EN


Zastánci života o subsidiaritě v EU

25/11/2002, Res Claritatis legislativa

V české Poslanecké sněmovně se 25. listopadu 2002 na pozvání poslance dr. Jiřího Karase (KDU-ČSL) sešlo na osmdesát zástupců občanského neziskového sektoru. Setkání se zabývalo mírou suverenity členských a kandidátských zemí EU v kulturně-etických otázkách.

Slovenská poslankyně MUDr. Anna Záborská přiblížila důvody přijetí Deklarace o svrchovanosti slovenským parlamentem a vyjádřila naději na postupné přijetí podobných dokumentů ve všech členských státech EU. Federico Eichberg jako reprezentant italské vlády také zdůraznil, že Evropská unie nemůže být jakýmsi "superstátem", protože musí respektovat etnické a kulturní rozdíly jednotlivých národů. Přínos kandidátských zemí by mohl být především v evropeizaci EU, což znamená návrat ke křesťanským kořenům "imperia christiana". Mgr. Michaela Freiová ze Společnosti pro podporu rodiny zdůraznila historickou zkušenost české společnosti s komunismem.

Bylo konstatováno, že starší evropské dokumenty odrážejí větší respekt k rodině a k důstojnosti života. Jednotlivé vlády by se měly zaměřit na důsledné dodržování a případnou aktualizaci původních přijatých evropských dokumentů, nejen na vytváření nových.

Na setkání byla prezentována Výzva zákonodárcům ČR požadující zachování subsidiarity v kulturně-etických otázkách.

Pořadatelé setkání - Hnutí Pro život ČR - i účastníci setkání ocenili rozhodnutí Evropského parlamentu z minulého týdne o naprostém zákazu klonování lidí.


Kam dál?


Ministerstvo zdravotnictví opět vnucuje rozšíření potratů

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP09) přišel s drastickým rozšířením umělých potratů a dalšími nepřijatelnými návrhy pod záminkou zdravotní reformy. O podobné svévolné rozšíření se pokusila již minulá vláda, která nakonec padla.Podpora rodin se třemi a více dětmi se stává prioritou české vlády. Konečně!
Premiér Andrej Babiš požádal ministryni pro místní rozvoj, aby v plánu čerpání peněz z evropských fondů na roky 2021 až 2027 zohlednila i podporu ekonomicky aktivních rodin se třemi a více dětmi. To je hlavní výsledek schůzky premiéra Babiše s předsedou Hnutí Pro život ČR Radimem Ucháčem a poslancem za ANO a členem parlamentního Výboru pro sociální politiku Alešem Juchelkou.

Vlna pro život v USA
Letošní rok je v USA ve znamení boje pro život. Naposledy v květnu se rozhodli občané v Alabamě odmítnout potraty vůbec – s výjimkou ohrožení života matky. V listopadu 2018 nejprve v referendu schválili pro-life dodatek své ústavy a to i přes masivní protikampaň za 1.5 miliónu dolarů.

Nizozemsko: Mrtvě narozené děti budou mít jméno a identitu
Díky petici osmdesáti tisíc lidí povolila nizozemská vláda zapsání mrtvě narozených dětí do registru obyvatel. Tuto možnost se snažili získat rodiče nenarozených dětí – chtěli, aby jejich zemřelé děti měly jméno a identitu. Je to změna, která bude mít možná větší důsledky, než si kdo představoval.


načíst další


© 2019  Hnutí Pro život ČR