Jsme kreativní Jsme pro život

Duši neprodám, ale dítě vám porodím

23/11/2016, ceskatelevize.cz, lidovky.cz

"Duši neprodám" je televizní dokument režisérky Evy Tomanové o třech ženách, které za úplatu porodily cizím lidem dítě. Tzv. náhradní mateřství či spíše výměnný obchod není v České republice upraven zákonem a funguje tak na hraně zákona podle úsloví „co není zakázáno, to je dovoleno“.

Režisérka Eva Tomanová chtěla zjistit, co všechno jsou lidé ochotni prodat, když se dostanou do finanční nouze, a jak mohou ženy porodit dítě a odevzdat ho cizím lidem. Našla tři ženy, které souhlasily s natáčením.

První žena, přestože má vlastní rodinu, zkouší už podruhé za úplatu odnosit dítě počaté umělým oplodněním z cizích pohlavních buněk. Rozhodla se tak proto, aby mohla zůstat doma a k tomu získat tři sta tisíc korun od objednatelů dítěte. První takové těhotenství skončilo potratem, druhé těhotenství skončilo porodem, ale s podezřením, že holčička má Downův syndrom, a nebylo jisté, jestli ji objednatelé vůbec budou chtít. Podezření se nakonec nepotvrdilo, ale ani manžel ženy ani její děti nebyli z celé situace nadšení.

Druhá žena ještě studuje. Po vynuceném umělém potratu si chtěla vyléčit svědomí a cizím lidem pomoci k dítěti. Protože objednávající žena nemohla poskytnout vlastní vajíčka, dítě je biologicky její vlastní. Po porodu se navíc ukázalo, že objednávající žena je závislá na lécích. Dítě proto zůstalo u matky, která odmítla se jej vzdát a právně se soudí s biologickým otcem dítěte, aby jej mohla vychovávat sama, protože objednatelé se mezitím rozvedli.

Poslední žena samoživitelka s jedním vlastním dítětem shání budoucí rodiče na inzerát. V dokumentu se jedná už o druhé dítě, které za úplatu odnosí, na závěr je těhotná na objednávku potřetí. Ze získaných peněz chce jít na plastiku.

Režisérka dokumentu "Duši neprodám" Eva Tomanová v jednom rozhovoru připouští, s jakou naivitou do natáčení šla a přirovnává ji k naivitě těch, kteří podstoupí celý proces tzv. náhradního mateřství: "Vůbec mě nenapadlo, že by se mohlo narodit dítě, které by nemuselo být úplně zdravé. Nebo že by se rodina mohla rozpadnout. Přineslo to až natáčení."

Co můžete udělat hned teď

Dejte najevo svůj postoj k nenarozeným dětem. Pošleme vám malé ručičky k připnutí na oděv. Jasně! Pošlete mi je

Zůstaneme v kontaktu?

Stačí vyplnit váš e-mail. Není ale nad papír. Rádi vám budeme zasílat poštou náš časopis. Určitě v něm najdete inspiraci.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Nové statistiky asistované reprodukce - léčba příčin neplodnosti stále popelkou
Z aktuálních statistik zveřejněných Ústavem zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že v roce 2016 se prostřednictvím technik asistované reprodukce narodilo 4 504 dětí, z nichž 48 % prošlo procesem zmrazení. Průměrná úspěšnost porodit dítě z jednoho cyklu byla 11 %. Léčba příčin neplodnosti párů u gynekologů a urologů již prakticky zcela ustoupila technikám asistované reprodukce.
Bylo to čtvrté miminko ze Slovenska, z Čech prý zatím žádné neměli
Milan a Renáta Labantovi žijí na Slovensku. Mají dvě děti, dceru Kristýnku (2 roky) a syna Martínka (5 měsíců). O život svého syna bojovali s pomocí slovenských a švýcarských lékařů již před jeho narozením.
Konference o právní ochraně osob před narozením
Sedmý ročník konference "Nejmenší z nás: Právní ochrana osob před narozením" se uskuteční ve čtvrtek 18. října 2018 v Brně na Fakultě stavební VUT, budova A. Koná se pod záštitami prezidenta České republiky Miloše Zemana a děkanky Právnické fakulty Masarykovy univerzity Markéty Selucké.
Myslím, že Markétka je šťastná
Na narození Markétky jsme se těšili. První těhotenství bylo komplikované. Syn Míra se narodil necelé tři měsíce před termínem a měl řadu zdravotních komplikací. Plánovali jsme, že na podruhé si to užijeme v pohodě jako "normální" rodiny.
Možnosti prenatální léčby
Poměrně často se setkáváme s pojmem prenatální diagnostika, která slouží ke zjištění možných onemocnění dítěte už během nitroděložního vývoje. Méně známý, ale v moderní medicíně teoreticky i prakticky existující, je termín prenatální léčba.
Výzkum na tkáních potracených dětí
Lishan Su na Severokarolínské univerzitě v Chapel Hill každý měsíc obdrží malou zkumavku obloženou ledem. V ní se nachází kus jater z těla dítěte potraceného ve 14. až 19. týdnu těhotenství. Játra rozemele, odstředí, extrahuje a čistí jaterní a krvetvorné kmenové buňky.
Vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění u dětí počatých po asistované reprodukci
První studie dětí počatých prostřednictvím asistované reprodukce prokázaly, že tyto děti jsou vystaveny kromě vyššího rizika předčasného porodu a nižší porodní hmotnosti také vyššímu riziku kardiovaskulárních problémů či cukrovky.
Proč má Čína zájem na selekci lidských embryí?
Obrovský nárůst preimplantační genetické diagnostiky zaznamenali poslední dobou v Číně. V pětiletém plánu ekonomického rozvoje označila vláda reprodukční medicínu dokonce za prioritu. V roce 2004 měly licenci na provádění preimplantační diagnostiky pouze čtyři reprodukční kliniky, nyní jich je čtyřicet. Co způsobilo takový nárůst?

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz