Jsme kreativní Jsme pro život

Budapešť hostila kongres o demografii, rodině a úctě k životu

30/05/2017, HPŽ ČR

Maďarská vláda v čele s premiérem Viktorem Orbánem uspořádala koncem května v Budapešti světový summit o demografii, rodině a úctě k životu. Na organizaci se podíleli Světový kongres rodin, Evropské fórum Jeden z nás či CitizenGo. Zúčastnily se tisíce lidí z celého světa včetně zástupců z Hnutí Pro život ČR - politici, vědci, náboženští představitelé, experti z neziskového sektoru i řadoví občané.

Summit zahájilo 2. Budapešťské fórum o demografii, které otevřel maďarský premiér Viktor Orbán. Představil prorodinná opatření maďarské vlády a konstatoval prozatímní výsledky v konkrétních statistických číslech. Maďarská vláda se jeho ústy znovu postavila proti diktátu Evropské unie, pro kterou je otázka rodiny založené na manželství muže a ženy a vychovávající děti rozmělněna do ideologie genderu a homolobby. Zástupci vlád zemí Polska, Maďarska, Německa, Makedonie, Chorvatska, dále významné osobnosti neziskového sektoru z Francie, USA, Španělska, Belgie, Slovenska, Lotyšska či Itálie představili své země v otázce péče o rodiny a demografickou situaci a předložili dobré příklady z praxe, aby tak povzbudili další země.

Setkání v Budapešti pokračovalo 11. Světovým kongresem rodin. Vůbec první Světový kongres rodin se konal v roce 1997 v Praze. Jeho stěžejními tématy po celá dvě desetiletí zůstávají podpora manželství, rodiny, výchovy dětí v rodině včetně podpory široké dostupnosti domácího vzdělávání, úcta k lidskému životu od početí do přirozené smrti, zapojení mladých, povzbuzení politiků a vedoucích neziskových organizací, které pracují ve společnosti coby filtr proti hlavnímu proudu politických kroků, jež destabilizují a zeslabují postavení rodiny ve společnosti kvůli politické korektnosti.

Budapešť hostila také 2. fórum Evropské federace Jeden z nás, na němž se sešli evropští a národní politici, experti na zdravotnictví a etiku. Společně se zamýšleli nad výzvami současného světa, kterým čelí ochrana života. Fórum oživilo debatu o otázkách kultury života zejména v Evropě a poukázalo na silné hodnoty, které jsou v popředí debaty o ochraně lidského života. Účastníci poslali vládám vzkaz, aby se zaměřily na opatření a nástroje, které povedou k větší ochraně lidského života od početí do přirozené smrti.

Události v Budapešti vyvrcholily v centru města Festivalem pro rodinu, který uspořádala maďarská vláda.

Co můžete udělat hned teď

Dejte najevo svůj postoj k nenarozeným dětem. Pošleme vám malé ručičky k připnutí na oděv. Jasně! Pošlete mi je

Zůstaneme v kontaktu?

Stačí vyplnit váš e-mail. Není ale nad papír. Rádi vám budeme zasílat poštou náš časopis. Určitě v něm najdete inspiraci.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Třetí dítě? Cikáni? Ne, především vzdělaní
„Hodně dětí mají prý jen pitomci!“ Tak se jmenuje článek, který napsal nedávno do časopisu Reflex ekonom Vladimír Pikora. Jistě to nemyslel vážně – se svou manželkou, také ekonomkou Markétou Šichtařovou, mají totiž pět dětí. Narážel ale na známou, a bohužel stále rozšířenou představu, že hodně dětí mají jen „cikáni a katolíci“.
Nová studie: Každá druhá země na světě vymírá. Prý se máme radovat
Vědci ke svému překvapení zjistili, že od roku 1950 se výrazně propadl počet narozených dětí. Propad úhrnné plodnosti ukazuje, že v polovině zemí světa chybí děti pro zachování populace. Vědci na základě studie financované Billem Gatesem považují vymírání lidstva za úspěch, protože odráží ekonomický růst a je přínosné pro životní prostředí.
Rodiny jsou bohatstvím národa, které nikdy nic nenahradí
Aliance pro rodinu pořádá v sobotu 12. srpna v Praze Den pro rodinu. Jeho součástí bude i Pochod pro rodinu centrem hlavního města. Akce chce upozornit společnost na nedoceněnou roli rodiny, kde se matky a otcové obětavě starají o své děti, a poděkovat jim za jejich péči.
Loni se narodilo opět více dětí, stále jich však chybí 35 tisíc
Český statistický úřad zveřejnil předběžnou statistiku provedených umělých potratů za rok 2016, kdy bylo zabito 20 300 dětí před narozením. Zároveň přibylo narozených dětí, celkem se v roce 2016 narodilo 112 663 dětí. Stále však chybí 35 tisíc dětí.
Rodí se více dětí, ženy hormonálku odmítají
Statistiky potratů za rok 2014 a 2015 zveřejněné Ústavem zdravotnických informací a statistiky opět ukazují, že na pokles potratů nemá primární vliv antikoncepce, ale společenské klima. Potraty klesají, klesá i užívání antikoncepce, zatímco porodnost mírně stoupá.
Polský prezident podepsal zákon pro život
Polský prezident Andrzej Duda podepsal zákon na podporu těhotných žen a rodiny "Pro život" ("Za życiem"). Jedná se o komplexní program podpory rodin očekávající narození nevyléčitelně nemocného dítěte.
V České republice chybí minimálně 38 tisíc dětí
Český statistický úřad zveřejnil statistiku provedených umělých potratů za rok 2015, kdy bylo zabito 20 393 dětí před narozením. Je to o 1500 méně než v roce 2014 a zároveň nejméně od roku 1958, kdy byly v ČR potraty zavedeny. Tato čísla se dají přirovnat např. k počtu obyvatel Jindřichova Hradce. Hnutí Pro život ČR je přesvědčeno, že ke snížení potratů na žádost dochází především vlivem větší informovanosti o jejich následcích a zodpovědnějšího přístupu společnosti k počatému dítěti.
Změna čínské politiky jednoho dítěte
Čínská komunistická strana oznámila v plánech na další pětiletku návrh změny dlouholeté politiky jednoho dítěte. Všichni manželé by mohli mít dvě děti. Opatření má platit od března příštího roku.

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz