Jsme kreativní Jsme pro život

Irské a severoirské zákony proti potratům zachraňují životy

04/08/2017, prolifecampaign.ie, bothlivesmatter.org

Na Irsko i Severní Irsko je dlouhodobě vyvíjen nátlak na změnu zákonů chránících život. Díky těmto zákonům se však na irském ostrově narodilo více než 200 tisíc lidí. V Irsku chrání život člověka od okamžiku početí 8. ústavní dodatek. Severní Irsko na rozdíl od zbytku Velké Británie neschválilo v roce 1967 potratový zákon, který patří k nejliberálnějším na světě.

V Irsku probíhá debata o zrušení 8. ústavního dodatku, který chrání život dítěte od okamžiku početí a zajišťuje, aby ženy během těhotenství dostaly veškerou potřebnou péči. V rámci kampaně na zachování dodatku analyzovala organizace Pro Life Campaign mezinárodní míry potratovosti. Došla k závěru, že minimálně desítky tisíce lidí jsou v Irsku dnes naživu právě kvůli zákonné ochraně počatých dětí.

Od roku 1994 do roku 2014 bylo v Anglii a Walesu provedeno Irkám 108 tisíc potratů. Irská analýza na základě porovnání míry potratovosti několika západoevropských zemí došla k závěru, že míra potratovosti v Irsku by bez existence 8. ústavního dodatku byla mnohem vyšší než ta současná (5,2%), protože většina západoevropských zemí má míru potratovosti až pětkrát vyšší.

Na podporu ochrany jak počatých dětí, tak jejich matek vzniklo v Severním Irsku hnutí "Both Lives Matter" (Na obou životech záleží) a stejnojmenná kampaň. Cílem je lepší péče o těhotné ženy v krizi a vytvoření kulturního prostředí, které si cení každé ženy a jejího počatého dítěte. Také toto hnutí zpracovalo zprávu, podle níž dnes žije v Severním Irsku nejméně sto tisíc mužů, žen a dětí, kteří by jinak nepřežili, kdyby zde platil britský potratový zákon z roku 1967.

V roce 2014 bylo v Severním Irsku provedeno asi padesát potratů. Při započtení 800 žen, které jezdí na potrat do Velké Británie, a nelegálního online obchodu s potratovými tabletami je míra potratovosti v Severním Irsku na jednoho obyvatele sedmkrát nižší než ve Velké Británii. Každý rok se narodí tři tisíce dětí, které by se jinak nenarodily.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že každý rok se na světě provede asi 40-50 milionů potratů. V Anglii a Walesu bylo od roku 1967 zabito více než osm milionů dětí před narozením. To je více než počet obyvatel celého irského ostrova.

V roce 2015 se v Anglii a Walesu narodilo téměř 700 tisíc dětí. Ve stejném období bylo zabito téměř 200 tisíc dětí před narozením - na každé tři narozené děti připadá jedno potracené. Ve 45 letech bude mít jedna ze tří žen za sebou potrat. Z celkového počtu téměř dvou milionů potratů za posledních deset let byly provedeny pouze čtyři z důvodu "záchrany života ženy". Většina potratů byla ze sociálních důvodů.

Jak dokládají obě zprávy, zákony utvářejí kulturní normy, takže mnoho žen a jejich partnerů na irském ostrově o potratu vůbec neuvažuje jako o první volbě.

Co můžete udělat hned teď

Dejte najevo svůj postoj k nenarozeným dětem. Pošleme vám malé ručičky k připnutí na oděv. Jasně! Pošlete mi je

Zůstaneme v kontaktu?

Stačí vyplnit váš e-mail. Není ale nad papír. Rádi vám budeme zasílat poštou náš časopis. Určitě v něm najdete inspiraci.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Nová irská potratová legislativa
Dlouholetý boj o zachování irské legislativy chránící těhotné matky a nenarozené děti skončil v květnu 2018 porážkou zastánců života. Od 1. ledna 2019 tak začne v Irsku platit legalizace potratů do dvanácti týdnů stáří plodu.
Větší šance pro děti při nečekaném těhotenství
Svaz zdravotních pojišťoven vyhověl žádosti Hnutí Pro život ČR a rozhodl, že umožní všem gynekologům věnovat více času na poradenství ženám, které zvažují umělé ukončení těhotenství. „Slibujeme si od toho snížení počtu potratů,“ říká Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.
Šest let za mřížemi za obchod se smrtí
Okresní soud v Bratislavě odsoudil k šesti letům vězení dvaačtyřicetiletou Hanu Lazovou za on-line prodej potratových tablet RU-486. Jde o přípravek, jehož prodej je v České republice sice legální, ale s omezením, a na Slovensku není registrován vůbec.
Záchrana dítěte při mimoděložním těhotenství
Možná jste s námi sledovali příběh ženy s diagnostikovaným mimoděložním těhotenstvím. V říjnu šla na operaci, během které se bohužel nepodařilo dítě zachránit – v době operace již nežilo. Lékaři však alespoň odstranili možnou příčinu mimoděložního těhotenství a napodruhé to snad vyjde.
Nečekaně těhotná – v padesáti
Představte si, že vám je skoro padesát a najednou otěhotníte. Nečekaně. Víte, že jste ve věku rizikového těhotenství, kdy je pravděpodobnost narození postiženého dítěte vyšší. Jak se s takovou situací vyrovnat? Jak reaguje okolí? Co zdravotnický personál? O své zkušenosti se s námi podělila paní Jana z Prahy.
Když se tragédie stane požehnáním
Během prázdnin 2017 jsem byla s prvním miminkem v šestém měsíci. Všechno bylo v pořádku, mě i miminku se dařilo dobře. Na začátku srpna si pan doktor všiml, že miminko špatně roste. Po nějaké době mě poslal do Brna na speciální vyšetření.
Víte, kdo byl… MUDr. Zdeněk Hejl (1920 – 1999)?
Asi nevíte. Ale i za to, že si právě čtete Oběžník Hnutí Pro život ČR, vděčíte do značné míry právě panu doktoru Zdeňku Hejlovi, rodákovi z Polné u Jihlavy. Byl to totiž on, kdo se po listopadu 1989 zasloužil o obnovu kultury života v České republice a v roce 1992 založil Hnutí Pro život ČR.
Smutné prvenství - Sovětský svaz a potraty
Bolševická touha zbořit starý svět s jeho tradicemi a hodnotami se projevila okamžitě po vítězství říjnové revoluce. Jen pár týdnů od dobytí Zimního paláce zlegalizovali bolševici rozvody a zavedli povinné civilní sňatky.

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz