Jsme kreativní Jsme pro život

Gatesova nadace prodává antikoncepci za jeden dolar

16/11/2014, BBC

Nadace Billa Gatese se chystá v 69 nejchudších zemích světa prodávat antikoncepci za jeden dolar. Jedná se o speciální jednoduchou injekci s malou jehlou bez tradiční stříkačky z dílny farmaceutické firmy Pfizer. Na kampani se podílí také velká britská nadace Childrens Investment Fund Foundation.

Technologie byla původně použita v Indonésii při očkování proti žloutence typu B. Nyní je stejná technologie zkoušena na chudých ženách v Burkině Faso při jednorázovém podání antikoncepce Sayana Press. Aplikace bez tradiční stříkačky je pro zdravotní pracovníky údajně jednodušší. Stačí zmáčknout plastovou bublinu a žena dostane dávku hormonů na tři měsíce. Další výhodou je prý i fakt, že injekce se aplikuje do paže, a ne do hýždě nebo stehna, což vyžaduje od žen vyhrnutí šatů. Do budoucna výrobce plánuje, že by si ženy injekci aplikovaly samy.

V Burkině Faso má žena průměrně šest dětí. Během posledních deseti let se užívání antikoncepce v Africe zdvojnásobilo na 26%. Dalšími zeměmi, kde je plánován prodej antikoncepce Sayana Press, jsou Niger, Senegal a Uganda. Podle organizací, které stojí za kampaní, kterákoliv antikoncepce zachraňuje životy žen, protože by jinak byly nuceny podstupovat zpackané potraty, při nichž by se rodily živé děti. Jedno z jejich hesel je: "Zdravější matky = zdravější děti a větší šance přežití dětí."

Antikoncepce Sayana, která je registrována i v ČR, je - jako každá hormonální antikoncepce - také potenciálně abortivní. Každá antikoncepce má i řadu vedlejších účinků a kontraindikací, na které se většinou žen v Africe nikdo neptá a o nichž je nikdo neinformuje. Proto řešení, které nabízí Gatesova nadace a její partneři ženám v nejchudších zemích světa, je velmi špatné. Účelnější by byla pomoc ekonomice a to zejména v rozvojových zemích, kde děti jsou zárukou sociálního zabezpečení. Distribuce antikoncepce sice povede k nižší porodnosti, ale lidé budou stále žít v chudobě.

Co můžete udělat hned teď

Dejte najevo svůj postoj k nenarozeným dětem. Pošleme vám malé ručičky k připnutí na oděv. Jasně! Pošlete mi je

Zůstaneme v kontaktu?

Stačí vyplnit váš e-mail. Není ale nad papír. Rádi vám budeme zasílat poštou náš časopis. Určitě v něm najdete inspiraci.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Brání ovulaci i zahnízdění počatého dítěte
Podle oficiálních statistik klesá počet umělých potratů i počet uživatelek hormonální antikoncepce. Zároveň však výrazně stoupá prodej postkoitální antikoncepce. V roce 2016 bylo prodáno celkem 84 475 balení. V roce 2015 to bylo 76 518 balení a před uvolněním tablet do volného prodeje v roce 2011 bylo v roce 2010 prodáno 43 661 balení. Postkoitální antikoncepce obsahuje výrazně větší dávky hormonů než běžná hormonální antikoncepce.
Antikoncepční ruleta aneb když otěhotnět je riskantní
"Dobrý den, moc Vás prosím o pomoc. Je mi 17 a v pátek jsem zjistila, že jsem těhotná. Neberu antikoncepci, protože se mi to používání chemie nezdá, a proto používáme kondom. Využili jsme teda jeho jenom desetiprocentní šanci otěhotnět. Ale zrovna na nás to vyšlo. Ví o tom máma i babička..." A. D.
Američtí zaměstnavatelé už nemusí svým zaměstnancům hradit antikoncepci, potratové tablety a sterilizaci
Ministerstvo zdravotnictví USA oznámilo, že zaměstnavatelé už nemusí hradit svým zaměstnancům v rámci zdravotního pojištění antikoncepci, potratové tablety nebo sterilizaci, pokud je to v rozporu s jejich náboženským vyznáním nebo morálními zásadami.
Polské lékárny pro život neprodávají antikoncepci, odvolávají se na výhradu svědomí
Filosofie tzv. lékáren pro život staví na výhradě svědomí a v jejich sortimentu chybí antikoncepce. Takových lékáren je v sousedním Polsku stále více. Neprodávají ani kondomy nebo tzv. "pilulky po". Podporuje je Sdružení polských katolických lékárníků.
FDA zkoumá sterilizační metodu Essure
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) znovu zkoumá bezpečnost sterilizační metody Essure. Spirálovité implantáty Essure schválily USA v roce 2002, nabízeny jsou i v ČR.
Hormonální antikoncepce: Známá i neznámá
Spolek Lékárníci pro život připravil informační leták s názvem "Hormonální antikoncepce: Známá i neznámá". Je určen ke zlepšení informovanosti široké veřejnosti o rizicích hormonální antikoncepce i o alternativě k ní.
Španělsko: Lékárníci nemusejí prodávat postkoitální antikoncepci
Španělský ústavní soud potvrdil právo lékárníků odvolat se na výhradu svědomí a odmítnout prodávat postkoitální antikoncepci. Rozhodnutí se opírá o svobodu vyznání a svědomí ve španělské ústavě.
iDnes: Varování před hormonální antikoncepcí
Server iDnes zveřejnil článek varující před riziky hormonální antikoncepce. Desetina českých žen má podle VZP poruchu srážlivosti krve, která může mít v kombinaci s hormonální antikoncepcí smrtelné následky. Podle některých odborníků by lékaři měli ženám před předepsáním antikoncepce povinně provádět testy na riziko trombóz, přestože jsou finančně nákladné.

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz