POTŘEBUJETE POMOC

PODPOŘTE

KDO JSME

CO DĚLÁME

KONTAKT


VYHLEDAT

  EN
 


Piráti mají obavy o těhotné ženy - Informační oběžník 4/2021

17/12/2021, HPŽ ČR hpž čr

Prosincové číslo časopisu Hnutí Pro život ČR, které je k dispozici i online, si všímá pirátských snah o legalizaci potratové turistiky v reakci na polské události, přináší ohlédnutí za historií čínské politiky jednoho dítěte, několik zajímavých rozhovorů a další analýzy z oblasti ochrany lidského života.

Vybráno z obsahu - online archiv

Neplačte, bude to šup, šup...
Jaroslava Trajerová, koordinátorka projektu Nesoudíme. Pomáháme, komunikuje s gynekology, zdravotními sestrami a místní samosprávou. Spolu s dalšími kolegyněmi doprovází na Lince pomoci i v nejtěžších chvílích ženy čekající nečekaně dítě. Celé široké spektrum pomoci představila na zářijovém společném kongresu českých a slovenských gynekologů v Karlových Varech, aby připomněla, co vše je pro nečekaně těhotné ženy možné dělat v situacích, které jsou pro lékaře neřešitelné.

Umělé potraty jako příklad kulturního konfliktu moderní společnosti
Už jste se někdy pokoušeli debatovat se zastánci potratů? Jistě ano, a určitě to nebylo snadné. Někdy to může být jako debata hluchých. Studie socioložky Kristin Lukerové o sporu o umělé potraty ukazuje, že rozpor nepramení z nějakých abstraktních spekulací. Naopak. Pramení z protichůdných názorů na život jako takový. Jde o to, zda máme ambice kontrolovat svou budoucnost jako tvorové nebo jako bohové.

 

#blok4life, poznámkový sešit okořeněný ostrovtipem G. K. Chestertona

Objednejte si něco hezkého
Podpoříte tak projekty na obnovu společenského respektu k nenarozeným dětem. Pomáhejte s námi.

Někdy je to celkem zápřah
Když se Ondřej a Markéta seznámili, bylo jí 35 a jemu 40 let. Rozhodně netušili, že se jim narodí čtyři krásné děti. Navíc samá děvčata. Jak se dá takové požehnání zvládnout i ve věku, kdy řadě vrstevníků děti už odrůstají? A jaké to je, když vaše první schůzka proběhne na Pochodu pro život? Nejen o tom se rozpovídali pro oběžník Hnutí Pro život ČR.

Země draka a politika jednoho dítěte aneb myšlenky mají následky
Čtyři sta milionů je hodně velké číslo, viďte? A teď si představte, že jde o čtyři sta milionů lidských bytostí. Přesně tolik se jich nenarodilo v Číně od roku 1980 kvůli tzv. politice jednoho dítěte. A další desítky milionů byly potraceny, často pod nátlakem. A to všechno zbytečně – čínská vláda nakonec před pěti lety zavedla politiku dvou dětí, letos tří dětí, a chystá kampaně na podporu porodnosti. Ukázalo se, že hrát si na Boha a plánovat lidem i to, kolik mohou mít dětí, je nejen morálně ohavné, ale i nebezpečné. Čína se potýká se stárnoucí populací a 30 milionům čínských mužů chybí partnerky. Snad si pro ně nepřijdou na čele armád do Evropy.

Lobbuji, lobbuješ, lobbujeme... za život
Lobbování, lobbing. Tyto termíny jsou v naší společnosti vnímány jako téměř hambaté slovo. A přitom jde jen o snahu něco prosadit. A to „něco“ v tomto případě je snaha pomoci rodičům a jejich nenarozeným dětem. Proč a jak se to dělá, vysvětluje Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.

Zmizí člověk, zmizí problém
Lékaři bez hranic zahraňovali životy v občanských válkách v Africe, v hurikánech zničených státech střední Ameriky, v bývalé Jugoslávii. Poslední roky se ale organizace zachraňující život postavila otevřeně na opačnou stranu v duchu hesla připisovaném Stalinovi v románu „Children of the Arbat“: „Smrt řeší všechny problémy. Kde není člověk, není ani problém.“ Od roku 2018 poskytují tzv. bezpečné potraty ve více než 25 zemích.

Zisková potratová ideologie
Zpřísnění potratové praxe v Polsku přivedlo v České republice k životu zvláštní koalici. Revolucionáři, kteří považují potrat za základní lidské právo, si podali ruce s některými cynickými byznysmeny z řad gynekologů poskytujících potraty. Jedni z důvodů ideologických, druzí zcela jednoduše pro zisk. A obrat by to nebyl malý. Klientela nečekaně těhotných žen v tísni z Rakouska, Německa i Polska může představovat obrat sto milionů korun ročně.
Kam dál?


Prcek, který za nic nemohl - Informační oběžník 3/2021

Srpnové číslo časopisu Hnutí Pro život ČR, které je k dispozici i online, informuje o nejnovějších legislativních opatřeních, která mohou pomoci při nečekaném početí dítěte - prevenci vydírání těhotných žen a doplacení rodičovského příspěvku. Další články popisují aktuální legislativní situaci v USA a číslo obsahuje také rozsáhlý rozhovor s gynekoložkou MUDr. Ludmilou Lázničkovou.Jak už to v životě chodí - Informační oběžník 2/2021
Květnové číslo časopisu Hnutí Pro život ČR, které je k dispozici i online, nabízí informace o výzkumu utrpení nenarozených dětí. Další články se věnují projektu Nesoudíme. Pomáháme, konkrétně novému videoklipu "Dvě čárky stačí, miláčku", okolnostem udělení záštit ze strany samosprávy, příběhům žen z Linky pomoci nebo snahám o zavedení tzv. potratové turistiky.

Zachránit lidský život je reálně možné - Informační oběžník 1/2021
Lednové číslo časopisu Hnutí Pro život ČR, které je k dispozici i online, nabízí další historické ohlédnutí do období před rokem 1986, kdy v Československu došlo ke změně potratového zákona. Další články se věnují bioetickým tématům - využití fetálních buněčných linií a sociálnímu darwinismu, přibližují americký způsob pojetí práva na život a opět nechybí rozhovor a svědectví.

Gynekologové: Ekonomické obavy nejsou dostatečným důvodem pro potrat - Informační oběžník 5/2020
Listopadové číslo časopisu Hnutí Pro život ČR, které je k dispozici i online, se věnuje rozsáhlému průzkumu mezi gynekology. Vyplývá z něj, že pouhá tři procenta gynekologů si myslí, že ekonomické obavy jsou dostatečným důvodem pro potrat. Texty se dále věnují možnostem prenatální medicíny, nedávnému polskému rozhodnutí Ústavního soudu či dalšímu historickému ohlédnutí do doby, kdy se v Československu legalizovaly potraty a jaké to přineslo důsledky.


načíst další


© 2022  Hnutí Pro život ČR