EN
 


Léčba příčin neplodnosti: Hnutí Pro život ČR se soudní cestou domáhá informací od VZP

04/06/2019, HPŽ ČR neplodnostlegislativa

Hnutí Pro život ČR podalo žalobu na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která odmítla poskytnout kompletní informace o počtu zdravotních výkonů souvisejících s léčbou příčin neplodnosti a umělým oplodněním.

„Žádali jsme o informace, podle kterých je možné určit, jaké procento neplodných párů je před odesláním na umělé oplodnění do reprodukčních klinik léčeno. VZP tyto informace má a podle našeho právního rozboru nám je musí poskytnout,“ říká předseda Hnutí Pro život ČR Radim Ucháč.

Hnutí Pro život ČR dlouhodobě poukazuje na nepřijatelný trend, který se již stal standardem, kdy páry, které nemohou otěhotnět, jsou místo léčení automaticky posílány do reprodukčních klinik, přestože umělé oplodnění je až na výjimky méně účinné, mnohonásobně dražší a představuje pro organismus ženy extrémní zátěž.

„Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění v oblasti asistované reprodukce a my požadujeme, aby v ní byla definována minimální úroveň léčby příčin neplodnosti, která musí být páru poskytnuta, než může být odeslán na reprodukční kliniku,“ říká Radim Ucháč.

Téměř úplná absence léčby příčin neplodnosti se týká především mužů, a to v rozporu s doporučenými postupy České urologické společnosti i evropskými doporučeními a evropskou praxí. Přitom nejčastější příčina mužské neplodnosti, žilní onemocnění varikokéla, se dá dobře léčit. Úspěšnost je po dvouleté terapii 60–75 %.Kam dál?


Hnutí Pro život ČR: Investujme do prenatální léčby, ne do odchytu dětí s Downovým syndromem

Hnutí Pro život ČR nesouhlasí se záměrem financovat z veřejného zdravotního pojištění testování nenarozených dětí formou NIPT vyšetření. Doporučuje Ministerstvu zdravotnictví a VZP, aby se veřejné prostředky neinvestovaly do eugenických selekcí postižených lidí, ale aby se investovaly do prenatální léčby. Jedná se o 1,8 miliardy Kč ročně.Podpora rodin se třemi a více dětmi se stává prioritou české vlády. Konečně!
Premiér Andrej Babiš požádal ministryni pro místní rozvoj, aby v plánu čerpání peněz z evropských fondů na roky 2021 až 2027 zohlednila i podporu ekonomicky aktivních rodin se třemi a více dětmi. To je hlavní výsledek schůzky premiéra Babiše s předsedou Hnutí Pro život ČR Radimem Ucháčem a poslancem za ANO a členem parlamentního Výboru pro sociální politiku Alešem Juchelkou.

Vlna pro život v USA
Letošní rok je v USA ve znamení boje pro život. Naposledy v květnu se rozhodli občané v Alabamě odmítnout potraty vůbec – s výjimkou ohrožení života matky. V listopadu 2018 nejprve v referendu schválili pro-life dodatek své ústavy a to i přes masivní protikampaň za 1.5 miliónu dolarů.

Nizozemsko: Mrtvě narozené děti budou mít jméno a identitu
Díky petici osmdesáti tisíc lidí povolila nizozemská vláda zapsání mrtvě narozených dětí do registru obyvatel. Tuto možnost se snažili získat rodiče nenarozených dětí – chtěli, aby jejich zemřelé děti měly jméno a identitu. Je to změna, která bude mít možná větší důsledky, než si kdo představoval.


načíst další


© 2019  Hnutí Pro život ČR