Jsme kreativní Jsme pro život

Proč má Čína zájem na selekci lidských embryí?

31/08/2017, BioEdge.org, repromeda.cz

Obrovský nárůst preimplantační genetické diagnostiky zaznamenali poslední dobou v Číně. V pětiletém plánu ekonomického rozvoje označila vláda reprodukční medicínu dokonce za prioritu. V roce 2004 měly licenci na provádění preimplantační diagnostiky pouze čtyři reprodukční kliniky, nyní jich je čtyřicet. Co způsobilo takový nárůst?

Nedávno Čína slevila ze své politiky jednoho dítěte a mnozí manželé touží po druhém dítěti. Některé ženy ale nemohou např. z důvodu vyššího věku přirozeně otěhotnět, a tak volí početí dítěte ve zkumavce. To s sebou přináší vyšší riziko vývojových vad, proto je zapotřebí testovat vyrobená lidská embrya ještě před implantací, aby se zabránilo narození případných postižených dětí. Reprodukční kliniky mohou provádět skríning pouze na závažná onemocnění. Nesmějí provádět selekci na základě pohlaví nebo fyzických vlastností, jako je výška či IQ.

Číňané většinou v preimplantační diagnostice nespatřují žádný etický problém, kdežto na západě se k ní lidé staví stále rezervovaně. Obávají se vytvoření elitní genetické třídy. Kritici hovoří o riskantním plánu vedoucím k eugenice spojované s nacistickým Německem a rasovými čistkami. Čína takovou zkušenost nemá. Čínský výraz pro eugeniku "yousheng" (doslova "nejlepší pěstování") má pozitivní význam - např. nekouřit v těhotenství nebo porodit kvalitnější děti. Číňané nemají preimplantační diagnostiku zařazenou jako otázku etiky, ale medicíny. "Existují etické problémy, ale když jde o vymýcení nemoci, je to pro společnost dobré," říká lékařka Qiao Jie, reprodukční specialistka a primářka gynekologicko-porodnického oddělení 3. fakultní nemocnice Pekingské univerzity.

Co to je preimplantační diagnostika?
Preimplantační genetická diagnostika je metoda používaná při asistované reprodukci. Lékaři vyberou tzv. „zdravé“ embryo bez konkrétní genetické zátěže ještě před jeho přenosem do dělohy matky. Tím má být vyloučeno riziko, že uměle počaté dítě ponese sledovanou genetickou zátěž.

Brněnská klinika reprodukční medicíny Repromeda na svém webu uvádí: "Pár proto nemusí řešit případná úskalí spojená s umělým přerušením těhotenství, která v praxi znamenají jak etická dilemata a psychickou zátěž pro celý pár, tak zdravotní komplikace pro ženu. Umělé přerušení těhotenství také může mít neblahý vliv na pozdější schopnost páru znovu otěhotnět."

Celá procedura probíhá tak, že jsou "ženě po hormonální stimulaci odebrána vajíčka, následně oplozena a po pětidenní kultivaci embryí je pomocí mikromanipulátoru z vyvíjejícího se embrya bioptována (odebrána) skupina cca sedmi buněk. Tato metoda je k embryu velice šetrná a nepředstavuje žádné riziko pro budoucí plod" - stojí na webu centra Repromeda.

Všechna "nevyhovující" embrya jsou zlikvidována, a to ve stadiu blastocysty (5ti nebo 6ti denní embryo), nevyužitá "zdravá" embrya jsou zamrazena.

Co můžete udělat hned teď

Dejte najevo svůj postoj k nenarozeným dětem. Pošleme vám malé ručičky k připnutí na oděv. Jasně! Pošlete mi je

Zůstaneme v kontaktu?

Stačí vyplnit váš e-mail. Není ale nad papír. Rádi vám budeme zasílat poštou náš časopis. Určitě v něm najdete inspiraci.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Výzkum na tkáních potracených dětí
Lishan Su na Severokarolínské univerzitě v Chapel Hill každý měsíc obdrží malou zkumavku obloženou ledem. V ní se nachází kus jater z těla dítěte potraceného ve 14. až 19. týdnu těhotenství. Játra rozemele, odstředí, extrahuje a čistí jaterní a krvetvorné kmenové buňky.
Vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění u dětí počatých po asistované reprodukci
První studie dětí počatých prostřednictvím asistované reprodukce prokázaly, že tyto děti jsou vystaveny kromě vyššího rizika předčasného porodu a nižší porodní hmotnosti také vyššímu riziku kardiovaskulárních problémů či cukrovky.
Senát schválil pietní zacházení s těly dětí zemřelých před narozením
Senát schválil zákon o pohřebnictví, který mj. garantuje pietní zacházení s těly nenarozených dětí. Pro zákon hlasovalo 59 přítomných senátorů, proti nebyl nikdo, devět se zdrželo. Podle zákona budou všechna těla dětí nad 500 g pohřbena buď rodiči nebo pohřeb zajistí obec. Má-li tělíčko méně než půl kila a rodiče nepožádají do 96 hodin o jeho vydání, je garantováno důstojné zpopelnění v krematoriu. Zákon o pohřebnictví připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj a Poslanecká sněmovna jej schválila koncem dubna.
O prenatální diagnostice se Zdeňkou Rybovou na ČT 2
Křesťanský magazín věnuje jeden díl prenatální diagnostice. Se zkušenostmi vystoupí také Zdeňka Rybová z Hnutí Pro život ČR, zakladatelka Linky pomoci. Pořad bude vysílán v neděli 18. června od 12.25 na ČT2.
Žena a spermobanka nejsou rodina
Poslanecká sněmovna projednávala novelu zákona o specifických zdravotních službách. Jitka Chalánková (TOP90) a Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) usilovali během jednání o napravení alespoň některých procesů, které se dějí během umělého oplození.
Duši neprodám, ale dítě vám porodím
"Duši neprodám" je televizní dokument režisérky Evy Tomanové o třech ženách, které za úplatu porodily cizím lidem dítě. Tzv. náhradní mateřství či spíše výměnný obchod není v České republice upraven zákonem a funguje tak na hraně zákona podle úsloví „co není zakázáno, to je dovoleno“.
Hledám dělohu k pronájmu. Zn. pouze kvalitní nabídky
Problém tzv. náhradního mateřství a obchodování s dětmi se stává čím dál akutnějším. Touha mít dítě spojená s neochotou přijmout vlastní neplodnost dává vznikat situacím, kdy s nenarozeným dítětem i s matkou „nositelkou“ je obchodováno jako se zbožím.
Asistovaná reprodukce – obchod až na prvním místě
Nenaplněná touha po dítěti představuje velikou bolest a zátěž pro vztah, často i pro širší rodinu. Proto se oprávněně hledá, jak danou situaci řešit. K řešení neplodnosti je však potřeba přistupovat zodpovědně, s vědomím možných morálních a zdravotních důsledků. Obor umělého oplodnění je dnes zároveň výnosný sektor podnikání s ročním obratem kolem čtyř miliard korun.

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz