Jsme kreativní Jsme pro život

Olomouc podpořila projekt Nesoudíme. Pomáháme

14/05/2018, HPŽ ČR

Město Olomouc se připojilo k obecně prospěšnému projektu Nesoudíme. Pomáháme. Projekt nabízí pomoc ženám, které se dostaly v souvislosti s nečekaným těhotenstvím do složité životní situace. Záštitu nad projektem, jehož zřizovatelem je Hnutí Pro život ČR, převzal náměstek primátora RNDr. Ladislav Šnevajs.

Olomoucký kraj byl mezi českými a moravskými kraji v roce 2017 na 5. místě s nejmenším počtem provedených umělých potratů v poměru k živě narozeným dětem. Nejvíce umělých potratů bylo pak provedeno v Ústeckém kraji, nejméně v Kraji Vysočina.

"Projekt Nesoudíme. Pomáháme nabízí pomoc ženám, které jejich okolí nebo okolnosti nutí k podstoupení potratu. Tyto ženy získají na bezplatné lince informace o možnostech řešení jejich životní situace, včetně kontaktů na odborníky z různých oblastí, na které se mohou obrátit," říká k projektu Ladislav Šnevajs.

S projektem Nesoudíme. Pomáháme spolupracují zejména gynekologové, genetici, sociální pracovníci, psychologové, rodinní a výchovní poradci, právníci, krizoví pracovníci azylových domů či duchovní.

"Díky záštitě se zvýší povědomí o rozsahu námi nabízené pomoci a o našich službách. Oficiální podpora nám pomáhá prohloubit spolupráci s místními odborníky, se kterými můžeme lépe koordinovat pomoc v regionu při řešení jak zdravotních a psychických, tak i sociálních problémů našich klientek. Při řešení psychických problémů po potratu nyní můžeme například odkazovat na specialistku z Fakultní nemocnice Olomouc," říká k významu podpory Jaroslava Trajerová, vedoucí projektu Nesoudíme. Pomáháme.

Linku pomoci kontaktuje ročně až 400 žen; více než 70 procent z nich se cítí být pod tlakem, aby podstoupily potrat. "Těmto ženám se snažíme poskytnout veškeré informace o možných rizicích spojených s umělým potratem a o možnostech, jak řešit jejich sociální nebo osobní situaci. Druhou skupinou žen, které se na nás obracejí, jsou ženy, které trpí postabortivním syndromem, tedy psychickými problémy po potratu. Ty nastávají jak okamžitě po potratu, tak i po letech od podstoupení tohoto zákroku," říká Zdeňka Rybová, tisková mluvčí Hnutí Pro život ČR a vedoucí Linky pomoci, která pod projekt Nesoudíme. Pomáháme patří.

V Olomouckém kraji připadlo v roce 2017 na každých 100 živě narozených dětí 15,2 umělých potratů. Olomoucký kraj je s tímto počtem na 5. místě s nejmenším počtem umělých potratů v poměru k živě narozeným dětem mezi českými a moravskými kraji. Nejméně umělých potratů bylo v roce 2017 provedeno v Kraji Vysočina (13,2 na 100 živě narozených) a v Jihomoravském kraji (13,56 na 100 živě narozených). Naopak nejvíce umělých potratů bylo provedeno v Ústeckém kraji (25,05 na 100 živě narozených) a v Karlovarském kraji (24,1 na 100 živě narozených). Průměr za celou Českou republiku činil v roce 2017 16,9 umělých potratů na sto živě narozených dětí.

Podle statistik Českého statistického úřadu připadlo v samotné Olomouci v roce 2017 na sto živě narozených dětí 14,9 umělých potratů. U měst se srovnatelným počtem obyvatel bylo toto číslo například v Liberci 21,6, v Ústí nad Labem 21,9. Nejméně umělých potratů (12,0 na 100 živě narozených dětí) bylo z krajských měst srovnatelné velikosti provedeno v Pardubicích.

Podpora osobností i institucí
Hnutí Pro život ČR podporuje řada známých osobností, především lékařů, psychologů, ekonomů, ale také herců, zpěváků a novinářů. "Jsou mezi nimi i lidé, kteří mají se ztrátou dítěte osobní zkušenost a vědí, jak to změní váš život, jaká je to ztráta," říká Jaroslava Trajerová.

Mezi podporovatele z řad odborné veřejnosti patří například přednosta gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc., rektor Západočeské univerzity doc. Dr. RNDr. Miroslav Holeček, děkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni prof. MUDr. Boris Kreuzberg, CSc., zakladatel české dětské onkologie prof. Josef Koutecký, proděkan Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy prof. Jan Sokol a řada dalších.

Projekt Nesoudíme. Pomáháme podporuje také 129 zdravotnických a dalších institucí a 79 měst a obcí.

Propagaci projektu Nesoudíme. Pomáháme podpořila v Olomouci i společnost Rengl vylepením plakátů s informací o projektu a kontaktem na Linku pomoci. Společnost Rengl provozuje síť čtyř tisíc plakátovacích ploch ve 140 městech v České republice, na Slovensku a v Polsku.

Hnutí Pro život ČR je celorepublikové hnutí, jehož cílem je obnovit ve společnosti respekt k nenarozeným dětem.

Údaje o počtu umělých potratů v jednotlivých krajích v roce 2017
Počet umělých potratů na 100 živě narozených dětí, zaokrouhleno na dvě desetinná místa (zdroj: ČSÚ)
Praha: 15,8
Středočeský kraj: 17,5
Jihočeský kraj: 16,9
Plzeňský kraj: 15,94
Karlovarský kraj: 24,1
Ústecký kraj: 25,05
Liberecký kraj: 20,00
Královéhradecký kraj: 17,00
Pardubický kraj: 13,83
Kraj Vysočina: 13,2
Jihomoravský kraj: 13,56
Olomoucký kraj: 15,2
Zlínský kraj: 14,6
Moravskoslezský kraj: 18,63

Co můžete udělat hned teď

Dejte najevo svůj postoj k nenarozeným dětem. Pošleme vám malé ručičky k připnutí na oděv. Jasně! Pošlete mi je

Zůstaneme v kontaktu?

Stačí vyplnit váš e-mail. Není ale nad papír. Rádi vám budeme zasílat poštou náš časopis. Určitě v něm najdete inspiraci.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Podpora osobností projektu Nesoudíme. Pomáháme
Projektu Nesoudíme. Pomáháme vyjádřila svou podporu řada známých osobností.
Jičín podporuje projekt Nesoudíme. Pomáháme
Město Jičín se rozhodlo podpořit projekt Nesoudíme. Pomáháme. Ten pomáhá ženám, které cítí tíseň kvůli nečekanému těhotenství.
Miláčku, já jsem těhotnej - nový videospot projektu Nesoudíme. Pomáháme
Nový videospot projektu Nesoudíme. Pomáháme vtipnou formou akcentuje společenskou zodpovědnost muže za ženu a počaté dítě. Na natočení se podíleli herci Ester Geislerová, Matouš Ruml a Josef Polášek. Spot "Miláčku, já jsem těhotnej" je určen pro veřejnoprávní média, sociální sítě či sítě kin.
Brno podpořilo projekt Nesoudíme. Pomáháme
Město Brno se připojilo k obecně prospěšnému projektu Nesoudíme. Pomáháme. Projekt nabízí pomoc ženám, které se dostaly v souvislosti s nečekaným těhotenstvím do složité životní situace. Záštitu nad projektem, jehož zřizovatelem je Hnutí Pro život ČR, převzali primátor Petr Vokřál a první náměstek primátora Petr Hladík.
Město České Budějovice zaštítilo projekt Nesoudíme. Pomáháme
Záštitu nad obecně prospěšným projektem "Nesoudíme. Pomáháme" převzal primátor Českých Budějovic Ing. Jiří Svoboda. Město České Budějovice se tak připojilo k řadě osobností a institucí podporující projekt, který nabízí pomoc ženám ocitajícím se ve složité životní situaci způsobené nečekaným těhotenstvím.
Starostka Třince vyjádřila podporu projektu Nesoudíme. Pomáháme
Starostka Třince Věra Palkovská se rozhodla udělit svou osobní záštitu projektu Nesoudíme. Pomáháme, který realizuje spolek Hnutí Pro život ČR na území celé České republiky. Tento projekt má za cíl adresně pomáhat ženám a dívkám, které nečekaně otěhotní a nepříznivá životní situace či partner je nutí k umělému potratu přesto, že si své dítě chtějí ponechat.
Život je dar
Prof. Miloš Pešek je přednostou plicní kliniky FN Plzeň Plzeň. Projekt Nesoudíme. Pomáháme podporuje slovy: "Život je dar."
Hnutí Pro život ČR oslovuje lékaře přes informační portál proLékaře.cz
Hnutí Pro život ČR spolupracuje s řadou předních gynekologů a lékařů dalších odborností, kteří představují jak potřebnou zpětnou vazbu, tak účinnou podporu. Lékaře však Hnutí Pro život ČR oslovuje i plošně a využívá k tomu nejmodernější komunikační prostředky. Jedním z nich je informační portál proLékaře.cz, který je největším medicínským informačním portálem v České republice a na Slovensku.

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz