EN

Mimořádná finanční pomoc nečekaně těhotným ženám v souvislosti s dopady vládních opatření

 


Jak komunikovat s lékařem: Vždy máte právo se ptát

13/05/2017 linka pomoci

I když se bojíte nebo stydíte, vždy se lékaře ptejte, k čemu plánované vyšetření, které je vám nabízeno, slouží. Nespokojte se s odbornými nesrozumitelnými termíny. Vše lze říci tak, aby i laik porozuměl správně a plnohodnotně. Ptejte se vždy před tím, než s čímkoliv vyslovíte, resp. podepíšete souhlas.

Dejte šanci lékaři se změnit

Je vhodné ošetřujícímu lékařem říci o vašich postojích a hodnotách, aby si uvědomil proč je pro vás důležité např. některá vyšetření nepodstupovat. Kultivované ale jasné vystupování dá lékaři šanci se možná poprvé setkat s argumenty, o kterých dosud nepřemýšlel. Dejte lékařům, kteří respektují morální požadavky, najevo svou úctu a vděčnost, jste-li jejich pacientkami. Mají těžkou pozici a často se tak připravují o podstatnou část výdělku.

Stydíte se chodit ke gynekologovi?

Vaše reakce je zcela přirozená a zdravá. Jste žena a gynekolog zůstává stále mužem. Máte-li možnost, dejte přednost gynekoložce.

Revers - ano, můžete ho podepsat!

Máte právo vyšetření odmítnout. V takovém případě budete muset podepsat tzv. negativní revers. Lékař má povinnost toto po vás chtít, chrání tím také sám sebe před případnou žalobou nebo ztrátou licence.

Má lékař vždycky pravdu?

I když je lékař odborník např. v gynekologii, nemusí se plně orientovat v souvisejících oborech - endokrinologii, interně, kardiochirurgii, neonatologii atd. Už vůbec nemusí mít pravdu u otázek obecně lidských, jak je patrné zvláště tam, kde se jedná o lidský život (umělé potraty, umělé oplození, eutanazie apod.).

Lze si najít i jiného lékaře

Pokud lékař, k němuž chodíte, na vás nemá čas nebo není ochoten komunikovat nebo vás dokonce zastrašuje, změňte ho. Vyplatí se to. Dáte-li nám vědět, co se stalo, pomůžete tím ostatním.

Máte dobrou zkušenost se svým lékařem?

Dejte nám o nich vědět. Pomůžete tak dalším pacientům.


Kam dál?


Vyšetření v těhotenství - která mají smysl a která odmítnout

Život každého počatého dítěte je neopakovatelným darem. Proto se také říká, že je žena v požehnaném stavu. Některá prenatální vyšetření toto respektují a pomáhají mamince i dítěti. Existují však vyšetření, která mají za cíl vyhledat a usmrtit ty nenarozené děti, nejsou-li zcela zdravé.Mimořádná finanční pomoc nečekaně těhotným ženám v souvislosti s koronavirem
V reakci na omezení volného pohybu a na stres z koronaviru, které mohou kromě babyboomu zapříčinit i nárůst umělých potratů, nabízí Hnutí Pro život ČR v rámci projektu Nesoudíme. Pomáháme mimořádnou finanční pomoc až do výše 50 tisíc korun každé ženě, která nečekaně otěhotněla a je ve složité životní situaci.

Jak podpořit kamarádku
Především naslouchat, podpořit a až pak hledat konkrétní pomoc. To říká Zdeňka Rybová, zakladatelka a vedoucí Linky pomoci, která radí již léta ženám, které se ocitly v situaci nečekaného těhotenství a doma se cítí bez podpory. Pomoc kamarádky může být v takové chvíli klíčová.

Příběhy z Linky pomoci. Podobných jsou ročně čtyři stovky
Volal nám pár, který potřeboval pomoct a poradit. Manželka podstoupila v nemocnici chemický potrat. Po požití první tablety personál viděl, že jí není dobře. Psychicky. Když pak odmítla druhou tabletu, dali jí naštěstí kontakt na nás. Jen škoda, že jí ho nedali ještě před první tabletou...


načíst další


© 2020  Hnutí Pro život ČR