Jsme kreativní Jsme pro život

Duši neprodám, ale dítě vám porodím

23/11/2016, ceskatelevize.cz, lidovky.cz

"Duši neprodám" je televizní dokument režisérky Evy Tomanové o třech ženách, které za úplatu porodily cizím lidem dítě. Tzv. náhradní mateřství či spíše výměnný obchod není v České republice upraven zákonem a funguje tak na hraně zákona podle úsloví „co není zakázáno, to je dovoleno“.

Režisérka Eva Tomanová chtěla zjistit, co všechno jsou lidé ochotni prodat, když se dostanou do finanční nouze, a jak mohou ženy porodit dítě a odevzdat ho cizím lidem. Našla tři ženy, které souhlasily s natáčením.

První žena, přestože má vlastní rodinu, zkouší už podruhé za úplatu odnosit dítě počaté umělým oplodněním z cizích pohlavních buněk. Rozhodla se tak proto, aby mohla zůstat doma a k tomu získat tři sta tisíc korun od objednatelů dítěte. První takové těhotenství skončilo potratem, druhé těhotenství skončilo porodem, ale s podezřením, že holčička má Downův syndrom, a nebylo jisté, jestli ji objednatelé vůbec budou chtít. Podezření se nakonec nepotvrdilo, ale ani manžel ženy ani její děti nebyli z celé situace nadšení.

Druhá žena ještě studuje. Po vynuceném umělém potratu si chtěla vyléčit svědomí a cizím lidem pomoci k dítěti. Protože objednávající žena nemohla poskytnout vlastní vajíčka, dítě je biologicky její vlastní. Po porodu se navíc ukázalo, že objednávající žena je závislá na lécích. Dítě proto zůstalo u matky, která odmítla se jej vzdát a právně se soudí s biologickým otcem dítěte, aby jej mohla vychovávat sama, protože objednatelé se mezitím rozvedli.

Poslední žena samoživitelka s jedním vlastním dítětem shání budoucí rodiče na inzerát. V dokumentu se jedná už o druhé dítě, které za úplatu odnosí, na závěr je těhotná na objednávku potřetí. Ze získaných peněz chce jít na plastiku.

Režisérka dokumentu "Duši neprodám" Eva Tomanová v jednom rozhovoru připouští, s jakou naivitou do natáčení šla a přirovnává ji k naivitě těch, kteří podstoupí celý proces tzv. náhradního mateřství: "Vůbec mě nenapadlo, že by se mohlo narodit dítě, které by nemuselo být úplně zdravé. Nebo že by se rodina mohla rozpadnout. Přineslo to až natáčení."

Co můžete udělat hned teď

Dejte najevo svůj postoj k nenarozeným dětem. Pošleme vám malé ručičky k připnutí na oděv. Jasně! Pošlete mi je

Zůstaneme v kontaktu?

Stačí vyplnit váš e-mail. Není ale nad papír. Rádi vám budeme zasílat poštou náš časopis. Určitě v něm najdete inspiraci.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Výzkum na tkáních potracených dětí
Lishan Su na Severokarolínské univerzitě v Chapel Hill každý měsíc obdrží malou zkumavku obloženou ledem. V ní se nachází kus jater z těla dítěte potraceného ve 14. až 19. týdnu těhotenství. Játra rozemele, odstředí, extrahuje a čistí jaterní a krvetvorné kmenové buňky.
Vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění u dětí počatých po asistované reprodukci
První studie dětí počatých prostřednictvím asistované reprodukce prokázaly, že tyto děti jsou vystaveny kromě vyššího rizika předčasného porodu a nižší porodní hmotnosti také vyššímu riziku kardiovaskulárních problémů či cukrovky.
Proč má Čína zájem na selekci lidských embryí?
Obrovský nárůst preimplantační genetické diagnostiky zaznamenali poslední dobou v Číně. V pětiletém plánu ekonomického rozvoje označila vláda reprodukční medicínu dokonce za prioritu. V roce 2004 měly licenci na provádění preimplantační diagnostiky pouze čtyři reprodukční kliniky, nyní jich je čtyřicet. Co způsobilo takový nárůst?
Senát schválil pietní zacházení s těly dětí zemřelých před narozením
Senát schválil zákon o pohřebnictví, který mj. garantuje pietní zacházení s těly nenarozených dětí. Pro zákon hlasovalo 59 přítomných senátorů, proti nebyl nikdo, devět se zdrželo. Podle zákona budou všechna těla dětí nad 500 g pohřbena buď rodiči nebo pohřeb zajistí obec. Má-li tělíčko méně než půl kila a rodiče nepožádají do 96 hodin o jeho vydání, je garantováno důstojné zpopelnění v krematoriu. Zákon o pohřebnictví připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj a Poslanecká sněmovna jej schválila koncem dubna.
O prenatální diagnostice se Zdeňkou Rybovou na ČT 2
Křesťanský magazín věnuje jeden díl prenatální diagnostice. Se zkušenostmi vystoupí také Zdeňka Rybová z Hnutí Pro život ČR, zakladatelka Linky pomoci. Pořad bude vysílán v neděli 18. června od 12.25 na ČT2.
Žena a spermobanka nejsou rodina
Poslanecká sněmovna projednávala novelu zákona o specifických zdravotních službách. Jitka Chalánková (TOP90) a Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) usilovali během jednání o napravení alespoň některých procesů, které se dějí během umělého oplození.
Hledám dělohu k pronájmu. Zn. pouze kvalitní nabídky
Problém tzv. náhradního mateřství a obchodování s dětmi se stává čím dál akutnějším. Touha mít dítě spojená s neochotou přijmout vlastní neplodnost dává vznikat situacím, kdy s nenarozeným dítětem i s matkou „nositelkou“ je obchodováno jako se zbožím.
Asistovaná reprodukce – obchod až na prvním místě
Nenaplněná touha po dítěti představuje velikou bolest a zátěž pro vztah, často i pro širší rodinu. Proto se oprávněně hledá, jak danou situaci řešit. K řešení neplodnosti je však potřeba přistupovat zodpovědně, s vědomím možných morálních a zdravotních důsledků. Obor umělého oplodnění je dnes zároveň výnosný sektor podnikání s ročním obratem kolem čtyř miliard korun.

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz