Jsme kreativní Jsme pro život

Evropa přehodnocuje užívání přípravků k léčbě akné s antikoncepčními účinky

31/01/2013, SÚKL

Francouzská léková agentura oznámila, že plánuje pozastavit registraci přípravku Diane 35 a ostatních přípravků s obsahem stejných hormonů k léčbě akné, které jsou velmi často používány v celé Evropě. V České republice jsou registrovány přípravky Diane-35, Chloe, Minerva a Vreya.

Hodnocení ve Francii ukázalo, že účinnost kombinace daných hormonů k léčbě akné je jen mírná a je dostupná jiná alternativní léčba. U těchto přípravků je dlouhodobě známo mírně zvýšené riziko tromboembolií. I když to není schválená indikace, používají se také často jako antikoncepce. Děje se tak i v ČR.

V ČR bylo od roku 2008 nahlášeno 15 případů tromboembolické nemoci u žen a dívek užívajících přípravky s kombinací daných hormonů. Nahlášený výskyt je asi 5-10krát nižší než očekávaný výskyt, který se odhaduje až na 40 případů na 100 000 žen užívajících tyto přípravky během roku. Je doloženo, že nejvyšší výskyt tromboembolií je během prvního roku užívání.

Podle evropské legislativy znamená pozastavení registrace léčivého přípravku v jednom členském státu koordinovaný celoevropský postup. Francie již oznámila, že požádá Evropskou lékovou agenturu o zahájení celoevropského přehodnocení poměru přínosů a rizik přípravku Diane 35 a ostatních podobných přípravků. Jakmile Francie oficiálně požádá o zahájení tohoto přehodnocení, Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizika léčivých přípravků (PRAC) Evropské lékové agentury provede zhodnocení všech dostupných údajů o přínosech a rizicích této léčby a vydá doporučení, zda má být registrace uvedených přípravků ve všech státech EU změněna, pozastavena nebo zrušena.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv prý nemají ženy užívající tyto přípravky léčbu samovolně ukončovat.

Co můžete udělat hned teď

Dejte najevo svůj postoj k nenarozeným dětem. Pošleme vám malé ručičky k připnutí na oděv. Jasně! Pošlete mi je

Zůstaneme v kontaktu?

Stačí vyplnit váš e-mail. Není ale nad papír. Rádi vám budeme zasílat poštou náš časopis. Určitě v něm najdete inspiraci.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Brání ovulaci i zahnízdění počatého dítěte
Podle oficiálních statistik klesá počet umělých potratů i počet uživatelek hormonální antikoncepce. Zároveň však výrazně stoupá prodej postkoitální antikoncepce. V roce 2016 bylo prodáno celkem 84 475 balení. V roce 2015 to bylo 76 518 balení a před uvolněním tablet do volného prodeje v roce 2011 bylo v roce 2010 prodáno 43 661 balení. Postkoitální antikoncepce obsahuje výrazně větší dávky hormonů než běžná hormonální antikoncepce.
Antikoncepční ruleta aneb když otěhotnět je riskantní
"Dobrý den, moc Vás prosím o pomoc. Je mi 17 a v pátek jsem zjistila, že jsem těhotná. Neberu antikoncepci, protože se mi to používání chemie nezdá, a proto používáme kondom. Využili jsme teda jeho jenom desetiprocentní šanci otěhotnět. Ale zrovna na nás to vyšlo. Ví o tom máma i babička..." A. D.
Američtí zaměstnavatelé už nemusí svým zaměstnancům hradit antikoncepci, potratové tablety a sterilizaci
Ministerstvo zdravotnictví USA oznámilo, že zaměstnavatelé už nemusí hradit svým zaměstnancům v rámci zdravotního pojištění antikoncepci, potratové tablety nebo sterilizaci, pokud je to v rozporu s jejich náboženským vyznáním nebo morálními zásadami.
Polské lékárny pro život neprodávají antikoncepci, odvolávají se na výhradu svědomí
Filosofie tzv. lékáren pro život staví na výhradě svědomí a v jejich sortimentu chybí antikoncepce. Takových lékáren je v sousedním Polsku stále více. Neprodávají ani kondomy nebo tzv. "pilulky po". Podporuje je Sdružení polských katolických lékárníků.
FDA zkoumá sterilizační metodu Essure
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) znovu zkoumá bezpečnost sterilizační metody Essure. Spirálovité implantáty Essure schválily USA v roce 2002, nabízeny jsou i v ČR.
Hormonální antikoncepce: Známá i neznámá
Spolek Lékárníci pro život připravil informační leták s názvem "Hormonální antikoncepce: Známá i neznámá". Je určen ke zlepšení informovanosti široké veřejnosti o rizicích hormonální antikoncepce i o alternativě k ní.
Španělsko: Lékárníci nemusejí prodávat postkoitální antikoncepci
Španělský ústavní soud potvrdil právo lékárníků odvolat se na výhradu svědomí a odmítnout prodávat postkoitální antikoncepci. Rozhodnutí se opírá o svobodu vyznání a svědomí ve španělské ústavě.
Gatesova nadace prodává antikoncepci za jeden dolar
Nadace Billa Gatese se chystá v 69 nejchudších zemích světa prodávat antikoncepci za jeden dolar. Jedná se o speciální jednoduchou injekci s malou jehlou bez tradiční stříkačky z dílny farmaceutické firmy Pfizer. Na kampani se podílí také velká britská nadace Childrens Investment Fund Foundation.

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz