EN

Mimořádná finanční pomoc nečekaně těhotným ženám v souvislosti s dopady vládních opatřeníVláda nechce, aby se musel pohřbívat plod po potratu

06/09/2001, MF Dnes legislativa

Pokud žena v těhotenství potratí své dítě, měli by lidé, kteří si to budou přát, právo plod pohřbít. Ti, kteří to chtít nebudou, k tomu nebudou nuceni, jak to až dosud předpokládá nový zákon o pohřebnictví, který má platit od 1. ledna.

Vláda se včera tímto stanoviskem rozhodla napravit svůj "omyl" - původně totiž souhlasila se zněním, které říká: "Lidskými pozůstatky, jež se musejí pohřbít, se rozumí mrtvé lidské tělo, jeho části nebo plod po potratu." Zákon vyvolal zděšení v řadách lékařů: do důsledků vzato by to totiž znamenalo, že se musí pohřbít plod po každém potratu, tedy třeba i jen pár týdnů starý a po interrupcích, které plod zcela zničí.

Senátoři a poslanci za ODS ihned poté, co norma vyšla ve Sbírce zákonů, podali dva návrhy na její novelu. Poslanecký návrh, který včera projednávala vláda, spočíval v tom, že by ze zákona zcela zmizela zmínka o plodech po potratu.

Vláda tento návrh podpořila, ale mimo jiné s následující výhradou: bude doplněna úprava pohřbívání potraceného plodu, pokud si to pozůstalí vyžádají.

"S tím souhlasím, ale když jsem si v Praze mapovala situaci v nemocnicích i Pohřební službě, řekli mi, že se s takovou žádostí nikdy nesetkali," uvedla jedna z předkladatelek novely, poslankyně Lucie Talmanová.

Možnost pohřbů potracených plodů požadovalo Hnutí pro život. Jeho představitelka Zdena Rybová včera připustila, že rodin, které něco takového chtějí, je málo, ale ujistila, že jsou. "Znám případ dvou žen ze středních a z východních Čech, které o pohřeb žádaly, ale nemocnice jim odmítly plod vydat," uvedla. Připustila však, že všeobecný příkaz pohřbívat plody nebyl ideální. Novela ve vládou navržené podobě má podle Talmanové šanci parlamentem projít.


Kam dál?


Biskupové proti legalizaci chemického potratu

Česká biskupská konference dnes zveřejnila své stanovisko ke snahám o legalizaci používání mifepristonu v České republice.Má se jen mlčet k vydírání těhotných žen?
Vydírat těhotnou ženu, aby šla potratit své nenarozené dítě, je něco velmi hanebného. Smyslem zákonů, a to zvláště toho trestního, je chránit slabšího před svévolí silnějšího.

Podpora rodin se třemi a více dětmi se stává prioritou české vlády. Konečně!
Premiér Andrej Babiš požádal ministryni pro místní rozvoj, aby v plánu čerpání peněz z evropských fondů na roky 2021 až 2027 zohlednila i podporu ekonomicky aktivních rodin se třemi a více dětmi. To je hlavní výsledek schůzky premiéra Babiše s předsedou Hnutí Pro život ČR Radimem Ucháčem a poslancem za ANO a členem parlamentního Výboru pro sociální politiku Alešem Juchelkou.

Vlna pro život v USA
Letošní rok je v USA ve znamení boje pro život. Naposledy v květnu se rozhodli občané v Alabamě odmítnout potraty vůbec – s výjimkou ohrožení života matky. V listopadu 2018 nejprve v referendu schválili pro-life dodatek své ústavy a to i přes masivní protikampaň za 1.5 miliónu dolarů.


načíst další


© 2020  Hnutí Pro život ČR