Jsme kreativní Jsme pro život

Cesty k přirozenému početí dítěte

21/10/2016, HPŽ ČR

NAPROHELP - Jako alternativa k masově propagovanému umělému oplodnění stojí neohroženě gynekoložka MUDr. Ludmila Lázničková z brněnského CENAPu. Snaží se pomoci neplodným párům a má dokonce mnohem větší úspěchy než IVF kliniky!

Mohla byste nám ve zkratce představit svou metodu NAPROHELP?

NAPROHELP představuje pomoc při přirozeném procesu početí. Manželé se naučí orientovat ve společné plodnosti na základě symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství (STM PPR), která je odborně vypracovaná a při tom snadno pochopitelná. Zásadou NAPROHELP je nepoškozovat zdraví a respektovat přirozenost, jedinečnost cyklu každé ženy. Zásadně nepoužíváme léky na stimulaci ovulace (typu Clostylbegyt) pro jejich vedlejší účinky na zdraví ženy a možný potratový účinek. Nepoužívají se léky na vyvolání ovulace (typu Pregnyl). V rámci NAPROHELP se též nepoužívá žádná esoterika, homeopatie a podobné přístupy spojené s magií.

Je to tedy metoda, kdy se zdravým způsobem pomáhá na cestě k přirozenému a vědomému početí dítěte.

Na svých stránkách uvádíte úspěšnost léčby 83 % (85 ze 102 klientek během cca 5 let). Jak často se jedná o případy, kdy žena/pár spíše jen nerozumí své plodnosti a nemají žádný zásadní fyziologický problém, který by bránil otěhotnění? 

Těch 102 žen jsou pacientky naší ambulance, které přišly s nechtěnou neplodností trvající již nejméně rok. Mnohé za sebou měly různé anabáze – od stimulací ovulace až po praktiky umělého oplodnění.

Domnívám se, že většina lidí, kteří přicházejí do reprodukčních center a podstupují umělé oplodnění, opravdu nic netuší o přirozených zákonitostech společné plodnosti.

Jaké jsou nejčastější příčiny poruch plodnosti žen a mužů? Jakým způsobem je léčíte nejčastěji?

Nejčastěji bývá ženami uváděna anovulace, ale těch žen, které opravdu neovulují, je naprosté minimum. Zda a kdy ve skutečnosti ovulace probíhá, to se právě dá zjistit na základě STM PPR. A pokud opravdu ovulace neprobíhá, je nutné hledat příčiny, ty léčit, a ne tělo znásilňovat a poškozovat. U mnohých se zjistilo, že vlastně žádnou další léčbu nepotřebují. Jen je potřebné akceptovat, že u nich ovulace probíhá okolo 25. dne cyklu a že tedy jejich 40 denní cykly jsou naprosto v pořádku a že jsou zdravé. U některých jsme dál museli pátrat, léčit. Nejčastěji se jedná o poruchy štítné žlázy, které jsou ve spolupráci s endokrinology zvládnutelné. Pak když si přály dítě, tak již bez problémů otěhotněly.

I muž může mít své „problémy“ – hormonální, různé interní nemoci, poruchy výživy, životosprávy – které, pokud se neřeší a neléčí, mohou být příčinou snížené plodnosti. Někdy se neobejdeme bez kvalitního urologického vyšetření a případné operace.

Z dalších příčin nelze podceňovat otázku neřešených zánětů, a to u obou. Jsou i některé specifické situace, jako třeba imunologické problémy, ale i ty mají svoje řešení. Stejně tak otázka myomů, polypů, endometriózy a dalších specifických diagnóz, které ale již nemá smysl v tomto obecném článku rozebírat. I tyto situace je možné řešit bez poškozování zdraví umělými hormony.

Při léčbě je důležitá i rodinná anamnéza, která může odhalit skryté, dosud neobjasněné zdravotní problémy.

Je znalost symptotermální metody skutečně tak zásadní?

Pokud dojde k početí okolo 25. dne, je to 11 dnů rozdíl oproti obecnému zažitému předpokladu v gynekologických ambulancích, že k početí dochází 14. den cyklu. Na začátku těhotenství se miminko vyvíjí velice dynamicky. Pokud se jedná o 8. týden těhotenství, dítě je měřitelné na centimetry. Jiný je obraz v 6. týdnu, kdy miminko je spíš jen taková čárečka na ultrazvukovém obraze. A pak se pro údajné zamlklé těhotenství zabije miminko, které jen bylo počato později. Naopak žena, která ví, jak dlouho je těhotná, nenechá se pak zmanipulovat k mylným závěrům, které může ultrazvukové vyšetření v gynekologické ambulanci přinést.

Neznalost STM PPR mívá za příčinu nesprávné stanovení termínu porodu. A pak nastávají dramata na porodním sále. Žena po 40. týdnu dle ultrazvuku se v systému současného zdravotnictví ocitne pod tlakem k podstoupení vyvolání porodu. A přitom podle skutečného termínu početí zjištěného podle STM PPR žena rodí předčasně.

Jaké řešení nabídnout, pokud žena (muž) je opravdu nevyléčitelně neplodná?

Domnívám se, že skutečná neplodnost, v některé literatuře označovaná jako sterilita (oproti infertilitě, která léčitelná je), může být velikou výzvou buď k osvojení dítěte, nebo případně k naplnění svého života, manželství jinak.

Kontakt:
Centrum naděje a pomoci, MUDr. Ludmila Lázničková

Co můžete udělat hned teď

Dejte najevo svůj postoj k nenarozeným dětem. Pošleme vám malé ručičky k připnutí na oděv. Jasně! Pošlete mi je

Zůstaneme v kontaktu?

Stačí vyplnit váš e-mail. Není ale nad papír. Rádi vám budeme zasílat poštou náš časopis. Určitě v něm najdete inspiraci.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Nové statistiky asistované reprodukce - léčba příčin neplodnosti stále popelkou
Z aktuálních statistik zveřejněných Ústavem zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že v roce 2016 se prostřednictvím technik asistované reprodukce narodilo 4 504 dětí, z nichž 48 % prošlo procesem zmrazení. Průměrná úspěšnost porodit dítě z jednoho cyklu byla 11 %. Léčba příčin neplodnosti párů u gynekologů a urologů již prakticky zcela ustoupila technikám asistované reprodukce.
Bylo to čtvrté miminko ze Slovenska, z Čech prý zatím žádné neměli
Milan a Renáta Labantovi žijí na Slovensku. Mají dvě děti, dceru Kristýnku (2 roky) a syna Martínka (5 měsíců). O život svého syna bojovali s pomocí slovenských a švýcarských lékařů již před jeho narozením.
Konference o právní ochraně osob před narozením
Sedmý ročník konference "Nejmenší z nás: Právní ochrana osob před narozením" se uskuteční ve čtvrtek 18. října 2018 v Brně na Fakultě stavební VUT, budova A. Koná se pod záštitami prezidenta České republiky Miloše Zemana a děkanky Právnické fakulty Masarykovy univerzity Markéty Selucké.
Myslím, že Markétka je šťastná
Na narození Markétky jsme se těšili. První těhotenství bylo komplikované. Syn Míra se narodil necelé tři měsíce před termínem a měl řadu zdravotních komplikací. Plánovali jsme, že na podruhé si to užijeme v pohodě jako "normální" rodiny.
Možnosti prenatální léčby
Poměrně často se setkáváme s pojmem prenatální diagnostika, která slouží ke zjištění možných onemocnění dítěte už během nitroděložního vývoje. Méně známý, ale v moderní medicíně teoreticky i prakticky existující, je termín prenatální léčba.
Výzkum na tkáních potracených dětí
Lishan Su na Severokarolínské univerzitě v Chapel Hill každý měsíc obdrží malou zkumavku obloženou ledem. V ní se nachází kus jater z těla dítěte potraceného ve 14. až 19. týdnu těhotenství. Játra rozemele, odstředí, extrahuje a čistí jaterní a krvetvorné kmenové buňky.
Vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění u dětí počatých po asistované reprodukci
První studie dětí počatých prostřednictvím asistované reprodukce prokázaly, že tyto děti jsou vystaveny kromě vyššího rizika předčasného porodu a nižší porodní hmotnosti také vyššímu riziku kardiovaskulárních problémů či cukrovky.
Proč má Čína zájem na selekci lidských embryí?
Obrovský nárůst preimplantační genetické diagnostiky zaznamenali poslední dobou v Číně. V pětiletém plánu ekonomického rozvoje označila vláda reprodukční medicínu dokonce za prioritu. V roce 2004 měly licenci na provádění preimplantační diagnostiky pouze čtyři reprodukční kliniky, nyní jich je čtyřicet. Co způsobilo takový nárůst?

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz