EN
 


Výhrada svědomí: nebezpečný precedent v Polsku

10/07/2014, Res Claritatis analýzy

Polská federace na ochranu lidského života od početí se smutkem a rozhořčením komentuje odvolání lékaře prof. Bogdana Chazana z postu ředitele nemocnice Sv. Rodiny ve Varšavě. Za odvoláním stojí primátorka polského hlavního města Hanna Gronkiewicz-Waltz. Svůj krok zdůvodnila tím, že prof. Chazan porušil polskou potratovou legislativu.

Levicové a feministické skupiny rozpoutaly proti prof. Chazanovi hnutí za jeho odvolání poté, co jako lékař odmítl provést potrat těhotné ženě. Ta přišla do nemocnice s tím, že čeká nemocné dítě. Po vyšetření bylo zřejmé, že dítě trpí rozsáhlými vrozenými chorobami, které jsou neslučitelné se životem. Prof. Chazan ale odmítl ukončit život dítěte, matku vyrozuměl o tom, že její dítě je vážně nemocné a patrně ještě v době gravidity nebo těsně po porodu zemře. Matce i dítěti nabídl širokou míru odborné pomoci, hospicové péče a podpory a osobní doprovázení v tak těžké životní situaci. Dítě, počaté v procesu in-vitro (kde se riziko vrozených vývojových vad výrazně zvyšuje), se narodilo 30. června, ale 9. července večer zemřelo.

 

Projekt podporuje:
Andrea Kerestešová, herečka

Nesoudíme. Pomáháme
Projekt vychází ze zkušeností práce Linky pomoci, kde se ženy svěřují, že kdyby cítily podporu, na potrat by nešly. Pomozte nám to změnit.

Primátorka své odvolání postavila na skutečnosti, že prof. Chazan nejen odmítl provést potrat (v souladu s polským potratovým zákonem), ale ani ženu za účelem sjednání interrupce jinde neodeslal do alternativního zdravotnického zařízení. To prof. Bogdan Chazan opravdu neudělal, protože i v tomto kroku viděl svou aktivní spoluúčast na zabití dítěte, s nímž nesouhlasí.

Pro-life skupiny v Polsku hodnotí odvolání ředitele nemocnice Sv. Rodiny jako porušení svobody svědomí a neodůvodněnou odvetu vůči osobám, které s vysokou mírou profesionality pomáhají lidem. Vyzývají širokou veřejnost k protestu vůči takovým politickým krokům a k obraně výhrady svědomí pro všechny. Vyslali také požadavek na změnu zákona, který by měl chránit svobodu svědomí a nikoliv trestat lékaře za to, když bezvýhradně ctí právo na život od početí do přirozené smrti. Dr. Chazan dostal mj. i pokutu ve výši 70 tisíc zlotých (cca 420 000 Kč) za porušení zákona. Sám řekl, že "cena lidského života je nevyčíslitelná", když se ho novináři ptali, zda je pokuta pro něj vysoká.


Kam dál?


Kdo je kdo v EU?

V říjnu 2012 představila bruselská propotratová organizace European Parliamentary Forum on Population and Development jakousi černou listinu 27 osobností "proti volbě" a seznam podobně smýšlejících organizací pro život a pro rodinu působících ve 32 evropských zemích.Jak vyčarovat zdání mezinárodního práva na potrat
Jak prosadit právo na potrat do mezinárodních dokumentů a pak si toto „právo“ vynucovat po celém světě? Jak to jen udělat, když většina zemí po ničem takovém netouží? Když by něco takového nikdy neprošlo na valném shromáždění OSN? Využijete jednu z odborných organizací při OSN, uděláte honosně znějící summit, na něj pozvete účastníky naprosto neprůhledným systémem, všechny dokumenty předem připravíte, nenecháte prakticky žádný čas na diskusi, o ničem nehlasujete a závěrečné body prostě „schválíte“ potleskem.

Obavy z vymření národa mění klima ve společnosti
Říká se, že odrazit se můžete až od úplného dna. Japonsko je toho příkladem. Léta jsme o Japonsku slyšeli jako o zemi, která vymírá. Zemi, kde polovina mladých mužů nemá zájem o seznamování se s děvčaty. Zemi, kde potraty nebyly téma. Zemi, kde prakticky neexistovalo hnutí pro život. To všechno je pravda. Přesto se v Japonsku něco děje. Jsou to drobné kroky, ale ne nevýznamné.

Země, kde potraty nejsou téma
Je to zvláštní. Zatímco v USA jsou potraty horkým politickým tématem a předmětem soudních bitev, v Kanadě je ticho po pěšině. Respektive chápou se jako „americký problém“, spočívající v tom, že v USA ještě chodí tolik lidí do kostela, zatímco „pokroková“ Kanada je už dávno jinde.


načíst další


© 2020  Hnutí Pro život ČR