EN
  
 


Gibraltar: Doživotí se stalo záminkou pro zrušení ochrany nenarozených dětí

30/08/2021, podle agenturních zpráv legislativa

Šedesát dva procent oprávněných voličů hlasovalo pro zrušení jednoho z nejdůslednějších zákonů na ochranu života v Evropě. Při hlasování však nešlo o trest doživotí za potrat, který se stejně nepoužíval, ale pouze se stal záminkou k legalizaci umělých potratů.

Ochrana nenarozených dětí a jejich matek platila až do letošního léta v Gibraltaru – strategicky významném britském území na jihu Španělska, které od roku 1704 patří britské koruně a kontroluje vstup do Středozemního moře.

Na šesti a půl kilometrech čtverečních zde žije zhruba třicet pět tisíc obyvatel, v drtivé většině katolického vyznání. Šedesát dva procent oprávněných voličů přesto hlasovalo pro zrušení jednoho z nejdůslednějších zákonů na ochranu života v Evropě. Při hlasování však nešlo o trest doživotí za potrat, který se stejně nepoužíval, ale pouze se stal záminkou k legalizaci umělých potratů. Podstatu změny vystihl gibraltarský biskup Carmelo Zammit, že si voliči vybírají mezi životem a smrtí a že rozhodují o tom, zda ti nejvíce zranitelní budou mít i v budoucnu chráněno právo na život.

 

#blok4life, poznámkový sešit okořeněný ostrovtipem G. K. Chestertona

Objednejte si něco hezkého
Podpoříte tak projekty na obnovu společenského respektu k nenarozeným dětem. Pomáhejte s námi.

Pro ochranu života hlasovalo nakonec pouze 36 procent zúčastněných voličů. V číslech to bylo 7 656 pro nový zákon a 4 520 pro původní, protipotratový.

Vládu, která změnu iniciovala, tvoří koalice socialistů a liberálů, změnu zákona ale podpořila i hlavní opoziční sociálně demokratická strana. Protože potrat jako znamení emancipace by společnost odmítla, argumentace se točila především kolem oblíbeného „zdraví žen“ a média zásobovala veřejnost srdceryvnými příběhy o ženách, které musely za potratem do Španělska. Do moderní Evropy přece potraty patří a už vůbec ne takový zákon, kdy za potrat hrozí doživotní vězení. Samozřejmě nevadí, že za provedení potratu v Gibraltaru nikdo odsouzen nebyl.

Místní organizaci Gibraltar Pro-Life Movement vedli dlouhá léta manželé Patricia a George Parodyovi a je zakořeněná především mezi katolíky. Přesto jejími dalšími tahouny jsou mladý finančník a mluvčí organizace James Brenig a jeho manželka Stephanie, kteří patří k místní židovské komunitě. I tak ale zůstává gibraltarské zákonodárství formálně konzervativní. Potrat je možný do dvanáctého týdne těhotenství, pokud počaté dítě ohrožuje ženino fyzické či duševní zdraví nebo pokud je fatálně poškozeno. Ďábel je ovšem skryt v detailu. Jaká budou kritéria pro posouzení ohrožení fyzického a především duševního zdraví ženy? Většina potratů ve Velké Británii se provádí oficiálně právě z tohoto důvodu.

Jak dopadnou politické sliby poskytnout každé ženě poradenství a „všechnu podporu, jakou potřebuje“? Mluvčí James Brenig je opatrně optimistický: „Jsme rádi, že vláda alespoň souhlasí s tím, aby počet potratů byl co nejmenší a že nás pozvala ke spolupráci, aby žádná žena nebyla v situaci, že by musela jít na potrat kvůli nedostatku podpory.“


Kam dál?


Doplacení nevyčerpaného rodičovského příspěvku schváleno

Rodičům dětí narozených od 28. července 2021 Úřad práce vyplatí jednorázově zbývající část rodičovského příspěvku, který rodina z důvodu narození dalšího dítěte nestačila vyčerpat do zákonem stanovené celkové výše 300 tisíc korun, u vícerčat 450 tisíc korun.Prevence vydírání těhotných žen
Podle dostupných údajů je v ČR 600 až 1200 žen ročně donuceno k potratu postupem, který může vykazovat znaky trestného činu vydírání. Od 1. července 2023 začne platit ustanovení chránící těhotné ženy před vydíráním mj. k podstoupení potratu. Změnu přibližuje Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.

Když nenabízí nic než potracení dítěte
Skupina senátorů v čele s Václavem Láskou se rozhodla legalizovat potratovou turistiku. Navrhují to v novele zákona o umělém přerušení těhotenství. Celkem se netají tím, že má jít o pomoc „utiskovaným“ polským ženám.

Skupina senátorů chce uzákonit potratovou turistiku
Senátor Václav Láska spolu s dalšími sedmi senátory navrhuje odstranění paragrafu, který nyní znemožňuje cizinkám podstoupení potratu. Pouhé zrušení jedné věty ze starého komunistického zákona z roku 1986 je však nekoncepční. Ministerstvo zdravotnictví by mělo celou zastaralou normu novelizovat systémově a to po celospolečenské a odborné diskusi, která je nyní prakticky znemožněna koronavirovými opatřeními.


načíst další


© 2021  Hnutí Pro život ČR