EN

Mimořádná finanční pomoc nečekaně těhotným ženám v souvislosti s dopady vládních opatření

 


Vlna pro život v USA

30/05/2019, nytimes.com legislativa

Letošní rok je v USA ve znamení boje pro život. Naposledy v květnu se rozhodli občané v Alabamě odmítnout potraty vůbec – s výjimkou ohrožení života matky. V listopadu 2018 nejprve v referendu schválili pro-life dodatek své ústavy a to i přes masivní protikampaň za 1.5 miliónu dolarů.

Letos v květnu obě komory alabamského parlamentu schválily návrh zákona výraznou většinou 74 ku 3 ve Sněmovně reprezentantů a 25 ku 6 v Senátu.

Parlamenty v područí soudní totality
Celkem osm států USA schválilo zákony na ochranu života dětí před narozením. Všechny ale nyní čeká těžká soudní bitva, jejíž výsledek může vše zvrátit. Stále totiž platí rozsudek Nejvyššího soudu USA Roe vs. Wade z roku 1973, který legalizoval potraty na celém území USA. Do té doby to bylo v pravomoci jednotlivých států. Soudy už zrušily podobná opatření v Iowě a Severní Dakotě. V Jižní Dakotě podobný zákon v roce 2006 neprošel referendem a v Oklahomě ho před třemi lety vetoval guvernér.

Zatímco Alabama šla nejdál, státy Georgia, Kentucky, Missouri, Mississippi a Ohio využily takzvaného pravidla tlukoucího srdce. Omezily proto potrat do období prvních šesti týdnů (v případě Missouri osmi týdnů), kdy již lékaři mohou zachytit tlukot dětského srdíčka. Do té doby platila přitom hranice dvacátého druhého až dvacátého osmého týdne. Utah a Arkansas zkrátily dobu, do kdy je možné potrat vykonat, z dvaceti osmi (respektive dvaceti dvou) na osmnáct. Ve většině ostatních států je potrat možný obvykle do dvacátého čtvrtého až dvacátého osmého týdne.

 

Model dítěte ve 12. týdnu

Objednejte si něco hezkého
Podpoříte tak projekty na obnovu společenského respektu k nenarozeným dětem. Pomáhejte s námi.

Sever proti jihu
Státy, které se snaží prosadit ochranu života počatých dětí, jsou především státy jižanské, které volí Republikánskou stranu. Jde o tradiční politiku této strany. Naopak Demokraté byli vždy pro tzv. právo na volbu. Jejich pozice se ale výrazně radikalizuje. V několika jimi kontrolovaných státech navrhují pro změnu posunutí možnosti provést potrat i ve třetím trimestru – až do okamžiku porodu. A nebo i po porodu.

Guvernér státu Virginie Ralph Northam na otázku, co by se stalo, kdyby dítě přežilo pokus o potrat a i tak by se narodilo, odpověděl: „Dítě by bylo porozeno. Dítě by bylo drženo v pohodlí. Dítě by bylo resuscitováno, pokud by si to matka a rodina přály, a potom by začala diskuse mezi doktorem a matkou.“ Northam tak jasně naznačoval, že za určitých okolností by mohlo dojít k zabití již narozeného dítěte.

Část demokratů pro život
Oproti státům New York a Illinois, které nedávno uzákonily potrat jako „základní lidské právo“, několik dalších států v současné době debatuje o legislativní ochraně nenarozených dětí na základě pravidla tlukoucího srdce. Koncem května podepsal takový zákon dokonce i guvernér Louisiany, Demokrat. Autorem zákona byl také senátor za Demokratickou stranu.


Kam dál?


Francie zavádí akční plány na rozšíření potratů

Převážně levicová dolní komora francouzského parlamentu odhlasovala nový zdravotnický zákon. Ten rozšiřuje dostupnost potratů a antikoncepce zejména pro nezletilé a dokonce zavádí kvóty pro počty zdravotnických zařízení a naplánované množství v nich provedených potratů.Má se jen mlčet k vydírání těhotných žen?
Vydírat těhotnou ženu, aby šla potratit své nenarozené dítě, je něco velmi hanebného. Smyslem zákonů, a to zvláště toho trestního, je chránit slabšího před svévolí silnějšího.

Podpora rodin se třemi a více dětmi se stává prioritou české vlády. Konečně!
Premiér Andrej Babiš požádal ministryni pro místní rozvoj, aby v plánu čerpání peněz z evropských fondů na roky 2021 až 2027 zohlednila i podporu ekonomicky aktivních rodin se třemi a více dětmi. To je hlavní výsledek schůzky premiéra Babiše s předsedou Hnutí Pro život ČR Radimem Ucháčem a poslancem za ANO a členem parlamentního Výboru pro sociální politiku Alešem Juchelkou.

Nizozemsko: Mrtvě narozené děti budou mít jméno a identitu
Díky petici osmdesáti tisíc lidí povolila nizozemská vláda zapsání mrtvě narozených dětí do registru obyvatel. Tuto možnost se snažili získat rodiče nenarozených dětí – chtěli, aby jejich zemřelé děti měly jméno a identitu. Je to změna, která bude mít možná větší důsledky, než si kdo představoval.


načíst další


© 2020  Hnutí Pro život ČR