Jsme kreativní Jsme pro život

Odborná pomoc nečekaně těhotným ženám jde k ministrovi zdravotnictví

04/07/2018, HPŽ ČR

Nový zdravotní výkon, který by měl pomoci nečekaně těhotným ženám, odborná komise při Ministerstvu zdravotnictví na konci června nedoporučila. Proti byli především zástupci zdravotních pojišťoven. Rozhodnutí komise může změnit ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

O registraci nového výkonu požádala na popud Hnutí Pro život ČR Česká gynekologická a porodnická společnost. Tento výkon by gynekologům umožnil věnovat více času poradenství těhotným ženám, které řeší otázku, zda podstoupit umělý potrat.

"Stávající zdravotní systém nemá žádný nástroj jak nabídnout ženě alternativu při nečekaném početí dítěte. Navržený výkon by toto změnil. Zdravotní pojišťovny negativní stanovisko avizovaly předem. Rozhodnutí může změnit ministr zdravotnictví, a ten jako člen vlády posuzuje výkony i z jiných hledisek než čistě zdravotnických. Věřím, že výkon schválí," říká Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.

V současné době není jisté, zda gynekologové, kteří nabízejí ženě alternativu (odkazem na krizové linky, sociální poradenství…), nepřekračují rámec svých zdravotních kompetencí. Výkon by jim dal právní jistotu, že jednají lege artis ve zdravotním zájmu pacientky. Význam garance právní ochrany lékaře dokládají i statistické údaje, podle kterých je významné procento žen, které zvažují umělé ukončení těhotenství, pod tlakem svého nejbližšího okolí. Podle údajů Linky pomoci, kterou provozuje Hnutí Pro život ČR, je to přes 70 % všech volajících, v 10 % případů jsou ženy telefonující na Linku pomoci k umělému potratu nuceny násilím. Podobné statistické údaje uvádějí i zahraniční studie.

Na další pozitivní aspekty tohoto výkonu upozornil i MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti, podle kterého je vzhledem k demografické situaci zavedení nového výkonu ve shodě s primárním zájmem státu snižovat počet umělých potratů a umožnit narození maximálního počtu již počatých dětí.

Poslanecký výbor pro zdravotnictví přijal na svém zasedání 20. června usnesení, v němž vyzývá Ministerstvo zdravotnictví a odbornou gynekologickou společnost, aby společně řešili otázku poradenství při nečekaném těhotenství.

Přílohy:

Co můžete udělat hned teď

Dejte najevo svůj postoj k nenarozeným dětem. Pošleme vám malé ručičky k připnutí na oděv. Jasně! Pošlete mi je

Zůstaneme v kontaktu?

Stačí vyplnit váš e-mail. Není ale nad papír. Rádi vám budeme zasílat poštou náš časopis. Určitě v něm najdete inspiraci.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Miláčku, já jsem těhotnej... - Informační oběžník 5/2018
Nejnovější číslo časopisu Hnutí Pro život ČR, které je k dispozici i online, představuje zakladatele Hnutí Pro život ČR MUDr. Zdeňka Hejla, upozorňuje na možnost záchrany mimoděložního těhotenství, nechybí ani historické ohlédnutí za legalizací umělých potratů v bývalém Sovětském svazu a informace o kauze nelegálního prodeje potratových tablet.
Spot Miláčku, já jsem těhotnej v České televizi a Českém rozhlase
Videospot „Miláčku, já jsem těhotnej“ běží od 12. do 18. listopadu v České televizi a je součástí projektu „Nesoudíme. Pomáháme“, který organizuje Hnutí Pro život ČR. Videospot upozorňuje na přehlížené téma nucení žen k potratu a akcentuje společenskou zodpovědnost muže za ženu a počaté dítě. Na natočení se podíleli herci Ester Geislerová, Matouš Ruml a Josef Polášek. Kampani se bude věnovat i Český rozhlas.
Hnutí Pro život ČR: Investujme do prenatální léčby, ne do odchytu dětí s Downovým syndromem
Hnutí Pro život ČR nesouhlasí se záměrem financovat z veřejného zdravotního pojištění testování nenarozených dětí formou NIPT vyšetření. Doporučuje Ministerstvu zdravotnictví a VZP, aby se veřejné prostředky neinvestovaly do eugenických selekcí postižených lidí, ale aby se investovaly do prenatální léčby. Jedná se o 1,8 miliardy Kč ročně.
Správně vidíme jen srdcem - Informační oběžník 4/2018
Nové číslo časopisu Hnutí Pro život ČR, které je k dispozici i online, se věnuje možnostem léčby dětí před narozením. Strach rodičů z nemoci očekávaného dítěte je přirozený. Strach ale nemá mít poslední slovo. Život postiženého dítěte je skutečným darem. Sice mimořádně těžkým, ale s možností prožít život také mimořádně bohatý.
Přejmenují mateřskou a rodičovskou dovolenou na mateřskou a rodičovskou péči?
Zavádějící a znevažující názvy období, kdy se matka a otec starají o své malé děti, tedy mateřská a rodičovská dovolená, by mohly z české legislativy zmizet. Novelu zákona, která navrhuje přejmenování na mateřskou a rodičovskou péči, podal na podnět Hnutí Pro život ČR poslanec Aleš Juchelka a podepsalo ji dalších třicet pět poslanců.
Poslanci chtějí podpořit rodiny s dětmi. Podpora je cílena především na rodiny čekající nečekaně další dítě
Poslanci napříč politickým spektrem navrhli novelu zákona, která umožní rodinám dočerpat rodičovský příspěvek, který při narození dalšího dítěte propadá státu. Novelu připravil poslanec Aleš Juchelka.
Komu bylo více odpuštěno, více miluje - Informační oběžník 3/2018
Nové číslo časopisu Hnutí Pro život ČR, které je k dispozici i online, nabízí ohlédnutí za letošním Národním pochodem pro život a rodinu, historický exkurz do období První republiky, kdy proběhly první pokusy legalizovat umělé potraty, a věnuje se také tématu antikoncepce.
Svolání členské schůze Hnutí Pro život ČR 2018
Předsednictvo Hnutí Pro život ČR svolává výroční členskou schůzi na úterý 12. června 2018 od 18 do 20 hodin v Praze. Místo setkání bude upřesněno přihlášeným nejpozději týden před schůzí podle počtu zúčastněných členů.

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz