EN
 


Léčba příčin neplodnosti: Hnutí Pro život ČR se soudní cestou domáhá informací od VZP

04/06/2019, HPŽ ČR neplodnostlegislativa

Hnutí Pro život ČR podalo žalobu na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která odmítla poskytnout kompletní informace o počtu zdravotních výkonů souvisejících s léčbou příčin neplodnosti a umělým oplodněním.

„Žádali jsme o informace, podle kterých je možné určit, jaké procento neplodných párů je před odesláním na umělé oplodnění do reprodukčních klinik léčeno. VZP tyto informace má a podle našeho právního rozboru nám je musí poskytnout,“ říká předseda Hnutí Pro život ČR Radim Ucháč.

Hnutí Pro život ČR dlouhodobě poukazuje na nepřijatelný trend, který se již stal standardem, kdy páry, které nemohou otěhotnět, jsou místo léčení automaticky posílány do reprodukčních klinik, přestože umělé oplodnění je až na výjimky méně účinné, mnohonásobně dražší a představuje pro organismus ženy extrémní zátěž.

„Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění v oblasti asistované reprodukce a my požadujeme, aby v ní byla definována minimální úroveň léčby příčin neplodnosti, která musí být páru poskytnuta, než může být odeslán na reprodukční kliniku,“ říká Radim Ucháč.

Téměř úplná absence léčby příčin neplodnosti se týká především mužů, a to v rozporu s doporučenými postupy České urologické společnosti i evropskými doporučeními a evropskou praxí. Přitom nejčastější příčina mužské neplodnosti, žilní onemocnění varikokéla, se dá dobře léčit. Úspěšnost je po dvouleté terapii 60–75 %.Kam dál?


Projednávání novely potratového zákona

Na pořadu 30. schůze Poslanecké sněmovny, která začala v úterý 23.3.2004 odpoledne, bylo i projednávání novely zákona týkající se umělých potratů.Vlna pro život v USA
Letošní rok je v USA ve znamení boje pro život. Naposledy v květnu se rozhodli občané v Alabamě odmítnout potraty vůbec – s výjimkou ohrožení života matky. V listopadu 2018 nejprve v referendu schválili pro-life dodatek své ústavy a to i přes masivní protikampaň za 1.5 miliónu dolarů.

Nizozemsko: Mrtvě narozené děti budou mít jméno a identitu
Díky petici osmdesáti tisíc lidí povolila nizozemská vláda zapsání mrtvě narozených dětí do registru obyvatel. Tuto možnost se snažili získat rodiče nenarozených dětí – chtěli, aby jejich zemřelé děti měly jméno a identitu. Je to změna, která bude mít možná větší důsledky, než si kdo představoval.

Šance pro pět tisíc třetích dětí. Podpora neziskovek nebo rodin?
Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vyplývá, že z cca dvaceti tisíc potratů ročně připadá pět tisíc na třetí děti, které obvykle čekají ženy se středoškolským a vyšším vzděláním. Třetí dítě je jakýmsi zlomem, kdy se řada párů rozhoduje pod ekonomickým tlakem.


načíst další


© 2019  Hnutí Pro život ČR