EN
 


Dítě je vždy dobrá zpráva - Informační oběžník 2/2019

26/03/2019, HPŽ ČR hpž čr

Březnové číslo časopisu Hnutí Pro život ČR, které je k dispozici i online, nabízí informace o aktuálním dění v oblasti kultury života - z legislativy, o projektu Nesoudíme. Pomáháme nebo z bioetiky, týkající se těhotenství a onkologického onemocnění.

Vybráno z obsahu - online archiv

Poučení z dvojité porážky na Slovensku
Dvakrát v uplynulých několika letech se na Slovensku pokusili zastánci života prosadit legislativní zákaz potratů. Dvakrát se jim to nepodařilo. První návrh předložili poslanci Štefan Kuffa, Marián Kvasnička a Jozef Mikloško v roce 2015. Neprošel. Druhý návrh pak v roce 2018 předložil Richard Vašečka. Při hlasování získal hlasy 46 ze 122 přítomných poslanců. Vlastní návrh připravil i krajně pravicový poslanec Marian Kotleba, ale před hlasováním ho stáhl. Pro politiky z demokratických stran nebylo únosné pro něj hlasovat – i když by s ním třeba vnitřně souhlasili.

 

Projekt podporuje:
Andrea Kerestešová, herečka

Nesoudíme. Pomáháme
Projekt vychází ze zkušeností práce Linky pomoci, kde se ženy svěřují, že kdyby cítily podporu, na potrat by nešly. Pomozte nám to změnit.

Kdyby jen muži tušili...
Jaroslava Trajerová má sice pět dětí a pět vnoučat, ale k tomu všemu ještě zvládá vést projekt „Nesoudíme. Pomáháme“. Pracuje jak se ženami, které zvažují potrat nebo trpí postabortivním syndromem, spolupracuje ale zejména s nemocnicemi, radnicemi, přednáší. Někde se Jaroslava Trajerová setkává s pochopením a ochotou pomoci, jinde naráží na nezájem a neznalost. „Je neuvěřitelné, jak málo se ví, čím si procházejí ženy, které zvažují potrat nebo prožívají postabortivní syndrom,“ říká. „A jak moc se na ně spěchá s rozhodnutím zrovna v situaci, kdy nejvíce ze všeho potřebují čas na rozmyšlenou.“

Z veselé holky jen hromádka neštěstí
Chtěla jsem se s vámi podělit o mou zkušenost a zároveň tím upozornit další ženy, aby vše důkladně zvážily, než půjdou na potrat. Zároveň si myslím, že v České republice lékaři neupozorňují na případné reakce, deprese a psychické problémy, které pak přetrvávají řadu let. Lékařská péče je u nás na vysoké úrovni, ale psychikou se bohužel nikdo moc nezabývá.

Šance pro pět tisíc třetích dětí. Podpora neziskovek nebo rodin?
Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vyplývá, že z cca dvaceti tisíc potratů ročně připadá pět tisíc na třetí děti, které obvykle čekají ženy se středoškolským a vyšším vzděláním. Třetí dítě je jakýmsi zlomem, kdy se řada párů rozhoduje pod ekonomickým tlakem. „Vejdeme se se třetím dítětem do našeho 2+kk?“ „Ufinancujeme hypotéku?“ „Vejde se třetí sedačka do auta?“ Podobná dilemata končí často rozhodnutím pro potrat – usmrcením nenarozeného dítěte. Jen ekonomicky je pak celková ztráta pěti tisíc budoucích daňových poplatníků, občanů naší země ročně. To v číslech představuje nevratnou ekonomickou ztrátu 17,5 mld. Kč. Hnutí Pro život ČR má proto konkrétní návrhy, jak rodinám pomoci i jak to financovat.

Chtěli jsme tři děti a šest psů. Dopadlo to obráceně...
Julius a Monika Kahancovi jsou inženýři – potravináři, ale také duše české pobočky „Křesťanské mezinárodní solidarity“ (CSI), která pomáhá pronásledovaným křesťanům, a organizátoři každoročních „Akademických týdnů“. Především jsou ale rodiče šesti dětí.

Léčit dnes umíme i těhotné s onkologickým onemocněním
S odkládáním mateřství do pozdějšího věku roste počet žen, kterým je v těhotenství diagnostikováno onkologické onemocnění. Je pro ženu takováto bolestná situace vždy otázkou morální volby? Jakou léčbu dnes umí medicína poskytnout těhotné ženě s rakovinou prsu? Proč potrat není řešením?


Kam dál?


Hnutí rozeslalo videokazety se záznamem potratu 4000 institucím

Videokazety se záznamem potratu rozeslalo více než 4000 vzdělávacím institucím, sociálním odborům úřadů a azylovým domům hnutí Pro život ČR. Dokument Svoboda volby je určen hlavně učitelům a úředníkům, aby získali další informace o problematice. ČTK to sdělila Zdeňka Rybová z hnutí Pro život ČR. Akcí chce podle ní organizace přispět ke Dni nenarozených dětí, který letos připadá na 25. březen.Třetí děti mají nečekané spojence - Informační oběžník 4/2019
Zářijové číslo časopisu Hnutí Pro život ČR, které je k dispozici i online, nabízí informace o aktuálním dění v oblasti kultury života - z legislativy, opět se věnuje fenoménu třetích dětí, které jsou nejčastěji potrácené, a opatření na podporu přijetí třetích dětí a také nahlíží do dění ve Velké Británii, v Izraeli a Rusku.

Ujala jsem se nechtěného dítěte - Informační oběžník 3/2019
Červnové číslo časopisu Hnutí Pro život ČR, které je k dispozici i online, nabízí informace o aktuálním dění v oblasti kultury života - z legislativy, o novém videoklipu, o fenoménu potratů třetích dětí, přináší fotoreportáž z Národního pochodu pro život a rodinu a řadu svědectví ze života.

Svolání členské schůze Hnutí Pro život ČR 2019
Předsednictvo Hnutí Pro život ČR svolává výroční členskou schůzi na neděli 9. června 2019 od 14.30 do 17 hodin v Praze. Místo setkání bude upřesněno přihlášeným nejpozději týden před schůzí podle počtu přihlášených členů.


načíst další


© 2019  Hnutí Pro život ČR