EN
 


Vlna pro život v USA

30/05/2019, nytimes.com legislativa

Letošní rok je v USA ve znamení boje pro život. Naposledy v květnu se rozhodli občané v Alabamě odmítnout potraty vůbec – s výjimkou ohrožení života matky. V listopadu 2018 nejprve v referendu schválili pro-life dodatek své ústavy a to i přes masivní protikampaň za 1.5 miliónu dolarů.

Letos v květnu obě komory alabamského parlamentu schválily návrh zákona výraznou většinou 74 ku 3 ve Sněmovně reprezentantů a 25 ku 6 v Senátu.

Parlamenty v područí soudní totality
Celkem osm států USA schválilo zákony na ochranu života dětí před narozením. Všechny ale nyní čeká těžká soudní bitva, jejíž výsledek může vše zvrátit. Stále totiž platí rozsudek Nejvyššího soudu USA Roe vs. Wade z roku 1973, který legalizoval potraty na celém území USA. Do té doby to bylo v pravomoci jednotlivých států. Soudy už zrušily podobná opatření v Iowě a Severní Dakotě. V Jižní Dakotě podobný zákon v roce 2006 neprošel referendem a v Oklahomě ho před třemi lety vetoval guvernér.

Zatímco Alabama šla nejdál, státy Georgia, Kentucky, Missouri, Mississippi a Ohio využily takzvaného pravidla tlukoucího srdce. Omezily proto potrat do období prvních šesti týdnů (v případě Missouri osmi týdnů), kdy již lékaři mohou zachytit tlukot dětského srdíčka. Do té doby platila přitom hranice dvacátého druhého až dvacátého osmého týdne. Utah a Arkansas zkrátily dobu, do kdy je možné potrat vykonat, z dvaceti osmi (respektive dvaceti dvou) na osmnáct. Ve většině ostatních států je potrat možný obvykle do dvacátého čtvrtého až dvacátého osmého týdne.

 

#blok4life, poznámkový sešit okořeněný ostrovtipem G. K. Chestertona

Objednejte si něco hezkého
Podpoříte tak projekty na obnovu společenského respektu k nenarozeným dětem. Pomáhejte s námi.

Sever proti jihu
Státy, které se snaží prosadit ochranu života počatých dětí, jsou především státy jižanské, které volí Republikánskou stranu. Jde o tradiční politiku této strany. Naopak Demokraté byli vždy pro tzv. právo na volbu. Jejich pozice se ale výrazně radikalizuje. V několika jimi kontrolovaných státech navrhují pro změnu posunutí možnosti provést potrat i ve třetím trimestru – až do okamžiku porodu. A nebo i po porodu.

Guvernér státu Virginie Ralph Northam na otázku, co by se stalo, kdyby dítě přežilo pokus o potrat a i tak by se narodilo, odpověděl: „Dítě by bylo porozeno. Dítě by bylo drženo v pohodlí. Dítě by bylo resuscitováno, pokud by si to matka a rodina přály, a potom by začala diskuse mezi doktorem a matkou.“ Northam tak jasně naznačoval, že za určitých okolností by mohlo dojít k zabití již narozeného dítěte.

Část demokratů pro život
Oproti státům New York a Illinois, které nedávno uzákonily potrat jako „základní lidské právo“, několik dalších států v současné době debatuje o legislativní ochraně nenarozených dětí na základě pravidla tlukoucího srdce. Koncem května podepsal takový zákon dokonce i guvernér Louisiany, Demokrat. Autorem zákona byl také senátor za Demokratickou stranu.
Kam dál?


Gibraltar: Doživotí se stalo záminkou pro zrušení ochrany nenarozených dětí

Šedesát dva procent oprávněných voličů hlasovalo pro zrušení jednoho z nejdůslednějších zákonů na ochranu života v Evropě. Při hlasování však nešlo o trest doživotí za potrat, který se stejně nepoužíval, ale pouze se stal záminkou k legalizaci umělých potratů.Prevence vydírání těhotných žen
Podle dostupných údajů je v ČR 600 až 1200 žen ročně donuceno k potratu postupem, který může vykazovat znaky trestného činu vydírání. Od 1. července 2023 začne platit ustanovení chránící těhotné ženy před vydíráním mj. k podstoupení potratu. Změnu přibližuje Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.

Doplacení nevyčerpaného rodičovského příspěvku schváleno
Rodičům dětí narozených od 28. července 2021 Úřad práce vyplatí jednorázově zbývající část rodičovského příspěvku, který rodina z důvodu narození dalšího dítěte nestačila vyčerpat do zákonem stanovené celkové výše 300 tisíc korun, u vícerčat 450 tisíc korun.

Když nenabízí nic než potracení dítěte
Skupina senátorů v čele s Václavem Láskou se rozhodla legalizovat potratovou turistiku. Navrhují to v novele zákona o umělém přerušení těhotenství. Celkem se netají tím, že má jít o pomoc „utiskovaným“ polským ženám.


načíst další


© 2021  Hnutí Pro život ČR