Jsme kreativní Jsme pro život

Irské a severoirské zákony proti potratům zachraňují životy

04/08/2017, prolifecampaign.ie, bothlivesmatter.org

Na Irsko i Severní Irsko je dlouhodobě vyvíjen nátlak na změnu zákonů chránících život. Díky těmto zákonům se však na irském ostrově narodilo více než 200 tisíc lidí. V Irsku chrání život člověka od okamžiku početí 8. ústavní dodatek. Severní Irsko na rozdíl od zbytku Velké Británie neschválilo v roce 1967 potratový zákon, který patří k nejliberálnějším na světě.

V Irsku probíhá debata o zrušení 8. ústavního dodatku, který chrání život dítěte od okamžiku početí a zajišťuje, aby ženy během těhotenství dostaly veškerou potřebnou péči. V rámci kampaně na zachování dodatku analyzovala organizace Pro Life Campaign mezinárodní míry potratovosti. Došla k závěru, že minimálně desítky tisíce lidí jsou v Irsku dnes naživu právě kvůli zákonné ochraně počatých dětí.

Od roku 1994 do roku 2014 bylo v Anglii a Walesu provedeno Irkám 108 tisíc potratů. Irská analýza na základě porovnání míry potratovosti několika západoevropských zemí došla k závěru, že míra potratovosti v Irsku by bez existence 8. ústavního dodatku byla mnohem vyšší než ta současná (5,2%), protože většina západoevropských zemí má míru potratovosti až pětkrát vyšší.

Na podporu ochrany jak počatých dětí, tak jejich matek vzniklo v Severním Irsku hnutí "Both Lives Matter" (Na obou životech záleží) a stejnojmenná kampaň. Cílem je lepší péče o těhotné ženy v krizi a vytvoření kulturního prostředí, které si cení každé ženy a jejího počatého dítěte. Také toto hnutí zpracovalo zprávu, podle níž dnes žije v Severním Irsku nejméně sto tisíc mužů, žen a dětí, kteří by jinak nepřežili, kdyby zde platil britský potratový zákon z roku 1967.

V roce 2014 bylo v Severním Irsku provedeno asi padesát potratů. Při započtení 800 žen, které jezdí na potrat do Velké Británie, a nelegálního online obchodu s potratovými tabletami je míra potratovosti v Severním Irsku na jednoho obyvatele sedmkrát nižší než ve Velké Británii. Každý rok se narodí tři tisíce dětí, které by se jinak nenarodily.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že každý rok se na světě provede asi 40-50 milionů potratů. V Anglii a Walesu bylo od roku 1967 zabito více než osm milionů dětí před narozením. To je více než počet obyvatel celého irského ostrova.

V roce 2015 se v Anglii a Walesu narodilo téměř 700 tisíc dětí. Ve stejném období bylo zabito téměř 200 tisíc dětí před narozením - na každé tři narozené děti připadá jedno potracené. Ve 45 letech bude mít jedna ze tří žen za sebou potrat. Z celkového počtu téměř dvou milionů potratů za posledních deset let byly provedeny pouze čtyři z důvodu "záchrany života ženy". Většina potratů byla ze sociálních důvodů.

Jak dokládají obě zprávy, zákony utvářejí kulturní normy, takže mnoho žen a jejich partnerů na irském ostrově o potratu vůbec neuvažuje jako o první volbě.

Co můžete udělat hned teď

Dejte najevo svůj postoj k nenarozeným dětem. Pošleme vám malé ručičky k připnutí na oděv. Jasně! Pošlete mi je

Zůstaneme v kontaktu?

Stačí vyplnit váš e-mail. Není ale nad papír. Rádi vám budeme zasílat poštou náš časopis. Určitě v něm najdete inspiraci.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Každé naše dítě je krásné a milované
Manželé Martin a Josefka chtěli vždy velkou rodinu. Těší se ze všech svých dětí – z těch pěti žijících i těch čtyř, které odešly na věčnost. Zatímco čtyři dcery jsou zdravé, nebezpečnými onemocněními už před narozením trpěli všichni synové – a pouze jeden z nich je překonal.
Norsko se postavilo za svobodu svědomí zdravotníků
Nejvyšší soud v Norsku potvrdil právo svobody svědomí zdravotnického personálu v případu lékařky Katarzyny Jachimowiczové. Ta měla být nucena se podílet na zákrocích ničících lidský život. Soud nařídil lékařským zařízením, aby respektovala právo na svobodu svědomí svých zaměstnanců.
Většina žen podstupuje potrat, aby uspokojilo své okolí
Americký výzkumný tým pod vedením Priscilly Colemanové, profesorky lidského vývoje a rodinných studií na Státní univerzitě Bowling Green v Ohiu, v nedávné studii potvrdil dominantní převahu neblahých emočních následků umělých potratů u žen.
Zákon před nucením k potratu nechrání
Jak vnímají potraty právníci? Chrání zákon ženy před nucením k potratu? Mohou se muži přihlásit o svou zodpovědnost? Na několik dotazů odpovídá advokát Mgr. Tomáš Hromek, LL.M.
Vy chcete zakázat potraty?
Podle posledních statistik počty potratů opět klesly. Nemáme spasitelský komplex a víme, že my sami nezachraňujeme svět. Ale chceme přispět svou troškou. Zákaz potratů je příliš málo. Chceme napomoci vytvořit kulturní prostředí, které si cení každé ženy i počatého dítěte. Vždyť na obou záleží.
Kultura života? Zásadní věc!
Co je kultura života a jak ji vnímá nastupující generace? Zeptali jsme se zpětně na postřehy několika účastníků #víkendu4life pro vysokoškoláky, který zorganizovalo Hnutí Pro život ČR na podzim 2017.
Jak vznikalo v Československu "právo na potrat"
Ve druhé polovině 20. století došlo ve většině zemí socialistického východního bloku k uzákonění umělých potratů. V Československu tak učinil zákon č. 68/1957 Sb., který navázal na starší, meziválečné poslanecké iniciativy v tomto směru.
Irové rozhodnou koncem května o osudu osmého ústavního dodatku (aktualizace)
Aktualizace 27. 5.: Irové hlasovali v referendu v poměru 66.4 % ku 33.6 % pro zrušení 8. ústavního dodatku.
Původní zpráva: V pátek 25. května rozhodnou Irové v referendu o osudu osmého dodatku irské ústavy. Ten chrání právo na život jak matky, tak nenarozeného dítěte. Hlasovat NE znamená zachování stávajícího právního stavu, hlasovat ANO znamená jeho zrušení.

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz