Jsme kreativní Jsme pro život

Nová studie: Každá druhá země na světě vymírá. Prý se máme radovat

10/11/2018, BBC, weforum.org

Vědci ke svému překvapení zjistili, že od roku 1950 se výrazně propadl počet narozených dětí. Propad úhrnné plodnosti ukazuje, že v polovině zemí světa chybí děti pro zachování populace. Vědci na základě studie financované Billem Gatesem považují vymírání lidstva za úspěch, protože odráží ekonomický růst a je přínosné pro životní prostředí.

Rozsáhlou studii publikoval přední lékařský časopis The Lancet. Zjištění, že v polovině ze 195 zemí bude více prarodičů než vnoučat, vědci považují za "obrovské překvapení". V roce 1950 měly ženy průměrně 4,7 dětí. V roce 2017 pak toto číslo kleslo na 2,4 dítěte na ženu. Jedná se o průměr, kde se např. v západoafrickém Nigéru rodí 7,1 dítěte na jednu ženu, zatímco ve středomořském Kypru pouze jedno.

Magickým číslem úhrnné plodnosti je hodnota 2,1 dítěte na jednu ženu, což zajišťuje udržení stavu populace. V roce 1950 nebyla pod touto hodnotou žádná země na světě. Nízkou míru plodnosti mají ekonomicky vyspělejší země - většina Evropy, USA, Jižní Korea a Austrálie. Neznamená to, že počet obyvatel v těchto zemích už klesá, jelikož se zde spojuje míra plodnosti, délka dožití a migrace. Ve druhé polovině světa se zatím stále rodí dostatek dětí, ale s růstem ekonomiky i v těchto zemích míra plodnosti klesá.

Vědci za klíčové faktory nízké míry plodnosti považují klesající míru dětské úmrtnosti, antikoncepci, studium a zaměstnanost žen. Zveřejněnou studii komentují protichůdnými řešeními a upozorňují na rizika podpory migrace, porodnosti nebo přizpůsobení se dané situaci např. zvyšováním věku odchodu do důchodu.

Studii globálního měření zdraví financovala Nadace Billa a Melindy Gates. Bill Gates v září 2018 varoval na stránkách Světového ekonomického fóra před růstem populace zvláště v Africe. Děti považuje za příčinu chudoby a řešení vidí v investici do antikoncepce a vzdělávání.

V České republice je současná úhrnná plodnost 1,67 dítěte na jednu ženu, tzn. že ročně chybí přibližně 30 tisíc dětí. Hnutí Pro život ČR systematicky upozorňuje politiky na nutnost podpory rodin s třemi a více dětmi, protože početí třetího dítěte je jednou z nejčastějších situací, kdy přicházejí nenarozené děti o život.

Co můžete udělat hned teď

Dejte najevo svůj postoj k nenarozeným dětem. Pošleme vám malé ručičky k připnutí na oděv. Jasně! Pošlete mi je

Zůstaneme v kontaktu?

Stačí vyplnit váš e-mail. Není ale nad papír. Rádi vám budeme zasílat poštou náš časopis. Určitě v něm najdete inspiraci.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Třetí dítě? Cikáni? Ne, především vzdělaní
„Hodně dětí mají prý jen pitomci!“ Tak se jmenuje článek, který napsal nedávno do časopisu Reflex ekonom Vladimír Pikora. Jistě to nemyslel vážně – se svou manželkou, také ekonomkou Markétou Šichtařovou, mají totiž pět dětí. Narážel ale na známou, a bohužel stále rozšířenou představu, že hodně dětí mají jen „cikáni a katolíci“.
Rodiny jsou bohatstvím národa, které nikdy nic nenahradí
Aliance pro rodinu pořádá v sobotu 12. srpna v Praze Den pro rodinu. Jeho součástí bude i Pochod pro rodinu centrem hlavního města. Akce chce upozornit společnost na nedoceněnou roli rodiny, kde se matky a otcové obětavě starají o své děti, a poděkovat jim za jejich péči.
Budapešť hostila kongres o demografii, rodině a úctě k životu
Maďarská vláda v čele s premiérem Viktorem Orbánem uspořádala koncem května v Budapešti světový summit o demografii, rodině a úctě k životu. Na organizaci se podíleli Světový kongres rodin, Evropské fórum Jeden z nás či CitizenGo. Zúčastnily se tisíce lidí z celého světa včetně zástupců z Hnutí Pro život ČR - politici, vědci, náboženští představitelé, experti z neziskového sektoru i řadoví občané.
Loni se narodilo opět více dětí, stále jich však chybí 35 tisíc
Český statistický úřad zveřejnil předběžnou statistiku provedených umělých potratů za rok 2016, kdy bylo zabito 20 300 dětí před narozením. Zároveň přibylo narozených dětí, celkem se v roce 2016 narodilo 112 663 dětí. Stále však chybí 35 tisíc dětí.
Rodí se více dětí, ženy hormonálku odmítají
Statistiky potratů za rok 2014 a 2015 zveřejněné Ústavem zdravotnických informací a statistiky opět ukazují, že na pokles potratů nemá primární vliv antikoncepce, ale společenské klima. Potraty klesají, klesá i užívání antikoncepce, zatímco porodnost mírně stoupá.
Polský prezident podepsal zákon pro život
Polský prezident Andrzej Duda podepsal zákon na podporu těhotných žen a rodiny "Pro život" ("Za życiem"). Jedná se o komplexní program podpory rodin očekávající narození nevyléčitelně nemocného dítěte.
V České republice chybí minimálně 38 tisíc dětí
Český statistický úřad zveřejnil statistiku provedených umělých potratů za rok 2015, kdy bylo zabito 20 393 dětí před narozením. Je to o 1500 méně než v roce 2014 a zároveň nejméně od roku 1958, kdy byly v ČR potraty zavedeny. Tato čísla se dají přirovnat např. k počtu obyvatel Jindřichova Hradce. Hnutí Pro život ČR je přesvědčeno, že ke snížení potratů na žádost dochází především vlivem větší informovanosti o jejich následcích a zodpovědnějšího přístupu společnosti k počatému dítěti.
Změna čínské politiky jednoho dítěte
Čínská komunistická strana oznámila v plánech na další pětiletku návrh změny dlouholeté politiky jednoho dítěte. Všichni manželé by mohli mít dvě děti. Opatření má platit od března příštího roku.

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz