POCHOD PRO ŽIVOT 2024

POTŘEBUJETE POMOC
CO DĚLÁME
E-SHOP
BLOG

KONTAKT

 


Odborná pomoc nečekaně těhotným ženám jde k ministrovi zdravotnictví

04/07/2018, HPŽ ČR legislativa

Nový zdravotní výkon, který by měl pomoci nečekaně těhotným ženám, odborná komise při Ministerstvu zdravotnictví na konci června nedoporučila. Proti byli především zástupci zdravotních pojišťoven. Rozhodnutí komise může změnit ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

O registraci nového výkonu požádala na popud Hnutí Pro život ČR Česká gynekologická a porodnická společnost. Tento výkon by gynekologům umožnil věnovat více času poradenství těhotným ženám, které řeší otázku, zda podstoupit umělý potrat.

"Stávající zdravotní systém nemá žádný nástroj jak nabídnout ženě alternativu při nečekaném početí dítěte. Navržený výkon by toto změnil. Zdravotní pojišťovny negativní stanovisko avizovaly předem. Rozhodnutí může změnit ministr zdravotnictví, a ten jako člen vlády posuzuje výkony i z jiných hledisek než čistě zdravotnických. Věřím, že výkon schválí," říká Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.

V současné době není jisté, zda gynekologové, kteří nabízejí ženě alternativu (odkazem na krizové linky, sociální poradenství…), nepřekračují rámec svých zdravotních kompetencí. Výkon by jim dal právní jistotu, že jednají lege artis ve zdravotním zájmu pacientky. Význam garance právní ochrany lékaře dokládají i statistické údaje, podle kterých je významné procento žen, které zvažují umělé ukončení těhotenství, pod tlakem svého nejbližšího okolí. Podle údajů Linky pomoci, kterou provozuje Hnutí Pro život ČR, je to přes 70 % všech volajících, v 10 % případů jsou ženy telefonující na Linku pomoci k umělému potratu nuceny násilím. Podobné statistické údaje uvádějí i zahraniční studie.

Na další pozitivní aspekty tohoto výkonu upozornil i MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti, podle kterého je vzhledem k demografické situaci zavedení nového výkonu ve shodě s primárním zájmem státu snižovat počet umělých potratů a umožnit narození maximálního počtu již počatých dětí.

Poslanecký výbor pro zdravotnictví přijal na svém zasedání 20. června usnesení, v němž vyzývá Ministerstvo zdravotnictví a odbornou gynekologickou společnost, aby společně řešili otázku poradenství při nečekaném těhotenství.


Chci také podpořit nečekaně těhotné ženy, které chtějí dát šanci svému nenarozenému dítěti



Malta aneb O demokracii
Malta je ostrovní republika ve Středozemním moři, jen kousek pod Sicílií. Rozlohou zabírá zhruba dvě třetiny Prahy a počtem obyvatel je o něco větší než Brno. A tahle nejmenší členská země Evropské unie jako by si neuvědomovala, co je dnes hlavním celosvětovým trendem a na jakém místě politické mapy se nachází: docela nedávno se zde událo velké společenské vzedmutí – proti potratům nenarozených dětí.

Je fakt strašně dobrý a mají to skvěle propracované
Tento článek je mimořádný tím, že je z velké části převzatý z Deníku Alarm (a2larm.cz), jehož „tým nezávislých novinářů dlouhodobě pracuje na vizi udržitelné společnosti založené na hodnotách rovnosti a solidarity. Vytvářením konzistentního mediálního obsahu bez předsudků vnáší do veřejné debaty nový pohled na klíčová témata dneška.“ Jinými slovy – co se týče Hnutí Pro život ČR – zastává Deník Alarm extrémní levicovo-anarchistické postoje a právo na potrat vnímá jako hlavní ukazatel míry osvobození žen.

Otec a jeho práva rozhodovat o životě dosud nenarozeného dítěte
Zákon 66/1986 Sb. o umělém přerušení těhotenství zcela vyčleňuje otce z rozhodování o potracení počatého dítěte, a to bez ohledu na poměr, v jakém se muž vůči ženě, se kterou zplodil dítě, nachází. Zákon nerozlišuje, zda muž a žena tvořili pouze pár na jednu noc, stabilní partnerský pár nebo zda jsou manželé.


načíst další


Pomáháme ženám a rodinám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci, a ženám, které se trápí po ztrátě nenarozeného dítěte.
Lobbujeme za lepší podmínky pro rodiny čekající nečekaně dítě. Nevěnujeme se jiným společenským a politickým tématům.

© 2024  Hnutí Pro život ČR