EN
 


Šest let za mřížemi za obchod se smrtí

21/12/2018, postoj.sk, aktualne.sk, HPŽ ČR legislativa

Okresní soud v Bratislavě odsoudil k šesti letům vězení dvaačtyřicetiletou Hanu Lazovou za on-line prodej potratových tablet RU-486. Jde o přípravek, jehož prodej je v České republice sice legální, ale s omezením, a na Slovensku není registrován vůbec.

V České republice je výdej potratové tablety legální pouze na základě lékařského předpisu předepsaného lékařem se specializovanou způsobilostí v oboru gynekologie a porodnictví, a to pouze poskytovateli zdravotních služeb poskytujícímu zdravotní služby formou lůžkové péče.

Webové stránky Hany Beckley, která tablety prodávala, fungovaly sedm let. Případu se obšírně věnovalo i Hnutí Pro život ČR. Hana Lazová měla uvedenou adresu v Bratislavě a vystupovala celkem pod třemi jmény – Hana Lazová, Hana Sol a Hana Beckley. Jako Hana Beckley vystupovala poměrně otevřeně, popularizovala prodej potratové tablety například i v deníku MF Dnes v roce 2012: „Jde o normální byznys, když na Slovensku stojí potrat 300 až 400 eur.“ Postihu se nebála, protože uváděla trvalé bydliště v Nigérii.

 

Projekt podporuje:
Andrea Kerestešová, herečka

Nesoudíme. Pomáháme
Projekt vychází ze zkušeností práce Linky pomoci, kde se ženy svěřují, že kdyby cítily podporu, na potrat by nešly. Pomozte nám to změnit.

Dlouholetý boj s nelegálním prodejem RU-486 popsal předseda Hnutí Pro život ČR Radim Ucháč pro slovenský zpravodajský portál aktuality.sk.

Protože jste se dlouhodobě zabývali touto stránkou a bojovali jste proti ní, jak hodnotíte nejnovější posun?
Ročně nás kontaktuje cca 400 žen na Lince pomoci, která je zaměřená na pomoc ženám uvažujícím o podstoupení potratu či majícím psychické obtíže po potratu. Proto jsme se s problémem nelegálního prodeje potratových tablet setkávali. Jedná se v podstatě o domácí potrat, který trvá tři dny s příslušným psychickým dopadem a významnými zdravotními riziky kvůli možnosti nekontrolovatelného krvácení. Součástí naší nabídky je proto i možnost odborné pomoci ženám, které po požití první tablety změní svůj názor a rozhodnou se dítě si nechat.
Vnímáme jako pozitivní, že orgány činné v trestním řízení dokázaly potrestat osobu, která cynicky zneužívala obtížné sociální situace žen pro vlastní obohacení. Mrzí nás, že to muselo dojít tak daleko. Existovaly i druhé stránky nabízející potratovou tabletu, které byly provozovány na Moravě, a zde se nám podařilo provozovatele přesvědčit o ukončení činnosti bez účasti Policie.

Kolik let jste s touto stránkou bojovali?
Průběžně jsme se o to pokoušeli asi sedm let. Bohužel velmi amatérsky a naivně jsme pouze upozorňovali na tuto nelegální činnost. V loňském roce už jsme se spojili s kolegy ze Slovenska, zapojili IT specialisty, právníky a po dohodě se Státním ústavem pro kontrolu léčiv jsme následně zapojili i Policii ČR a paralelně slovenskou policii.

Myslíte si, že úřady už měly zasáhnout dřív?
Samozřejmě že ano. Na druhou stranu jsme všichni jen lidé a pokud přijde běžnému policistovi na stůl kauza vyžadující speciální znalosti z oblasti počítačové kriminality, farmacie a zdravotnictví, lze předpokládat, že si s tím nebude schopen poradit a případ se odloží. Ani nelze očekávat, že každé trestní oznámení se bez přiměřeného důvodu dostane na stůl specialistům u Policie. Když jsme toto pochopili, připravili jsme vše tak, aby Policie měla nejen dostatek důkazů, ale i klíčových informací, jak pachatele identifikovat.
Kam dál?


Lobbujeme za život

Jednáme s politiky a úředníky, aby při nečekaném početí dítěte stát neškodil, ale pomáhal. A to zvláště u třetích dětí v rodině, které nejčastěji přicházejí o život před narozením.Parlamentní výbor pro sociální politiku žádá podporu rodin se třemi a více dětmi
Parlamentní výbor pro sociální politiku ve svém květnovém usnesení znovu navrhuje využití evropských fondů také na podporu demografie a podporu ekonomicky aktivních rodin se třemi a více dětmi. Zakomponování těchto požadavků do Národní koncepce realizace politiky soudržnosti v ČR po roce 2020 má přednést ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na nejbližším zasedání vlády.

Žádáme, aby stát využil evropské fondy na podporu rodin se třemi a více dětmi
Letošním Národním pochodem pro život a rodinu chce Hnutí Pro život ČR podpořit snahu poslanců Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny, aby alespoň zlomek z půl biliónu korun z evropských fondů na období 2021 až 2027 byl využit na podporu rodin se třemi a více dětmi. Pět tisíc českých žen se dvěma dětmi žijící ve funkčních vztazích jsou nejpočetnější skupinou, která podstupuje umělý potrat.

Každý nešťastný neplodný pár je bez nadsázky zlatým dolem
Až dosud platilo, že neplodné páry odesílali gynekologové místo léčby příčin neplodnosti prakticky automaticky na umělé oplodnění. Je to neetické, drahé a zdravotně devastující. Existují ale i jiné možnosti a Hnutí Pro život ČR je navrhuje ministerstvu zdravotnictví. Lze však očekávat prudký odpor ze strany center asistované reprodukce, pro které je každý nešťastný pár zlatým dolem.


načíst další


© 2019  Hnutí Pro život ČR