Olomouc podpořila projekt Nesoudíme. Pomáháme

Město Olomouc se připojilo k obecně prospěšnému projektu Nesoudíme. Pomáháme. Projekt nabízí pomoc ženám, které se dostaly v souvislosti s nečekaným těhotenstvím do složité životní situace. Záštitu nad projektem, jehož zřizovatelem je Hnutí Pro život ČR, převzal náměstek primátora RNDr. Ladislav Šnevajs.

Olomoucký kraj byl mezi českými a moravskými kraji v roce 2017 na 5. místě s nejmenším počtem provedených umělých potratů v poměru k živě narozeným dětem. Nejvíce umělých potratů bylo pak provedeno v Ústeckém kraji, nejméně v Kraji Vysočina.

"Projekt Nesoudíme. Pomáháme nabízí pomoc ženám, které jejich okolí nebo okolnosti nutí k podstoupení potratu. Tyto ženy získají na bezplatné lince informace o možnostech řešení jejich životní situace, včetně kontaktů na odborníky z různých oblastí, na které se mohou obrátit," říká k projektu Ladislav Šnevajs.

S projektem Nesoudíme. Pomáháme spolupracují zejména gynekologové, genetici, sociální pracovníci, psychologové, rodinní a výchovní poradci, právníci, krizoví pracovníci azylových domů či duchovní.

"Díky záštitě se zvýší povědomí o rozsahu námi nabízené pomoci a o našich službách. Oficiální podpora nám pomáhá prohloubit spolupráci s místními odborníky, se kterými můžeme lépe koordinovat pomoc v regionu při řešení jak zdravotních a psychických, tak i sociálních problémů našich klientek. Při řešení psychických problémů po potratu nyní můžeme například odkazovat na specialistku z Fakultní nemocnice Olomouc," říká k významu podpory Jaroslava Trajerová, vedoucí projektu Nesoudíme. Pomáháme.

Linku pomoci kontaktuje ročně až 400 žen; více než 70 procent z nich se cítí být pod tlakem, aby podstoupily potrat. "Těmto ženám se snažíme poskytnout veškeré informace o možných rizicích spojených s umělým potratem a o možnostech, jak řešit jejich sociální nebo osobní situaci. Druhou skupinou žen, které se na nás obracejí, jsou ženy, které trpí postabortivním syndromem, tedy psychickými problémy po potratu. Ty nastávají jak okamžitě po potratu, tak i po letech od podstoupení tohoto zákroku," říká Zdeňka Rybová, tisková mluvčí Hnutí Pro život ČR a vedoucí Linky pomoci, která pod projekt Nesoudíme. Pomáháme patří.

V Olomouckém kraji připadlo v roce 2017 na každých 100 živě narozených dětí 15,2 umělých potratů. Olomoucký kraj je s tímto počtem na 5. místě s nejmenším počtem umělých potratů v poměru k živě narozeným dětem mezi českými a moravskými kraji. Nejméně umělých potratů bylo v roce 2017 provedeno v Kraji Vysočina (13,2 na 100 živě narozených) a v Jihomoravském kraji (13,56 na 100 živě narozených). Naopak nejvíce umělých potratů bylo provedeno v Ústeckém kraji (25,05 na 100 živě narozených) a v Karlovarském kraji (24,1 na 100 živě narozených). Průměr za celou Českou republiku činil v roce 2017 16,9 umělých potratů na sto živě narozených dětí.

Podle statistik Českého statistického úřadu připadlo v samotné Olomouci v roce 2017 na sto živě narozených dětí 14,9 umělých potratů. U měst se srovnatelným počtem obyvatel bylo toto číslo například v Liberci 21,6, v Ústí nad Labem 21,9. Nejméně umělých potratů (12,0 na 100 živě narozených dětí) bylo z krajských měst srovnatelné velikosti provedeno v Pardubicích.

Podpora osobností i institucí
Hnutí Pro život ČR podporuje řada známých osobností, především lékařů, psychologů, ekonomů, ale také herců, zpěváků a novinářů. "Jsou mezi nimi i lidé, kteří mají se ztrátou dítěte osobní zkušenost a vědí, jak to změní váš život, jaká je to ztráta," říká Jaroslava Trajerová.

Mezi podporovatele z řad odborné veřejnosti patří například přednosta gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc., rektor Západočeské univerzity doc. Dr. RNDr. Miroslav Holeček, děkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni prof. MUDr. Boris Kreuzberg, CSc., zakladatel české dětské onkologie prof. Josef Koutecký, proděkan Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy prof. Jan Sokol a řada dalších.

Projekt Nesoudíme. Pomáháme podporuje také 129 zdravotnických a dalších institucí a 79 měst a obcí.

Propagaci projektu Nesoudíme. Pomáháme podpořila v Olomouci i společnost Rengl vylepením plakátů s informací o projektu a kontaktem na Linku pomoci. Společnost Rengl provozuje síť čtyř tisíc plakátovacích ploch ve 140 městech v České republice, na Slovensku a v Polsku.

Hnutí Pro život ČR je celorepublikové hnutí, jehož cílem je obnovit ve společnosti respekt k nenarozeným dětem.

Údaje o počtu umělých potratů v jednotlivých krajích v roce 2017
Počet umělých potratů na 100 živě narozených dětí, zaokrouhleno na dvě desetinná místa (zdroj: ČSÚ)
Praha: 15,8
Středočeský kraj: 17,5
Jihočeský kraj: 16,9
Plzeňský kraj: 15,94
Karlovarský kraj: 24,1
Ústecký kraj: 25,05
Liberecký kraj: 20,00
Královéhradecký kraj: 17,00
Pardubický kraj: 13,83
Kraj Vysočina: 13,2
Jihomoravský kraj: 13,56
Olomoucký kraj: 15,2
Zlínský kraj: 14,6
Moravskoslezský kraj: 18,63


I vy můžete pomoci

Projekt Nesoudíme. Pomáháme vznikl na základě zkušeností Linky pomoci. Ženy se shodně svěřují, že kdyby cítily podporu, na potrat by nešly. Potrat na žádost je symbolem opuštění ženy a selhání muže. Pomozte nám to změnit.

Děkujeme. Prosíme, zašlete nám vaši adresu, abychom vám mohli napsat bližší informace.


Podpora měst a obcí

Praha, Brno, Plzeň, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Jihlava, Český Krumlov, Chrudim, Jeseník, Jičín, Jindřichův Hradec, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Nový Jičín, Opava, Pelhřimov, Písek, Prachatice...

Osobnosti podporující projekt

Jiří Pavlica, Michal Malátný, Veronika Žilková, Alexander Tomský, Jana Hádková, Andrea Kerestešová, Otakáro Maria Schmidt, Daniela Drtinová, Simona Postlerová, Jiří Krampol, Petra Černocká, Mirek Pýcha, Ivan Hubač, Miluška Voborníková, Miloš Schmiedberger, PhDr. Jaroslav Šimek O.Praem., Erik Abajyan, Jana Studničková, Polyxena Czerninová-Lobkowiczová, ...Projekt Nesoudíme. Pomáháme vzala na vědomí Česká gynekologická a porodnická společnost.

Děkujeme za podporu společnostem JCDecaux, Rengl a euroAWK.

Třetí dítě

Vlastně jsem třetí dítě chtěla. Manžel mi řekl, že jsem se zbláznila. Takovou reakci jsem nečekala.

Když dítě nepřichází

Marně se snažíme o miminko. Lékaři nám nabízejí umělé oplodnění, ale neodpovídají nám přesvědčivě na dotazy.

Byla jsem na potratu

Už je to mnoho let a stále v noci slýchávám dětský pláč. Cítím se prázdná. Nikdo mi nerozumí.

Nechce hormonálku

Manželka dostala recept na hormonální antikoncepci. Když si hledala informace na internetu, lekla se, a nechce si ničit zdraví.

Nesoudíme. Pomáháme
...Myslela jsem, že mě má rád, ale dal mi na výběr: buď dítě nebo on. Nevím, co mám dělat. Byt patří příteli a nevím, kam bych šla... Jana
Podpora osobností projektu Nesoudíme. Pomáháme
Projektu Nesoudíme. Pomáháme vyjádřila svou podporu řada známých osobností.
Podpora odborné veřejnosti projektu Nesoudíme. Pomáháme
Projektu Nesoudíme. Pomáháme vyjádřili svou podporu známé osobností z řad lékařů a jiných odborníků.
Podpora měst a obcí projektu Nesoudíme. Pomáháme
Projekt Nesoudíme. Pomáháme podporují představitelé několika desítek měst a obcí. Níže je uvedeno, kým byla podpora udělena. Mnozí se navíc nespokojují pouze se záštitou. Aktivně o nabídce pomoci informují na svých webových stránkách, v časopisech a na jiných veřejných místech, aby se informace dostala skutečně ke každé ženě, která by ráda zvolila jiné řešení, a dítě, které čeká, tak dostalo šanci. Doufáme zároveň, že si tématu všimnou i muži a budou svým ženám skutečnou oporou.
Podpora zdravotnických zařízení projektu Nesoudíme. Pomáháme
V níže uvedených zdravotnických zařízeních jsou se souhlasem vedení umístěny informace o nabídce pomoci projektu Nesoudíme. Pomáháme.
I vy můžete pomoci projektu Nesoudíme. Pomáháme
Aby se nabídka pomoci dostala ke všem ženám, pomozte nám domluvit
Jičín podporuje projekt Nesoudíme. Pomáháme
Město Jičín se rozhodlo podpořit projekt Nesoudíme. Pomáháme. Ten pomáhá ženám, které cítí tíseň kvůli nečekanému těhotenství.
Miláčku, já jsem těhotnej - nový videospot projektu Nesoudíme. Pomáháme
Nový videospot projektu Nesoudíme. Pomáháme vtipnou formou akcentuje společenskou zodpovědnost muže za ženu a počaté dítě. Na natočení se podíleli herci Ester Geislerová, Matouš Ruml a Josef Polášek. Spot "Miláčku, já jsem těhotnej" je určen pro veřejnoprávní média, sociální sítě či sítě kin.

© Hnutí Pro život ČR, info@hnutiprozivot.cz