzivního průzkumu agentury IPSOS zpracovaného pro Hnutí Pro život ČR mezi jedním a půl tisícem žen, které podstoupily umělý potrat mezi srpnem 2020 a dubnem 2021.


načíst další


Pomáháme ženám a rodinám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci, a ženám, které se trápí po ztrátě nenarozeného dítěte.
Lobbujeme za lepší podmínky pro rodiny čekající nečekaně dítě. Nevěnujeme se jiným společenským a politickým tématům.

© 2024  Hnutí Pro život ČR