EN


Velká Británie chce snížit hranici pro umělé potraty

26/07/2004, Gènéthique legislativa

V roce 1967 byly ve Velké Británii legalizovány umělé potraty. Potrat bylo možné provést do 28. týdne těhotenství z důvodu ohrožení fyzického nebo duševního zdraví matky. Podle novely zákona z roku 1990 byla tato hranice snížena na 24. týden.

V červenci 2004 se znovu rozhořela debata o potratech. Noviny uveřejnily fotografie dvanáctitýdenního plodu "chodícího" v děloze, další si cucal palec, otevíral oči, zíval a třetí se ve 22. týdnu usmíval. Profesor Campbell, autor fotografií, nezaujal k potratům žádný postoj, ale uvedl: "Když vidím plod ve 22. týdnu, který se usmívá, myslím, že na potrat je trochu pozdě."

Fotografie způsobily, že média začala volat po přezkoumání hranice pro legální provedení potratu. 11. července zveřejnil denník The Sunday Telegraph svědectví matky, jejíž dcera se narodila ve 23. týdnu, včetně fotografií těsně po porodu a dnes. Veřejnost byla pohnuta tím, že plod je v tomto období již životaschopný.

7. července naznačil v interview premiér Tony Blair přezkoumání potratového zákona při interpelacích v parlamentu a pozval labouristické poslance, aby předložili nové návrhy. "Poslanci budou hlasovat podle svého svědomí."

Lord David Steel, autor původního potratového zákona, nyní vzhledem k technickým pokrokům volá po snížení hranice na 12 týdnů. Limit pro potrat "ze sociálních důvodů" by měl být snížen na 12 týdnů, tato hranice platí ve většině evropských zemích. Uvedl, že ve 24. týdnu se již nejedná o plod, ale o "možné dítě".

Ministr zdravotnictví John Reid požaduje hranici 18 týdnů.

V roce 2002 bylo ze 175.000 registrovaných potratů provedeno 13.000 potratů po 14. týdnu.


Kam dál?


Seminář o regulaci anonymního dárcovství v PSP ČR

Pod záštitou poslankyně Jitky Chalánkové a poslance Marka Bendy se ve čtvrtek 23. října 2014 bude konat seminář "Regulace anonymního dárcovství".Podpora rodin se třemi a více dětmi se stává prioritou české vlády. Konečně!
Premiér Andrej Babiš požádal ministryni pro místní rozvoj, aby v plánu čerpání peněz z evropských fondů na roky 2021 až 2027 zohlednila i podporu ekonomicky aktivních rodin se třemi a více dětmi. To je hlavní výsledek schůzky premiéra Babiše s předsedou Hnutí Pro život ČR Radimem Ucháčem a poslancem za ANO a členem parlamentního Výboru pro sociální politiku Alešem Juchelkou.

Vlna pro život v USA
Letošní rok je v USA ve znamení boje pro život. Naposledy v květnu se rozhodli občané v Alabamě odmítnout potraty vůbec – s výjimkou ohrožení života matky. V listopadu 2018 nejprve v referendu schválili pro-life dodatek své ústavy a to i přes masivní protikampaň za 1.5 miliónu dolarů.

Nizozemsko: Mrtvě narozené děti budou mít jméno a identitu
Díky petici osmdesáti tisíc lidí povolila nizozemská vláda zapsání mrtvě narozených dětí do registru obyvatel. Tuto možnost se snažili získat rodiče nenarozených dětí – chtěli, aby jejich zemřelé děti měly jméno a identitu. Je to změna, která bude mít možná větší důsledky, než si kdo představoval.


načíst další


© 2019  Hnutí Pro život ČR