EN
 


Příběhy z Linky pomoci. Podobných jsou ročně čtyři stovky

16/09/2019, HPŽ ČR linka pomoci

Volal nám pár, který potřeboval pomoct a poradit. Manželka podstoupila v nemocnici chemický potrat. Po požití první tablety personál viděl, že jí není dobře. Psychicky. Když pak odmítla druhou tabletu, dali jí naštěstí kontakt na nás. Jen škoda, že jí ho nedali ještě před první tabletou...

Pomáháme všem
Paní byla cizinka s ukrajinskými kořeny, která mluvila jenom rusky a rumunsky. Museli jsme tedy opravdu hodně oprášit ruštinu, abychom jí pomohli alespoň trochu se vyrovnat s postabortivním syndromem. Paní nechtěla na potrat, ale byla v obtížné situaci. Manžel je Rom, všechny peníze dal dle svých slov na to, aby jí zařídil papíry k pobytu. Bydlí se švagrem, který má také dítě, v malém bytě, přičemž ona má z předchozího vztahu ještě dvě děti. Prostě se jí zdálo, že tu situaci nezvládne a zlomilo ji to. Další úskalí žen cizinek, zvláště když nemluví česky (nebo anglicky), spočívá v tom, že se jim pomoci nedostane a ani vůbec netuší, kam se o pomoc obrátit.

Druhé vybojované dítě a stmelená rodina
Dlouhodobě doprovázíme klientku, která má za sebou obtížné životní období včetně narkomanie. Otěhotněla a vzhledem ke své situaci si byla jistá, že se o dítě nedokáže postarat. Jen se mohla rozhodnout zda potrat nebo adopce... Ale nakonec to zvládla, dítě porodila a vdala se. Prvních pět měsíců strávila v krizovém centru, protože dítě bylo závislé na barbiturátech. Nicméně to je příběh se šťastným koncem. Maminka se pod dohledem učila jak se starat o miminko, měla podporu manžela i prarodičů. Jenže... díky tomu, že je v krizovém centru, se dostala do hledáčku Orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a reálně jí hrozilo odebrání dítěte. Vrhli jsme se do práce a napsali jsme ombudsmance, kde byli velmi ochotní, poskytli jsme advokáta, spojili se se senátorkou Jitkou Chalánkovou, která osobně přišla i do soudní síně. Nakonec se nám podařilo dosáhnout odročení soudního jednání. Doplnili jsme potom soudní posudky, které vyšly pozitivně, a pravděpodobně dojde k zastavení soudního stání a dítě mamince zůstane. A výsledek? Paní, která nechtěla žádné dítě, čeká nyní už druhé. Kdo ví, jak by to vše dopadlo, kdyby se neměla kam obrátit o pomoc.

 

Projekt podporuje:
MUDr. Helena Máslová, psychoterapeutka a gynekoložka

Nesoudíme. Pomáháme
Projekt vychází ze zkušeností práce Linky pomoci, kde se ženy svěřují, že kdyby cítily podporu, na potrat by nešly. Pomozte nám to změnit.

Třetí dítě a hypotéka
Je milé, když se dobrá věc podaří a máme o tom i zpětnou vazbu od klientů. Kontaktovala nás maminka, která řešila klasický problém: malý byt na hypotéku, malé auto, třetí dítě na cestě a k tomu manžel často na služebních cestách. Paní byla vyčerpaná, měla obavy, zda to zvládne. Ale zvládla to! Přišla nám SMSka, že při každé kontrakci nám děkuje za záchranu jejího chlapečka a že doufá, že se nám všechno dobré, co jsme pro ni udělali, vrátí.

konzultantky Linky pomoci
Kam dál?


Z veselé holky jen hromádka neštěstí

Chtěla jsem se s vámi podělit o mou zkušenost a zároveň tím upozornit další ženy, aby vše důkladně zvážily, než půjdou na potrat. Zároveň si myslím, že v České republice lékaři neupozorňují na případné reakce, deprese a psychické problémy, které pak přetrvávají řadu let. Lékařská péče je u nás na vysoké úrovni, ale psychikou se bohužel nikdo moc nezabývá.Jak podpořit kamarádku
Především naslouchat, podpořit a až pak hledat konkrétní pomoc. To říká Zdeňka Rybová, zakladatelka a vedoucí Linky pomoci, která radí již léta ženám, které se ocitly v situaci nečekaného těhotenství a doma se cítí bez podpory. Pomoc kamarádky může být v takové chvíli klíčová.

Mimoděložní těhotenství krok za krokem: jak poznat, jak postupovat při podezření a co vás čeká
V současné době představují mimoděložní těhotenství asi 2% všech těhotenství (v ČR asi 1400 případů ročně) a jejich výskyt podle odborníků stoupá. Je to stav, kdy embryo (označované i jako oplodněné vajíčko) nedoputovalo až do dělohy a uhnízdilo se mimo ni, nejčastěji v jednom z vejcovodů (v 95%). K uhnízdění může dojít také v děložním hrdle, na vaječníku nebo na pobřišnici.

Prenatální léčba
Podporujeme rozvoj prenatální léčby a informujeme o jejích možnostech, aby každé nemocné nenarozené dítě dostalo šanci.


načíst další


© 2020  Hnutí Pro život ČR