EN
 


Dotazníkové šetření na gynekologiích u žen podstupujících potrat

29/01/2019, HPŽ ČR legislativastatistika

Co vede ženy k potratu? Rozhodly se samy, nebo pod nátlakem? Co na to jejich okolí? Věnovali se jim lékaři? Stály dalšímu dítěti v překážce finanční důvody nebo kariéra? S kým svoji situaci probírají? Ke komu se obracejí o radu? Byl to pro ně snadný krok nebo ne? Uvažovaly i o jiném řešení? Je to jejich první potrat nebo už za sebou nějaký mají?

To jsou jen některé z otázek, které jsou v krátkém dotazníku, který Hnutí Pro život ČR distribuuje ženám na gynekologicko-porodnických klinikách. Zjištění, co přesně ženy k potratu vede, napomůže řešení jejich situace. Podrobná analýza dotazníků pomůže zlepšit nabídku pomoci ženám, které se z důvodu nečekaného těhotenství dostávají do těžké životní situace. Dotazníky jsou anonymní a jejich obsah a metodika byly konzultovány se Sociologickým ústavem Akademie věd, jehož pracovníci budou výsledky dotazníkového šetření vyhodnocovat.
Kam dál?


Lobbujeme za život

Jednáme s politiky a úředníky, aby při nečekaném početí dítěte stát neškodil, ale pomáhal. A to zvláště u třetích dětí v rodině, které nejčastěji přicházejí o život před narozením.Každý nešťastný neplodný pár je bez nadsázky zlatým dolem
Až dosud platilo, že neplodné páry odesílali gynekologové místo léčby příčin neplodnosti prakticky automaticky na umělé oplodnění. Je to neetické, drahé a zdravotně devastující. Existují ale i jiné možnosti a Hnutí Pro život ČR je navrhuje ministerstvu zdravotnictví. Lze však očekávat prudký odpor ze strany center asistované reprodukce, pro které je každý nešťastný pár zlatým dolem.

Třetí dítě? Cikáni? Ne, především vzdělaní
„Hodně dětí mají prý jen pitomci!“ Tak se jmenuje článek, který napsal nedávno do časopisu Reflex ekonom Vladimír Pikora. Jistě to nemyslel vážně – se svou manželkou, také ekonomkou Markétou Šichtařovou, mají totiž pět dětí. Narážel ale na známou, a bohužel stále rozšířenou představu, že hodně dětí mají jen „cikáni a katolíci“.

Nová irská potratová legislativa
Dlouholetý boj o zachování irské legislativy chránící těhotné matky a nenarozené děti skončil v květnu 2018 porážkou zastánců života. Od 1. ledna 2019 tak začne v Irsku platit legalizace potratů do dvanácti týdnů stáří plodu.


načíst další


© 2019  Hnutí Pro život ČR