EN

Mimořádná finanční pomoc nečekaně těhotným ženám v souvislosti s dopady vládních opatření

 


Po dvouměsíčním kómatu těhotné ženy se narodil zdravý chlapec

19/04/2016, gazetawroclawska.pl, wroclaw.wyborcza.pl prenatální léčba

Na Wroclawské univerzitní klinice se narodil ve dvacátém šestém týdnu těhotenství zdravý chlapec poté, co lékaři téměř dva měsíce udržovali životní funkce jeho matky. Ta upadla v sedmnáctém týdnu těhotenství do ireverzibilního kómatu označovaného jako mozková smrt.

Dítě se narodilo císařským řezem padesát pět dnů poté, co lékaři konstatovali mozkovou smrt jeho matky. Původní plán byl třicátý týden, ale lékaři se doposud s takovým případem prakticky nesetkali. Celou dobu byl u své ženy přítomen otec dítěte, který následně strávil se svým synem v nemocnici několik měsíců. Tento týden byli propuštěni do domácí péče.

Jednačtyřicetiletá žena trpěla deset let rakovinou mozku. Nádor velikosti asi čtyř centimetrů tlačil na mozkové buňky a působil nedokrevnost. Žena se nerozhodla pro odstranění nádoru, protože operace by mohla způsobit vážné komplikace.

V sedmnáctém týdnu těhotenství se její stav prudce zhoršil, ztratila vědomí a upadla do nevratného kómatu běžně označovaného jako mozková smrt. Dítě bylo ještě příliš malé na samostatný život mimo tělo matky. Lékaři se proto rozhodli pomocí přístrojů a léků podporovat životní funkce jeho matky. Její srdce bilo za podpory silných kardiovaskulárních léků a byla použita umělá ledvina. Většinou se životní funkce podporují jeden až dva dny, zde však bylo třeba je udržovat, dokud dítě nebude schopné přežít mimo tělo matky.

Základní životní funkce člověka (srdeční aktivita, regulace krevního tlaku, trávení, obranné mechanismy atp.) jsou i v případě deklarace tzv. mozkové smrti řízeny funkčním centrem umístěném v prodloužené míše a to nezávisle na míře zničení zbytku mozku. Přístroji je zajišťováno zpravidla pouze umělé dýchání.


Kam dál?


Dítě lze zachránit i po užití potratové tablety!

Americká organizace Priests for Life a Americká společnost porodníků a gynekologů pro život představila na tiskové konferenci ve Washingtonu D.C. jednoduchý a bezpečný lékařský postup na záchranu dětí, jejichž matky užily první část tzv. potratové tablety.Mimoděložní těhotenství krok za krokem: jak poznat, jak postupovat při podezření a co vás čeká
V současné době představují mimoděložní těhotenství asi 2% všech těhotenství (v ČR asi 1400 případů ročně) a jejich výskyt podle odborníků stoupá. Je to stav, kdy embryo (označované i jako oplodněné vajíčko) nedoputovalo až do dělohy a uhnízdilo se mimo ni, nejčastěji v jednom z vejcovodů (v 95%). K uhnízdění může dojít také v děložním hrdle, na vaječníku nebo na pobřišnici.

Prenatální léčba
Podporujeme rozvoj prenatální léčby a informujeme o jejích možnostech, aby každé nemocné nenarozené dítě dostalo šanci.

Záchrana dítěte při mimoděložním těhotenství
Možná jste s námi sledovali příběh ženy s diagnostikovaným mimoděložním těhotenstvím. V říjnu šla na operaci, během které se bohužel nepodařilo dítě zachránit – v době operace již nežilo. Lékaři však alespoň odstranili možnou příčinu mimoděložního těhotenství a napodruhé to snad vyjde.


načíst další


© 2020  Hnutí Pro život ČR