EN
 


Centrum fetální medicíny v ÚPMD

05/11/2012, ÚPMD prenatální léčba

Koncem června 2012 bylo v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí otevřeno Centrum fetální medicíny. Má umožnit léčbu dětí před narozením, které trpí poruchami vývoje a vrozenými vývojovými vadami.

"Fetální chirurgie má pozitivní efekt nejen na plod, ale také na psychiku matky, protože její plod se snažíme skutečně léčit místo doposud používané jediné metody umělého přerušení těhotenství," říká doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc., ředitel ÚPMD.

Centrum fetální medicíny je zaměřené na diagnostiku a léčbu závažných poruch vývoje plodů v děloze a chirurgické řešení vybraných vrozených vývojových vad v průběhu těhotenství. Základním cílem chirurgického řešení vrozených vývojových vad a funkčních poruch plodů v děloze je zlepšení celkové prognózy postiženého plodu a novorozence (snížení úmrtnosti, snížení celkové nemocnosti). Centrum bude přijímat závažné a komplikované případy z celé České republiky.

Přístrojové vybavení zahrnuje vybavení pro přesnou diagnostiku onemocnění plodu (stacionární a mobilní ultrazvukové přístroje), instrumentárium pro chirurgickou léčbu plodu (speciální endoskopické soustavy) a vybavení novorozenecké jednotky intenzivní péče, kde bude pokračovat chirurgická a resuscitačně-intenzivní péče u kriticky nemocných novorozenců.


Kam dál?


Bylo to čtvrté miminko ze Slovenska, z Čech prý zatím žádné neměli

Milan a Renáta Labantovi žijí na Slovensku. Mají dvě děti, dceru Kristýnku (2 roky) a syna Martínka (5 měsíců). O život svého syna bojovali s pomocí slovenských a švýcarských lékařů již před jeho narozením.Mimoděložní těhotenství krok za krokem: jak poznat, jak postupovat při podezření a co vás čeká
V současné době představují mimoděložní těhotenství asi 2% všech těhotenství (v ČR asi 1400 případů ročně) a jejich výskyt podle odborníků stoupá. Je to stav, kdy embryo (označované i jako oplodněné vajíčko) nedoputovalo až do dělohy a uhnízdilo se mimo ni, nejčastěji v jednom z vejcovodů (v 95%). K uhnízdění může dojít také v děložním hrdle, na vaječníku nebo na pobřišnici.

Prenatální léčba
Podporujeme rozvoj prenatální léčby a informujeme o jejích možnostech, aby každé nemocné nenarozené dítě dostalo šanci.

Záchrana dítěte při mimoděložním těhotenství
Možná jste s námi sledovali příběh ženy s diagnostikovaným mimoděložním těhotenstvím. V říjnu šla na operaci, během které se bohužel nepodařilo dítě zachránit – v době operace již nežilo. Lékaři však alespoň odstranili možnou příčinu mimoděložního těhotenství a napodruhé to snad vyjde.


načíst další


© 2020  Hnutí Pro život ČR