EN


Soud dal za pravdu rodičům, odpovědnost za sexuální výchovu však přenesl na ředitele

18/04/2011, HPŽ ČR hpž črlegislativa

Nejvyšší správní soud uveřejnil text rozhodnutí, kterým odmítl návrh skupiny rodičů na zrušení částí Rámcového vzdělávacího programu pro základní školy a Doporučení a Příručky Ministerstva školství k realizaci povinné sexuální výchovy na základních školách z roku 2009.

Soud návrh odmítl s odůvodněním, že Rámcový vzdělávací program a Doporučení je pouze vnitřní záležitostí Ministerstva a jemu podřízených škol, pro rodiče závazné nejsou.

Podle Soudu však školy nemusejí Doporučení a Příručku Ministerstva k realizaci sexuální výchovy vůbec používat a mohou si svobodně obstarat vlastní učební materiály. Rodiče mají právo obrátit se na Soud až v souvislosti s činností konkrétní školy, kterou navštěvují jejich děti.

Soud dal za pravdu rodičům v tom, že stát nemá při určování vzdělání volnou působnost, nesmí provádět indoktrinaci, která by byla v rozporu s náboženským a filozofickým přesvědčením rodičů a musí respektovat právo rodičů zajišťovat výchovu a vzdělání ve shodě s jejich vlastním náboženským a filosofickým přesvědčením.

Soud z procesních důvodů odmítl se sexuální výchovou zabývat ve vztahu Ministerstvo - rodiče a tento problém odkázal do roviny soudních sporů rodiče - konkrétní školy. Následky jednání Ministerstva z roku 2009 tak budou muset řešit ředitelé škol.

Někteří z rodičů se již rozhodli podat proti tomuto procesnímu postupu Soudu stížnost k Ústavnímu soudu ČR. Hnutí Pro život ČR bude i nadále zprostředkovávat těmto rodičům právní podporu.


Kam dál?


Svolání členské schůze Hnutí Pro život ČR 2019

Předsednictvo Hnutí Pro život ČR svolává výroční členskou schůzi na neděli 9. června 2019 od 14.30 do 17 hodin v Praze. Místo setkání bude upřesněno přihlášeným nejpozději týden před schůzí podle počtu přihlášených členů.Ujala jsem se nechtěného dítěte - Informační oběžník 3/2019
Červnové číslo časopisu Hnutí Pro život ČR, které je k dispozici i online, nabízí informace o aktuálním dění v oblasti kultury života - z legislativy, o novém videoklipu, o fenoménu potratů třetích dětí, přináší fotoreportáž z Národního pochodu pro život a rodinu a řadu svědectví ze života.

Podpora rodin se třemi a více dětmi se stává prioritou české vlády. Konečně!
Premiér Andrej Babiš požádal ministryni pro místní rozvoj, aby v plánu čerpání peněz z evropských fondů na roky 2021 až 2027 zohlednila i podporu ekonomicky aktivních rodin se třemi a více dětmi. To je hlavní výsledek schůzky premiéra Babiše s předsedou Hnutí Pro život ČR Radimem Ucháčem a poslancem za ANO a členem parlamentního Výboru pro sociální politiku Alešem Juchelkou.

Vlna pro život v USA
Letošní rok je v USA ve znamení boje pro život. Naposledy v květnu se rozhodli občané v Alabamě odmítnout potraty vůbec – s výjimkou ohrožení života matky. V listopadu 2018 nejprve v referendu schválili pro-life dodatek své ústavy a to i přes masivní protikampaň za 1.5 miliónu dolarů.


načíst další


© 2019  Hnutí Pro život ČR