Jsme kreativní Jsme pro život

Šest let za mřížemi za obchod se smrtí

21/12/2018, postoj.sk, aktualne.sk, HPŽ ČR

Okresní soud v Bratislavě odsoudil k šesti letům vězení dvaačtyřicetiletou Hanu Lazovou za on-line prodej potratových tablet RU-486. Jde o přípravek, jehož prodej je v České republice sice legální, ale s omezením, a na Slovensku není registrován vůbec.

V České republice je výdej potratové tablety legální pouze na základě lékařského předpisu předepsaného lékařem se specializovanou způsobilostí v oboru gynekologie a porodnictví, a to pouze poskytovateli zdravotních služeb poskytujícímu zdravotní služby formou lůžkové péče.

Webové stránky Hany Beckley, která tablety prodávala, fungovaly sedm let. Případu se obšírně věnovalo i Hnutí Pro život ČR. Hana Lazová měla uvedenou adresu v Bratislavě a vystupovala celkem pod třemi jmény – Hana Lazová, Hana Sol a Hana Beckley. Jako Hana Beckley vystupovala poměrně otevřeně, popularizovala prodej potratové tablety například i v deníku MF Dnes v roce 2012: „Jde o normální byznys, když na Slovensku stojí potrat 300 až 400 eur.“ Postihu se nebála, protože uváděla trvalé bydliště v Nigérii.

Dlouholetý boj s nelegálním prodejem RU-486 popsal předseda Hnutí Pro život ČR Radim Ucháč pro slovenský zpravodajský portál aktuality.sk.

Protože jste se dlouhodobě zabývali touto stránkou a bojovali jste proti ní, jak hodnotíte nejnovější posun?
Ročně nás kontaktuje cca 400 žen na Lince pomoci, která je zaměřená na pomoc ženám uvažujícím o podstoupení potratu či majícím psychické obtíže po potratu. Proto jsme se s problémem nelegálního prodeje potratových tablet setkávali. Jedná se v podstatě o domácí potrat, který trvá tři dny s příslušným psychickým dopadem a významnými zdravotními riziky kvůli možnosti nekontrolovatelného krvácení. Součástí naší nabídky je proto i možnost odborné pomoci ženám, které po požití první tablety změní svůj názor a rozhodnou se dítě si nechat.
Vnímáme jako pozitivní, že orgány činné v trestním řízení dokázaly potrestat osobu, která cynicky zneužívala obtížné sociální situace žen pro vlastní obohacení. Mrzí nás, že to muselo dojít tak daleko. Existovaly i druhé stránky nabízející potratovou tabletu, které byly provozovány na Moravě, a zde se nám podařilo provozovatele přesvědčit o ukončení činnosti bez účasti Policie.

Kolik let jste s touto stránkou bojovali?
Průběžně jsme se o to pokoušeli asi sedm let. Bohužel velmi amatérsky a naivně jsme pouze upozorňovali na tuto nelegální činnost. V loňském roce už jsme se spojili s kolegy ze Slovenska, zapojili IT specialisty, právníky a po dohodě se Státním ústavem pro kontrolu léčiv jsme následně zapojili i Policii ČR a paralelně slovenskou policii.

Myslíte si, že úřady už měly zasáhnout dřív?
Samozřejmě že ano. Na druhou stranu jsme všichni jen lidé a pokud přijde běžnému policistovi na stůl kauza vyžadující speciální znalosti z oblasti počítačové kriminality, farmacie a zdravotnictví, lze předpokládat, že si s tím nebude schopen poradit a případ se odloží. Ani nelze očekávat, že každé trestní oznámení se bez přiměřeného důvodu dostane na stůl specialistům u Policie. Když jsme toto pochopili, připravili jsme vše tak, aby Policie měla nejen dostatek důkazů, ale i klíčových informací, jak pachatele identifikovat.

Co můžete udělat hned teď

Dejte najevo svůj postoj k nenarozeným dětem. Pošleme vám malé ručičky k připnutí na oděv. Jasně! Pošlete mi je

Zůstaneme v kontaktu?

Stačí vyplnit váš e-mail. Není ale nad papír. Rádi vám budeme zasílat poštou náš časopis. Určitě v něm najdete inspiraci.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Nová irská potratová legislativa
Dlouholetý boj o zachování irské legislativy chránící těhotné matky a nenarozené děti skončil v květnu 2018 porážkou zastánců života. Od 1. ledna 2019 tak začne v Irsku platit legalizace potratů do dvanácti týdnů stáří plodu.
Větší šance pro děti při nečekaném těhotenství
Svaz zdravotních pojišťoven vyhověl žádosti Hnutí Pro život ČR a rozhodl, že umožní všem gynekologům věnovat více času na poradenství ženám, které zvažují umělé ukončení těhotenství. „Slibujeme si od toho snížení počtu potratů,“ říká Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.
Záchrana dítěte při mimoděložním těhotenství
Možná jste s námi sledovali příběh ženy s diagnostikovaným mimoděložním těhotenstvím. V říjnu šla na operaci, během které se bohužel nepodařilo dítě zachránit – v době operace již nežilo. Lékaři však alespoň odstranili možnou příčinu mimoděložního těhotenství a napodruhé to snad vyjde.
Nečekaně těhotná – v padesáti
Představte si, že vám je skoro padesát a najednou otěhotníte. Nečekaně. Víte, že jste ve věku rizikového těhotenství, kdy je pravděpodobnost narození postiženého dítěte vyšší. Jak se s takovou situací vyrovnat? Jak reaguje okolí? Co zdravotnický personál? O své zkušenosti se s námi podělila paní Jana z Prahy.
Když se tragédie stane požehnáním
Během prázdnin 2017 jsem byla s prvním miminkem v šestém měsíci. Všechno bylo v pořádku, mě i miminku se dařilo dobře. Na začátku srpna si pan doktor všiml, že miminko špatně roste. Po nějaké době mě poslal do Brna na speciální vyšetření.
Víte, kdo byl… MUDr. Zdeněk Hejl (1920 – 1999)?
Asi nevíte. Ale i za to, že si právě čtete Oběžník Hnutí Pro život ČR, vděčíte do značné míry právě panu doktoru Zdeňku Hejlovi, rodákovi z Polné u Jihlavy. Byl to totiž on, kdo se po listopadu 1989 zasloužil o obnovu kultury života v České republice a v roce 1992 založil Hnutí Pro život ČR.
Smutné prvenství - Sovětský svaz a potraty
Bolševická touha zbořit starý svět s jeho tradicemi a hodnotami se projevila okamžitě po vítězství říjnové revoluce. Jen pár týdnů od dobytí Zimního paláce zlegalizovali bolševici rozvody a zavedli povinné civilní sňatky.
Každé naše dítě je krásné a milované
Manželé Martin a Josefka chtěli vždy velkou rodinu. Těší se ze všech svých dětí – z těch pěti žijících i těch čtyř, které odešly na věčnost. Zatímco čtyři dcery jsou zdravé, nebezpečnými onemocněními už před narozením trpěli všichni synové – a pouze jeden z nich je překonal.

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz