EN


Soud dal za pravdu rodičům, odpovědnost za sexuální výchovu však přenesl na ředitele

18/04/2011, HPŽ ČR hpž črlegislativa

Nejvyšší správní soud uveřejnil text rozhodnutí, kterým odmítl návrh skupiny rodičů na zrušení částí Rámcového vzdělávacího programu pro základní školy a Doporučení a Příručky Ministerstva školství k realizaci povinné sexuální výchovy na základních školách z roku 2009.

Soud návrh odmítl s odůvodněním, že Rámcový vzdělávací program a Doporučení je pouze vnitřní záležitostí Ministerstva a jemu podřízených škol, pro rodiče závazné nejsou.

Podle Soudu však školy nemusejí Doporučení a Příručku Ministerstva k realizaci sexuální výchovy vůbec používat a mohou si svobodně obstarat vlastní učební materiály. Rodiče mají právo obrátit se na Soud až v souvislosti s činností konkrétní školy, kterou navštěvují jejich děti.

Soud dal za pravdu rodičům v tom, že stát nemá při určování vzdělání volnou působnost, nesmí provádět indoktrinaci, která by byla v rozporu s náboženským a filozofickým přesvědčením rodičů a musí respektovat právo rodičů zajišťovat výchovu a vzdělání ve shodě s jejich vlastním náboženským a filosofickým přesvědčením.

Soud z procesních důvodů odmítl se sexuální výchovou zabývat ve vztahu Ministerstvo - rodiče a tento problém odkázal do roviny soudních sporů rodiče - konkrétní školy. Následky jednání Ministerstva z roku 2009 tak budou muset řešit ředitelé škol.

Někteří z rodičů se již rozhodli podat proti tomuto procesnímu postupu Soudu stížnost k Ústavnímu soudu ČR. Hnutí Pro život ČR bude i nadále zprostředkovávat těmto rodičům právní podporu.


Kam dál?


Potvrzeno: Schvalovací proces RU-486 běží

Hnutí Pro život ČR obdrželo reakci zástupce společnosti Nordic Pharma na dotaz, zda se připravuje registrace potratového přípravku RU-486 v České republice.Třetí děti mají nečekané spojence - Informační oběžník 4/2019
Zářijové číslo časopisu Hnutí Pro život ČR, které je k dispozici i online, nabízí informace o aktuálním dění v oblasti kultury života - z legislativy, opět se věnuje fenoménu třetích dětí, které jsou nejčastěji potrácené, a opatření na podporu přijetí třetích dětí a také nahlíží do dění ve Velké Británii, v Izraeli a Rusku.

Ujala jsem se nechtěného dítěte - Informační oběžník 3/2019
Červnové číslo časopisu Hnutí Pro život ČR, které je k dispozici i online, nabízí informace o aktuálním dění v oblasti kultury života - z legislativy, o novém videoklipu, o fenoménu potratů třetích dětí, přináší fotoreportáž z Národního pochodu pro život a rodinu a řadu svědectví ze života.

Podpora rodin se třemi a více dětmi se stává prioritou české vlády. Konečně!
Premiér Andrej Babiš požádal ministryni pro místní rozvoj, aby v plánu čerpání peněz z evropských fondů na roky 2021 až 2027 zohlednila i podporu ekonomicky aktivních rodin se třemi a více dětmi. To je hlavní výsledek schůzky premiéra Babiše s předsedou Hnutí Pro život ČR Radimem Ucháčem a poslancem za ANO a členem parlamentního Výboru pro sociální politiku Alešem Juchelkou.


načíst další


© 2019  Hnutí Pro život ČR