EN
 


Šest let za mřížemi za obchod se smrtí

21/12/2018, postoj.sk, aktualne.sk, HPŽ ČR legislativa

Okresní soud v Bratislavě odsoudil k šesti letům vězení dvaačtyřicetiletou Hanu Lazovou za on-line prodej potratových tablet RU-486. Jde o přípravek, jehož prodej je v České republice sice legální, ale s omezením, a na Slovensku není registrován vůbec.

V České republice je výdej potratové tablety legální pouze na základě lékařského předpisu předepsaného lékařem se specializovanou způsobilostí v oboru gynekologie a porodnictví, a to pouze poskytovateli zdravotních služeb poskytujícímu zdravotní služby formou lůžkové péče.

Webové stránky Hany Beckley, která tablety prodávala, fungovaly sedm let. Případu se obšírně věnovalo i Hnutí Pro život ČR. Hana Lazová měla uvedenou adresu v Bratislavě a vystupovala celkem pod třemi jmény – Hana Lazová, Hana Sol a Hana Beckley. Jako Hana Beckley vystupovala poměrně otevřeně, popularizovala prodej potratové tablety například i v deníku MF Dnes v roce 2012: „Jde o normální byznys, když na Slovensku stojí potrat 300 až 400 eur.“ Postihu se nebála, protože uváděla trvalé bydliště v Nigérii.

 

Model dítěte ve 12. týdnu

Objednejte si něco hezkého
Podpoříte tak projekty na obnovu společenského respektu k nenarozeným dětem. Pomáhejte s námi.

Dlouholetý boj s nelegálním prodejem RU-486 popsal předseda Hnutí Pro život ČR Radim Ucháč pro slovenský zpravodajský portál aktuality.sk.

Protože jste se dlouhodobě zabývali touto stránkou a bojovali jste proti ní, jak hodnotíte nejnovější posun?
Ročně nás kontaktuje cca 400 žen na Lince pomoci, která je zaměřená na pomoc ženám uvažujícím o podstoupení potratu či majícím psychické obtíže po potratu. Proto jsme se s problémem nelegálního prodeje potratových tablet setkávali. Jedná se v podstatě o domácí potrat, který trvá tři dny s příslušným psychickým dopadem a významnými zdravotními riziky kvůli možnosti nekontrolovatelného krvácení. Součástí naší nabídky je proto i možnost odborné pomoci ženám, které po požití první tablety změní svůj názor a rozhodnou se dítě si nechat.
Vnímáme jako pozitivní, že orgány činné v trestním řízení dokázaly potrestat osobu, která cynicky zneužívala obtížné sociální situace žen pro vlastní obohacení. Mrzí nás, že to muselo dojít tak daleko. Existovaly i druhé stránky nabízející potratovou tabletu, které byly provozovány na Moravě, a zde se nám podařilo provozovatele přesvědčit o ukončení činnosti bez účasti Policie.

Kolik let jste s touto stránkou bojovali?
Průběžně jsme se o to pokoušeli asi sedm let. Bohužel velmi amatérsky a naivně jsme pouze upozorňovali na tuto nelegální činnost. V loňském roce už jsme se spojili s kolegy ze Slovenska, zapojili IT specialisty, právníky a po dohodě se Státním ústavem pro kontrolu léčiv jsme následně zapojili i Policii ČR a paralelně slovenskou policii.

Myslíte si, že úřady už měly zasáhnout dřív?
Samozřejmě že ano. Na druhou stranu jsme všichni jen lidé a pokud přijde běžnému policistovi na stůl kauza vyžadující speciální znalosti z oblasti počítačové kriminality, farmacie a zdravotnictví, lze předpokládat, že si s tím nebude schopen poradit a případ se odloží. Ani nelze očekávat, že každé trestní oznámení se bez přiměřeného důvodu dostane na stůl specialistům u Policie. Když jsme toto pochopili, připravili jsme vše tak, aby Policie měla nejen dostatek důkazů, ale i klíčových informací, jak pachatele identifikovat.
Kam dál?


Dotazníkové šetření na gynekologiích u žen podstupujících potrat

Co vede ženy k potratu? Rozhodly se samy, nebo pod nátlakem? Co na to jejich okolí? Věnovali se jim lékaři? Stály dalšímu dítěti v překážce finanční důvody nebo kariéra? S kým svoji situaci probírají? Ke komu se obracejí o radu? Byl to pro ně snadný krok nebo ne? Uvažovaly i o jiném řešení? Je to jejich první potrat nebo už za sebou nějaký mají?Každý nešťastný neplodný pár je bez nadsázky zlatým dolem
Až dosud platilo, že neplodné páry odesílali gynekologové místo léčby příčin neplodnosti prakticky automaticky na umělé oplodnění. Je to neetické, drahé a zdravotně devastující. Existují ale i jiné možnosti a Hnutí Pro život ČR je navrhuje ministerstvu zdravotnictví. Lze však očekávat prudký odpor ze strany center asistované reprodukce, pro které je každý nešťastný pár zlatým dolem.

Nová irská potratová legislativa
Dlouholetý boj o zachování irské legislativy chránící těhotné matky a nenarozené děti skončil v květnu 2018 porážkou zastánců života. Od 1. ledna 2019 tak začne v Irsku platit legalizace potratů do dvanácti týdnů stáří plodu.

Větší šance pro děti při nečekaném těhotenství
Svaz zdravotních pojišťoven vyhověl žádosti Hnutí Pro život ČR a rozhodl, že umožní všem gynekologům věnovat více času na poradenství ženám, které zvažují umělé ukončení těhotenství. „Slibujeme si od toho snížení počtu potratů,“ říká Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.


načíst další


© 2019  Hnutí Pro život ČR