EN
 


Příběhy z Linky pomoci. Podobných jsou ročně čtyři stovky

16/09/2019, HPŽ ČR linka pomoci

Volal nám pár, který potřeboval pomoct a poradit. Manželka podstoupila v nemocnici chemický potrat. Po požití první tablety personál viděl, že jí není dobře. Psychicky. Když pak odmítla druhou tabletu, dali jí naštěstí kontakt na nás. Jen škoda, že jí ho nedali ještě před první tabletou...

Pomáháme všem
Paní byla cizinka s ukrajinskými kořeny, která mluvila jenom rusky a rumunsky. Museli jsme tedy opravdu hodně oprášit ruštinu, abychom jí pomohli alespoň trochu se vyrovnat s postabortivním syndromem. Paní nechtěla na potrat, ale byla v obtížné situaci. Manžel je Rom, všechny peníze dal dle svých slov na to, aby jí zařídil papíry k pobytu. Bydlí se švagrem, který má také dítě, v malém bytě, přičemž ona má z předchozího vztahu ještě dvě děti. Prostě se jí zdálo, že tu situaci nezvládne a zlomilo ji to. Další úskalí žen cizinek, zvláště když nemluví česky (nebo anglicky), spočívá v tom, že se jim pomoci nedostane a ani vůbec netuší, kam se o pomoc obrátit.

Druhé vybojované dítě a stmelená rodina
Dlouhodobě doprovázíme klientku, která má za sebou obtížné životní období včetně narkomanie. Otěhotněla a vzhledem ke své situaci si byla jistá, že se o dítě nedokáže postarat. Jen se mohla rozhodnout zda potrat nebo adopce... Ale nakonec to zvládla, dítě porodila a vdala se. Prvních pět měsíců strávila v krizovém centru, protože dítě bylo závislé na barbiturátech. Nicméně to je příběh se šťastným koncem. Maminka se pod dohledem učila jak se starat o miminko, měla podporu manžela i prarodičů. Jenže... díky tomu, že je v krizovém centru, se dostala do hledáčku Orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a reálně jí hrozilo odebrání dítěte. Vrhli jsme se do práce a napsali jsme ombudsmance, kde byli velmi ochotní, poskytli jsme advokáta, spojili se se senátorkou Jitkou Chalánkovou, která osobně přišla i do soudní síně. Nakonec se nám podařilo dosáhnout odročení soudního jednání. Doplnili jsme potom soudní posudky, které vyšly pozitivně, a pravděpodobně dojde k zastavení soudního stání a dítě mamince zůstane. A výsledek? Paní, která nechtěla žádné dítě, čeká nyní už druhé. Kdo ví, jak by to vše dopadlo, kdyby se neměla kam obrátit o pomoc.

 

#blok4life, poznámkový sešit okořeněný ostrovtipem G. K. Chestertona

Objednejte si něco hezkého
Podpoříte tak projekty na obnovu společenského respektu k nenarozeným dětem. Pomáhejte s námi.

Třetí dítě a hypotéka
Je milé, když se dobrá věc podaří a máme o tom i zpětnou vazbu od klientů. Kontaktovala nás maminka, která řešila klasický problém: malý byt na hypotéku, malé auto, třetí dítě na cestě a k tomu manžel často na služebních cestách. Paní byla vyčerpaná, měla obavy, zda to zvládne. Ale zvládla to! Přišla nám SMSka, že při každé kontrakci nám děkuje za záchranu jejího chlapečka a že doufá, že se nám všechno dobré, co jsme pro ni udělali, vrátí.

konzultantky Linky pomoci


Kam dál?


Čekáte nečekaně dítě? Mimořádnou okamžitou pomoc státu lze využít i na splátky hypotéky

Díky zkušenostem z jarní vlny konoraviru napomohlo Hnutí Pro život ČR rozšíření státní Mimořádné okamžité pomoci o možnost jejího využití na úhradu splátek hypotéky. Na Linku pomoci pro těhotné ženy, které se dostaly do složité životní situace, se během jarní vlny koronaviru začaly obracet i těhotné ženy střední třídy. Jedním z důvodů, které hrály roli při zvažování umělého potratu, byla i finanční zátěž splácení hypoték.Tělo si potrat pamatuje
Rozhovor s psycholožkou Vlaďkou Bartákovou o práci s ženami po umělém potratu

Naše nejvděčnější dítě
Spousta lidí si myslí, že starat se o více než dvě děti je nad lidské schopnosti. Radek a Magdalena Valovi mají dětí šest a z toho jedno těžce postižené, vyžadující nepřetržitou péči. Jak to zvládají?

Česko v karanténě. Hnutí Pro život ČR píše dvěma tisícům gynekologů
Dopisy s vloženými vizitkami, na nichž je kontakt na Linku pomoci Hnutí Pro život ČR, jdou dvěma tisícům ambulantních a nemocničních gynekologů. "Vážený pane doktore, vážená paní doktorko, ve Vaší praxi se určitě setkáváte s pacientkami, které by si rády ponechaly počaté dítě, ale cítí se být nuceny k umělému ukončení těhotenství ekonomickými či jinými životními okolnostmi, a to zvláště nyní kvůli vládním opatřením proti COVID-19."


načíst další


© 2021  Hnutí Pro život ČR