EN


Vláda nechce, aby se musel pohřbívat plod po potratu

06/09/2001, MF Dnes legislativa

Pokud žena v těhotenství potratí své dítě, měli by lidé, kteří si to budou přát, právo plod pohřbít. Ti, kteří to chtít nebudou, k tomu nebudou nuceni, jak to až dosud předpokládá nový zákon o pohřebnictví, který má platit od 1. ledna.

Vláda se včera tímto stanoviskem rozhodla napravit svůj "omyl" - původně totiž souhlasila se zněním, které říká: "Lidskými pozůstatky, jež se musejí pohřbít, se rozumí mrtvé lidské tělo, jeho části nebo plod po potratu." Zákon vyvolal zděšení v řadách lékařů: do důsledků vzato by to totiž znamenalo, že se musí pohřbít plod po každém potratu, tedy třeba i jen pár týdnů starý a po interrupcích, které plod zcela zničí.

Senátoři a poslanci za ODS ihned poté, co norma vyšla ve Sbírce zákonů, podali dva návrhy na její novelu. Poslanecký návrh, který včera projednávala vláda, spočíval v tom, že by ze zákona zcela zmizela zmínka o plodech po potratu.

Vláda tento návrh podpořila, ale mimo jiné s následující výhradou: bude doplněna úprava pohřbívání potraceného plodu, pokud si to pozůstalí vyžádají.

"S tím souhlasím, ale když jsem si v Praze mapovala situaci v nemocnicích i Pohřební službě, řekli mi, že se s takovou žádostí nikdy nesetkali," uvedla jedna z předkladatelek novely, poslankyně Lucie Talmanová.

Možnost pohřbů potracených plodů požadovalo Hnutí pro život. Jeho představitelka Zdena Rybová včera připustila, že rodin, které něco takového chtějí, je málo, ale ujistila, že jsou. "Znám případ dvou žen ze středních a z východních Čech, které o pohřeb žádaly, ale nemocnice jim odmítly plod vydat," uvedla. Připustila však, že všeobecný příkaz pohřbívat plody nebyl ideální. Novela ve vládou navržené podobě má podle Talmanové šanci parlamentem projít.


Kam dál?

Léčba příčn neplodnosti: Hnutí Pro život ČR se soudní cestou domáhá informací od VZP
Hnutí Pro život ČR podalo žalobu na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která odmítla poskytnout kompletní informace o počtu zdravotních výkonů souvisejících s léčbou příčin neplodnosti a umělým oplodněním.

Šance pro pět tisíc třetích dětí. Podpora neziskovek nebo rodin?
Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vyplývá, že z cca dvaceti tisíc potratů ročně připadá pět tisíc na třetí děti, které obvykle čekají ženy se středoškolským a vyšším vzděláním. Třetí dítě je jakýmsi zlomem, kdy se řada párů rozhoduje pod ekonomickým tlakem.

Parlamentní výbor pro sociální politiku žádá podporu rodin se třemi a více dětmi
Parlamentní výbor pro sociální politiku ve svém květnovém usnesení znovu navrhuje využití evropských fondů také na podporu demografie a podporu ekonomicky aktivních rodin se třemi a více dětmi. Zakomponování těchto požadavků do Národní koncepce realizace politiky soudržnosti v ČR po roce 2020 má přednést ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na nejbližším zasedání vlády.


načíst další


© 2019  Hnutí Pro život ČR