Jsme kreativní Jsme pro život

Norsko se postavilo za svobodu svědomí zdravotníků

13/10/2018, adfinternational.org

Nejvyšší soud v Norsku potvrdil právo svobody svědomí zdravotnického personálu v případu lékařky Katarzyny Jachimowiczové. Ta měla být nucena se podílet na zákrocích ničících lidský život. Soud nařídil lékařským zařízením, aby respektovala právo na svobodu svědomí svých zaměstnanců.

Dr. Katarzyna Jachimowizová přišla v roce 2015 v Norsku o zaměstnání. Odmítla zavádět nitroděložní tělíska, protože působí i jako rané abortivum a mohou vést k usmrcení počatého dítěte. Mezinárodní právo zaručuje právo zdravotnického personálu na výhradu svědomí, přesto zaměstnavatel propustil dr. Jachymowiczovou z důvodu neuposlechnutí příkazu, který považovala za nemorální. Nižší soud rozhodl, že jednala v souladu s právem vykonávat své lékařské povolání podle svého svědomí, ale lékařské orgány se odvolaly. Případ byl pak projednáván Nejvyšším soudem Norska koncem srpna 2018.

Právníci zastupující lékařku Jachimowiczovou soudní rozhodnutí přivítali. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu znamená důležitý krok správným směrem, nejen pro lékaře, ale pro všechny lidi ve všech profesích. Doktorka Jachimowiczová bere své lékařské povolání velmi vážně, slíbila život zachraňovat a ne jej ničit. Soud její jednání potvrdil," řekl obhájce dr. Jachymowiczové Håkon Bleken.

Robert Clarke, právník podporující organizace ADF International dodal: "Nikdo by neměl být nucen si vybírat mezi následováním svého svědomí a provozováním své profese. Rozhodnutí norského Nejvyššího soudu stanoví nové standardy principů svobody svědomí nejen v Norsku. Verdikt potvrzuje právo na svobodu svědomí pro zdravotnický personál tak, jak ho chrání mezinárodní právo. Rozhodnutí přichází v době, kdy pozice zdravotnického personálu po celé Evropě je ohrožena tím, že zaměstnanci jsou nuceni vykonávat něco, co je morálně špatné a neetické. Jedná se tedy o cenný právní precedent v ochraně svobody svědomí na celém kontinentu. Svědomí jako základní lidské právo je obsaženo v evropské Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod."

Co můžete udělat hned teď

Dejte najevo svůj postoj k nenarozeným dětem. Pošleme vám malé ručičky k připnutí na oděv. Jasně! Pošlete mi je

Zůstaneme v kontaktu?

Stačí vyplnit váš e-mail. Není ale nad papír. Rádi vám budeme zasílat poštou náš časopis. Určitě v něm najdete inspiraci.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Každé naše dítě je krásné a milované
Manželé Martin a Josefka chtěli vždy velkou rodinu. Těší se ze všech svých dětí – z těch pěti žijících i těch čtyř, které odešly na věčnost. Zatímco čtyři dcery jsou zdravé, nebezpečnými onemocněními už před narozením trpěli všichni synové – a pouze jeden z nich je překonal.
Většina žen podstupuje potrat, aby uspokojilo své okolí
Americký výzkumný tým pod vedením Priscilly Colemanové, profesorky lidského vývoje a rodinných studií na Státní univerzitě Bowling Green v Ohiu, v nedávné studii potvrdil dominantní převahu neblahých emočních následků umělých potratů u žen.
Zákon před nucením k potratu nechrání
Jak vnímají potraty právníci? Chrání zákon ženy před nucením k potratu? Mohou se muži přihlásit o svou zodpovědnost? Na několik dotazů odpovídá advokát Mgr. Tomáš Hromek, LL.M.
Vy chcete zakázat potraty?
Podle posledních statistik počty potratů opět klesly. Nemáme spasitelský komplex a víme, že my sami nezachraňujeme svět. Ale chceme přispět svou troškou. Zákaz potratů je příliš málo. Chceme napomoci vytvořit kulturní prostředí, které si cení každé ženy i počatého dítěte. Vždyť na obou záleží.
Kultura života? Zásadní věc!
Co je kultura života a jak ji vnímá nastupující generace? Zeptali jsme se zpětně na postřehy několika účastníků #víkendu4life pro vysokoškoláky, který zorganizovalo Hnutí Pro život ČR na podzim 2017.
Jak vznikalo v Československu "právo na potrat"
Ve druhé polovině 20. století došlo ve většině zemí socialistického východního bloku k uzákonění umělých potratů. V Československu tak učinil zákon č. 68/1957 Sb., který navázal na starší, meziválečné poslanecké iniciativy v tomto směru.
Irové rozhodnou koncem května o osudu osmého ústavního dodatku (aktualizace)
Aktualizace 27. 5.: Irové hlasovali v referendu v poměru 66.4 % ku 33.6 % pro zrušení 8. ústavního dodatku.
Původní zpráva: V pátek 25. května rozhodnou Irové v referendu o osudu osmého dodatku irské ústavy. Ten chrání právo na život jak matky, tak nenarozeného dítěte. Hlasovat NE znamená zachování stávajícího právního stavu, hlasovat ANO znamená jeho zrušení.
Loni se narodilo opět více dětí, stále jich však chybí 29 tisíc
Český statistický úřad zveřejnil předběžnou statistiku provedených umělých potratů za rok 2017, kdy bylo zabito 19 389 dětí před narozením. Zároveň přibylo narozených dětí, celkem se v roce 2017 narodilo 114 405 dětí. Stále však chybí 29 500 dětí, aby ČR dosáhla alespoň prosté reprodukce populace.

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz