EN

Mimořádná finanční pomoc nečekaně těhotným ženám v souvislosti s dopady vládních opatření

 


Výzva Ministerstvu zdravotnictví: Nedonošeným dětem patří péče

05/04/2011, HPŽ ČR prenatální léčba

V souvislosti s péčí o předčasně narozené děti vyzývá Hnutí Pro život ČR odbornou veřejnost k diskusi nad pozdními potraty z genetických důvodů.

Hnutí Pro život ČR oceňuje profesionální i lidský postoj neonatologů při poskytování péče předčasně narozeným dětem bez ohledu na současný limit pro tzv. záchranu života, kterým je 24. týden těhotenství. Naopak odmítá pokusy Ministerstva zdravotnictví plošně omezit péči o tyto předčasně narozené děti. Je samozřejmé, že nejvíce prostředků spotřebují lidé na počátku a na konci života.

Radim Ucháč z Hnutí Pro život ČR připomněl "do očí bijící nespravedlnost, kdy na jednom pracovišti v té samé budově jsou děti do 24 týdnů profesionálně zabíjeny, a o patro výš je o stejně staré děti s obdivuhodným nasazením pečováno na specializovaném oddělení".

Hnutí Pro život ČR zdůrazňuje, že lidé se od zvířat liší tím, že o své nemocné a slabé pečují. Každé dítě má svoji nezcizitelnou důstojnost a právo na ochranu, a to bez ohledu na dokonalost své fyzické schránky. Diskuse o tzv. kvalitě života a ekonomických úsporách vede přímo ke kultu těla a temné eugenice, připomínající mnohé totalitní režimy. Toto pak směřuje ke snahám sebrat určité skupině lidí na základě vnějších měřítek a za účelem ekonomických úspor jejich práva, aby nastala možnost legálně je usmrtit či nechat zemřít bez pomoci.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR bylo jen v roce 2009 usmrceno od 22. do 24. týdne těhotenství téměř dvě stě dětí.


Kam dál?


Odborná pomoc nečekaně těhotným ženám jde k ministrovi zdravotnictví

Nový zdravotní výkon, který by měl pomoci nečekaně těhotným ženám, odborná komise při Ministerstvu zdravotnictví na konci června nedoporučila. Proti byli především zástupci zdravotních pojišťoven. Rozhodnutí komise může změnit ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.Mimoděložní těhotenství krok za krokem: jak poznat, jak postupovat při podezření a co vás čeká
V současné době představují mimoděložní těhotenství asi 2% všech těhotenství (v ČR asi 1400 případů ročně) a jejich výskyt podle odborníků stoupá. Je to stav, kdy embryo (označované i jako oplodněné vajíčko) nedoputovalo až do dělohy a uhnízdilo se mimo ni, nejčastěji v jednom z vejcovodů (v 95%). K uhnízdění může dojít také v děložním hrdle, na vaječníku nebo na pobřišnici.

Prenatální léčba
Podporujeme rozvoj prenatální léčby a informujeme o jejích možnostech, aby každé nemocné nenarozené dítě dostalo šanci.

Záchrana dítěte při mimoděložním těhotenství
Možná jste s námi sledovali příběh ženy s diagnostikovaným mimoděložním těhotenstvím. V říjnu šla na operaci, během které se bohužel nepodařilo dítě zachránit – v době operace již nežilo. Lékaři však alespoň odstranili možnou příčinu mimoděložního těhotenství a napodruhé to snad vyjde.


načíst další


© 2020  Hnutí Pro život ČR